Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. mája 2015

Vojnový zločinec lekár Josef Mengele unikol spravodlivosti



Nemecký lekár Josef Mengele spôsobil smrť 400.000 ľudí internovaných počas druhej svetovej vojny v koncentračných táboroch. Väčšina z nich boli Židia. Vojnový zločinec po ...



Zdieľať
Josef Mengele Foto: TASR/AP
Bratislava 6. mája (TASR) – Nemecký lekár Josef Mengele spôsobil smrť 400.000 ľudí internovaných počas druhej svetovej vojny v koncentračných táboroch. Väčšina z nich boli Židia. Vojnový zločinec po vojne ušiel do Južnej Ameriky, kde v roku 1979 zomrel.


Josef Mengele sa narodil 16. marca 1911 v nemeckom Günzburgu. Vyštudoval filozofiu v Mníchove, kde sa dostal pod vplyv rasistickej ideológie. Štúdium medicíny absolvoval na univerzite vo Frankfurte nad Mohanom. Stal sa členom výskumného tímu v tom čase založeného Inštitútu pre dedičnú biológiu a rasovú hygienu na mníchovskej univerzite. V roku 1933 vstúpil do oddielov Sturmabteilung SA, bol príslušníkom Waffen-SS a členom NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiter partei - Národnosocialistická nemecká robotnícka strana).

Počas druhej svetovej vojny slúžil ako vojenský lekár vo Francúzsku a v roku 1943 ho vymenovali za šéflekára v nemeckom nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz Birkenau v Poľsku.

V tábore sa podieľal na selekcii prichádzajúcich väzňov. Na rampe rozhodoval v priebehu sekúnd o tom, či deportovaní poputujú okamžite do plynu, alebo si zachovajú minimálnu šancu prežiť - budú pracovať, alebo ich podrobí neľudským lekárskym experimentom. Pokusmi väzňom spôsoboval neskutočné útrapy a smrť a dostal oprávnene prezývku Anjel smrti.

Po druhej svetovej vojne sa Mengelemu podarilo uniknúť pred spravodlivosťou, cez Taliansko sa za doteraz nie celkom objasnených okolností dostal do Argentíny, neskôr do Paraguaja a potom do Brazílie. Tam v rokoch 1961-1975 pôsobil pod iným menom v Serra Negre ako správca majetku emigrantov z Maďarska, ktorí poznali jeho pravú identitu.

Aj keď izraelská tajná služba Mengeleho, ktorý v povojnovom období najmenej raz ešte navštívil Nemecko, vypátrala už v roku 1960, zadržať sa jej ho nepodarilo.

Pravdepodobným dátumom Mengeleho úmrtia je 7. február 1979, keď ho pri plávaní v mori postihla mozgová príhoda.

Medzinárodný vyšetrovací tím v roku 1985 dokázal, že Mengele prevzal identitu svojho starého nemeckého kolegu – nacistu Wolfganga Gerharda. Pod týmto menom ho v roku 1979 pochovali. Jeho totožnosť potvrdili neskôr aj zubné záznamy.

V roku 2004 zverejnilo brazílske periodikum Folha ukážky z 85 dokumentov "anjela smrti" lekára SS Josefa Mengeleho. Pôvodné materiály zhabali v roku 1985 bezpečnostné zložky latinskoamerickej krajiny v bytoch Mengeleho priateľov a známych s cieľom identifikovať telesné pozostatky zosnulého esesáka, ktorého na cintoríne v Sao Paule pochovali pod nepravým menom. Podľa dokumentov Mengele svoje zločiny nikdy neoľutoval a do konca života obhajoval rasistickú ideológiu.

zdroj: www.britannica.com, www.fpp.co.uk



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet vnútorne vysídlených osôb vzrástol na rekordných 38 miliónov
<< predchádzajúci článok
Z programov cezhraničnej spolupráce je naj program s Maďarskom