|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Utorok 21.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Vincent
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
20. marca 2011
Vojna v Líbyi: Stíhačky ostreľovali Kaddáfího sídlo
Líbyjská armáda v nedeľu nadránom spustila paľbu na lietadlo zhadzujúce bomby na južné ...AKTUALIZOVANÉ
Zdieľať
Hovorca britskej armády John Lorimer medzitým informoval, že do vojenskej operácie v Líbyi sa prvýkrát zapojili aj stíhačky vzdušných síl Spojeného kráľovstva, ktoré v rámci nej vypálili viacero riadených striel typu Storm Shadow.
Prvé štyri nálety na vojenské objekty v severoafrickej krajine v sobotu uskutočnilo francúzske letectvo. Ministerstvo obrany Spojených štátov následne oznámilo, že americké a britské námorné sily vypálili viac ako 110 riadených striel Tomahawk, ktorých terčmi boli zariadenia líbyjskej protivzdušnej obrany.
Vojna v Líbyi:
*V sobotu 19. marca o 17:45 SEČ zhodila francúzska stíhačka prvú bombu na mesto Bengházi.
*Následne sa do akcie zapojilo ďalších 19 francúzskych bojových lietadiel.
*Operáciu podporili aj jednotky britskej RAF.
*Zo stredozemného mora odpálila americká bojová loď 110 striel Tomahawk a zničila protilietadlovú obranu Líbye. Rakety odpaľovala i britská ponorka.
*V nedeľu sa očakáva zapojenie bojových síl ďalších európskych a arabských krajín.
*Intervencia do Líbye sa začala presne osem rokov od invázie do Iraku.
Útoky Západu po sebe zanechali najmenej 48 mŕtvych
OBRAZOM: Vojna v Líbyi
Zatiaľ 48 obetí
Vojenský zákrok západných veľmocí v Líbyi si doteraz vyžiadal 48 mŕtvych a 150 zranených. S odvolaním sa na armádne velenie to v nedeľu uviedla líbyjská štátna televízia, podľa ktorej väčšinu obetí tvoria deti. Zverejnenú správu, ktorá neobsahovala žiadne ďalšie podrobnosti, však nie je možné nezávisle overiť. Nočná obloha and Tripolisom počas náletov koaličných leteckých jednotiek. Tripolis, 20. marec 2011.Foto: SITA/AP
Vláda v Tripolise predtým vyhlásila, že sobotňajšie útoky vo viacerých častiach krajiny po sebe zanechali "civilné obete a škody na civilnej infraštruktúre vrátane ciest, nemocníc a letísk". O "veľkom počte zranených" hovoril aj predseda líbyjského parlamentu Abú al-Kásim az-Zuájí, ktorý nálety a ostreľovanie raketami označil za "barbarskú agresiu proti líbyjskému ľudu".
Vojenskú základňu Báb al-Azízíja na predmestí Tripolisu, kde sa údajne ukrýva líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, medzitým zaplnili tisíce jeho prívržencov, aby zabránili prípadnému útoku. Miestny spravodajca tlačovej agentúry AFP informoval o paľbe na lietadlo zhadzujúce bomby v okolí základne, pričom stále nie je jasné, čo bolo terčom náletu.
Kaddáfí: "Križiacka agresia"
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v sobotu varoval, že jeho krajina sa bude brániť voči "barbarskej a neoprávnenej križiackej agresii", ktorá podľa neho premenila stredomorský región na "skutočné bojisko". Vyjadril sa tak v krátkom telefonickom rozhovore pre štátnu televíziu, ktorý odvysielali okolo polnoci miestneho času (23:00 SEČ). V reakcii na sobotňajšie letecké a raketové útoky zo strany západných veľmocí dlhoročný líder prisľúbil odvetu, ktorej terčom budú vojenské ako aj civilné objekty v Stredomorí. Kaddáfí taktiež oznámil, že líbyjská armáda otvorila zbrojné sklady, aby mali všetci obyvatelia možnosť brániť svoju krajinu.Americká bojová loď odpaľuje strely typu Tomahawk na pobrežie Líbye.Foto: SITA/AP
Ministerstvo obrany Spojených štátov predtým informovalo, že americké a britské námorné sily v sobotu vypálili na Líbyu viac ako 110 riadených striel typu Tomahawk. Útoku počas dňa predchádzali štyri francúzske nálety.
Západní spojenci sa na zásahu proti Kaddáfího režimu dohodli na mimoriadnom summite, ktorý sa v sobotu uskutočnil v Paríži. Reagovali tak na rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorá umožňuje použitie "všetkých potrebných opatrení" na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Podľa Kaddáfího je však vojenský zákrok neoprávnený, pričom ho označil za "koloniálnu križiacku agresiu, ktorá môže rozpútať ďalšiu veľkú križiacku výpravu.
Líbyjský líder sa tiež obrátil priamo na prezidentov USA a Francúzska, britského premiéra a generálneho tajomníka OSN, ktorým adresoval emotívne ladené listy. Šéfovi Bieleho domu Barackovi Obamovi odkazuje, že zostane jeho "synom" a stále ho bude "milovať", aj keby medzi Líbyou a Spojenými štátmi vypukla vojna. Zároveň však upozorňuje, že celý líbyjský ľud je za neho "pripravený zomrieť". Ofenzívu proti povstalcom pritom opisuje ako boj proti extrémistickej skupine Al-Kájda v islamskom Maghribe, ktorá operuje vo viacerých severoafrických krajinách. Ďalších zahraničných lídrov Kaddáfí varoval, že "oľutujú" zasahovanie do vnútorných záležitostí jeho krajiny na základe najnovšej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorú považuje za neplatnú, keďže podľa neho odporuje charte svetovej organizácie.
FRANCÚZSKO: Paríž k brehom Líbye vyslal lietadlovú loď
Francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle vyrazila v nedeľu z južného prístavného mesta Toulon k brehom Líbye, aby sa mohla zúčastniť na tamojšej vojenskej operácii, informoval spravodajca tlačovej agentúry AFP. Vlečné člny vytiahli lietadlovú loď z prístaviska asi o 13.10 za prizerania sa desiatok ľudí. "Lietadlová loď sa nachádza 24 hodín plavby od líbyjského pobrežia, ale kým sa tam dostane, potrvá 36 až 48 hodín, pretože potrebuje čas na nalodenie bojových lietadiel, ktoré sa zúčastnia na operáciách, a na určité pristávacie cvičenia," uviedol vojenský zdroj, ktorého tlačová agentúra AFP nemenovala.
Podľa agentúry Associated Press sa počas vyplavenia na cestu na palube lode nachádzalo 20 bojových lietadiel, zväčša typu Rafale a Super Etendard, ako aj vrtuľníky a dve pozorovacie lietadlá E-2 Hawkeye.
RUSKO: Zastavte bombardovanie bez rozdielu v Líbyi
Rusko vyzvalo v nedeľu medzinárodné vojská, ktoré začali operáciu v Líbyi, aby zastavili používanie sily "bez rozdielu", keďže si už údajne vyžiadalo životy civilistov. Podľa vyhlásenia hovorcu ruského ministerstva zahraničných vecí Alexandra Lukaševiča letecký útok prekročil mandát rezolúcie Organizácie Spojených národov, ktorou bola schválená bezletová zóna nad Líbyou a ktorá schválila využitie všetkých prostriedkov potrebných na ochranu civilistov. Hovorca povedal, že letecké útoky Spojených štátov amerických a niektorých európskych krajín v líbyjskom hlavnom meste a ďalších mestách zasiahli nevojenské objekty. Výsledkom je údajne 48 mŕtvych civilistov a viac ako 150 zranených. Lukaševič tiež tvrdí, že čiastočne zničené bolo aj zdravotnícke stredisko.
Moskva ešte v ten istý deň oznámila, že evakuuje svoj diplomatický personál a iných občanov Ruska z Tripolisu.
USA: Počiatočná fáza operácie v Líbyi bola úspešná
Počiatočná fáza medzinárodnej operácie zameranej na zavedenie bezletovej zóny nad Líbyou "bola úspešná" a vládny útok na Bengází sa zastavil, oznámil v nedeľu admirál Michael Mullen, šéf generálneho štábu ozbrojených síl Spojených štátov amerických pre televíznu spoločnosť ABC. "Už viac nepochodujú na Bengází," dodal Mullen, pričom hovoril o vládnych vojskách, ktoré útočili na mesto Bengází, baštu protivládnych povstalcov.
Mullenove vyhlásenia prišli po tom, ako Spojené štáty vystrelili v sobotu na zariadenia líbyjskej protivzdušnej obrany rakety Tomahawk, no vylúčili akúkoľvek pozemnú operáciu. Americký prezident Barack Obama zapojenie UAS do konfliktu na severe Afriky už skôr označil za "obmedzenú vojenskú akciu". Podľa amerických vojenských zdrojov americké vojnové lode a britská ponorka vystrelili na spomínané líbyjské zariadenia spolu najmenej rakiet Tomahawk. Admirál William Gortney novinárom v Pentagene povedal, že rakety "zasiahli viac ako 20 integrovaných systémov protivzdušnej obrany a iných protivzdušných zariadení na pobreží".
Vojna v Líbyi: Stíhačky ostreľovali Kaddáfího sídlo - diskusné fórum čitateľov