05. mája 2014
Na snímke Ján Gregor z odboru riadenia športu VŠC. Foto: TASR/Dušan HeinBanská Bystrica 5. mája (TASR) - Vojenské športové centrum Dukla opäť prekročilo plán a v minulom roku nazbieralo až 29 vzácnych kovov. Pri skladaní účtov, ktoré zo zákona predkladá verejnosti, zaimponovala úspešnosť a aktuálne ju umocnili aj mladí slalomári na divokej vode. Pred niekoľkými dňami sa vrátili z majstrovstiev sveta juniorov a do 23 rokov a v austrálskom Penrithe sa ovenčili piatimi vzácnymi kovmi.
Ján Gregor, náčelník odboru riadenia športu, musel dlho rátať, aby sa dopracoval k číslu 29.
"Plánovali sme 23 vzácnych kovov, dospeli až k číslu 29," zdôraznil.
"Mohli sme dosiahnuť aj viac, zhruba 20-krát sme obsadili 4., alebo 5. miesta, takýchto smoliarskych výsledkov sa nazbieralo až príliš a z toho vyplýva, že neustále máme čo zlepšovať. Dôležitejšie sú však medaily na vrcholných európskych a svetových podujatiach, presne 11 zlatých, deväť strieborných a deväť bronzových. Veľa cenných umiestení pramenilo z výsledkov vodného slalomu. Práve v tomto športe je našou prioritou širšie podporiť aj mládežnícke kategórie s veľkým vkladom do budúcnosti."
V tomto roku si Dukla už na svoje konto pridala viacero medailí, prednedávnom sa chválila zápasníkom Istvánom Lévaiom, v duatlone Petrou Fašungovou. Ján Gregor:
"Všetko sa však začalo fantastickým zlatom biatlonistky Kuzminovej na ZOH v Soči a pridali sa aj ďalší s bronzami na ME, či Lévai, alebo v duatlone Fašungová. V olympijskom roku sme si naplánovali 20 vzácnych kovov, keďže vrcholných podujatí je menej, no predpokladám, že sa opäť priblížime k vlaňajšej bilancii."
Slalomári chceli viac
Šéftréner vodného slalomu v Dukle Peter Mráz štafetu úspešnosti ustrážil aj v austrálskom Penrithe.
"Dva týždne sme v Penrithe trénovali, niektorí sa psychicky so záťažou nevyrovnali, preto sme nedosiahli viac. Vlani doma v Liptovskom Mikuláši sme boli úspešnejší, podstatné však zostáva, že neustále bojujeme na predných priečkach a dohliadame na generáciu s možnosťou nahradiť v budúcnosti úspešných seniorov."
Kajakár Jakub Grigar, spolu s Paulínou Matulániovou jediný medailista na MSJ v individuálnej disciplíne:
"V Penrithe som štartoval prvýkrát v sezóne, hneď vybojoval bronz, no mám aj čo zlepšovať. Už sa teším na ďalšie preteky, ťažiť budem zo sústredení, ešte nikdy som sa v zime a na jar tak dlho v zahraničí nepripravoval. V Spojených arabských emirátoch som popracoval na fyzičke i psychičke, výborným radcom mi bol Michal Martikán, s ktorým spolu trénujem. Teraz sa už sústredím na nominačné preteky seniorov, rád by som sa opäť dostal do slovenskej reprezentácie a pôsobil v nej tak, aby som bol so sebou spokojný."
Jakub Grigar, asi najvýraznejší talent slovenského kajaku, vyniká vo výnimočnosti.
"Podľa mňa žiaden junior na majstrovstvách sveta nemá taký široký rozmer v kategóriách ako ja, že sa usiluje preraziť aj medzi seniormi. Vyžaduje si to však aj určité obete, napríklad v škole, som v druhom ročníku gymnázia a dobehnúť zameškané je nesmierne náročné."
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR