VALENCIA 6. marca (WEBNOVINY) - Jedenásť úradujúcich svetových šampiónov z Osaky 2007, osem olympijských víťazov z Atén 2004, jedenásť obhajcov titulu spred dvoch rokov z Moskvy a 20 z 24 lídrov aktuálnych svetových tabuliek - to všetko ponúkne svetová atletika od piatka do nedele v španielskej Valencii na svojom prvom vrchole v olympijskej sezóne na XII. halových majstrovstvách sveta.
Kým v roku 2006 v Moskve nepadol ani jeden svetový rekord, v hale Palau Velodromo Luis Puig s kapacitou 6000 divákov to môže byť inak. Atletickí experti naznačujú, že útok na globálne maximum je reálny až v štyroch disciplínach. Kubánec Dayron Robles sa na 60 m prekážok zlepšil na 7,33 a v súboji s olympijským víťazom a majstrom sveta Liu Siangom z Číny, ktorý až priamo vo Valencii absolvuje tohtoročnú halovú premiéru, by sa rekordný čas Colina Jacksona (7,30) mohol stať minulosťou. V rovnakej disciplíne žien má skvelú fazónu Švédka Susanna Kallurová. Dcéra štvornásobného víťaza hokejového Stanleyho pohára sa v tomto roku už raz zapísala do listiny svetových rekordov (7,68 v Karlsruhe), rýchly povrch Mondo a na chrbát dýchajúce Američanky by ju mohli dotlačiť k ďalšiemu. Chorvátska výškarka Blanka Vlašičová už dôverne pozná napätie pri pokusoch o svetový rekord. Vlani sa oň pokúšala sedemkrát, v tomto roku zatiaľ ani raz. Možno bude mať premiéru práve na halových MS. "Zlato bude minimálne za 205 cm. Rešpektujem kvalitu súperiek, ale na druhej strane viem, aké sú moje možnosti. Na každých pretekoch sa snažím o čo najlepší výkon a inak to nebude ani vo Valencii," zdôraznila Chorvátka, ktorá od polovice júna minulého roku neprehrala 21 finálových súťaží v rade. Už tradične za adeptku na svetový rekord pasujú kráľovnú ženskej žŕdky Jelenu Isinbajevovú. Ruska s domicilom v Monte Carle nenašla od halových MS 2004 v Budapešti na veľkom šampionáte premožiteľku a po stagnácii v uplynulých dvoch rokoch vstúpila do olympijského roka impozantne - svetovým rekordom 495 cm. „Verím, že vo Valencii dokážem niečo mimoriadne,“ skonštatovala Isinbajevová. Za svetový rekord vypísala IAAF prémiu 50 000 dolárov, čo je o desaťtisíc viac, ako zinkasuje každý individuálny víťaz. Celkovo rozdelia medzi prvých šesť v každej disciplíne takmer 2,5 milióna dolárov.
V medailovej bilancii krajín dominovali na posledných dvoch šampionátoch Rusi. V Budapešti 2004 získali 19 medailí (8 - 6 - 5), v Moskve 2006 o jednu menej (8 - 5 - 5) a pozíciu lídra si chcú udržať aj vo Valencii. „Nebojíme sa nikoho, ani Američanov nie. Chceme získať aspoň päť zlatých medailí, čo však nemusí stačiť na prvenstvo v medailovom hodnotení krajín. A keby sme aj nevyhrali, tragédiu z toho určite nebudeme robiť,“ vyhlásil prezident Ruskej atletickej federácie Valentin Balachničev.
Okrem už spomenutých disciplín, v ktorých sa očakáva pokus o útok na svetový rekord, bude zaujímavé sledovať aj rekordný deviaty štart osemstovkárky Marie Mutolovej na halových MS v rade, pričom doteraz sedemkrát vyhrala a raz brala striebro. Nik v histórii nezískal viac medailí ani titulov na svetovom šampionáte pod strechou. „Chcem zlato z Valencie aj Pekingu,“ vyhlásila rezolútne 35-ročná rodáčka z mozambického Maputa. Za najväčšie rivalky považuje Rusky Ignatovovú a Savinovovú. „Pozor však na Španielku Martinezovú. Je tiež v dobrej forme a bude mať podporu publika,“ pripomenula Mutolová, ktorá chce v tomto roku definitívne zavesiť tretry na klinec.
A ďalšie vrcholy valencijského šampionátu? Mužská guľa s americkými obrami Reesom Hoffom a Christianom Cantwellom (ak by vyhral niekto iný, bola by to senzácia), súboj obhajcu titulu a lídra svetových tabuliek v skoku do výšky Rusa Jaroslava Rybakova s trojnásobným halovým majstrom sveta Stefanom Holmom zo Švédska, ženská tisícpäťstovka s halovou svetovou rekordérkou Jelenou Sobolevovou, majsterkou sveta z Osaky Maryam Jamalovou a zlatou z HMS 2006 v Moskve Čiženkovou a už tradične na záver úvodného dňa šampionátu finále šesťdesiatky o najrýchlejšieho muža planéty, tentoraz bez jasného favorita.
Slovensko poslalo do Valencie štyroch atlétov - prekážkarku na 60 m Miriam Bobkovú, osemstovkára Jozefa Repčíka, trojskokana Dmitrija Vaľukeviča a guliara Milana Haboráka. Tabuľkovo je najvyššie z prihlásených atlétov Vaľukevič - štvrtý. „Práve on by mal splniť cieľ, ktorý sme si vytýčili - získať jedno umiestnenie v osmičke najlepších,“ načrtol ambície ústredný tréner SAZ Vladimír Bezdíček. „Repčík s Bobkovou by sa mohli prebojovať do semifinále a u Haboráka budem považovať za úspech čokoľvek do 12. miesta.“ V ére samostatnosti Slovensko ešte na halových MS nezískalo medailu. Najlepšie skončili Igor Kováč na 60 m prekážok v roku 1997 v Paríži a výškarka Mária Melová v roku 1999 v japonskom Maebaši, obaja figurovali na 5. mieste.
Dvanáste halové MS v atletike sa začnú v piatok predpoludním o 10.00 h kvalifikáciou guliarov a vyvrcholia v nedeľu o 19.05 h finálovým behom mužských štafiet na 4 x 400 m. V úvodný deň rozdelia 4 medailové kolekcie, v sobotu potom 8 a v nedeľu až 14.
SITA