Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2019

Vo Svetovom indexe mieru opäť vedie Island, SR skončila na 23. mieste



Svet sa stal prvýkrát za päť rokov o čosi bezpečnejším miestom, naďalej však ostáva "výrazne menej pokojným, než bol pred desaťročím". Vyplýva to z najnovšieho, v stredu ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 12. júna (TASR) - Svet sa stal prvýkrát za päť rokov o čosi bezpečnejším miestom, naďalej však ostáva "výrazne menej pokojným, než bol pred desaťročím". Vyplýva to z najnovšieho, v stredu zverejneného Svetového indexu mieru (GPI). Už od roku 2007 ho každoročne publikuje austrálsky Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP).


Najpokojnejšou krajinou na svete sa podľa tohto rebríčka už po 11. raz stal Island. Za ním nasledujú Nový Zéland, Portugalsko, Rakúsko a Dánsko.

Najlepšie z krajín V4 skončila v Indexe mieru 2019 Česká republika, ktorá sa umiestnila na 10. mieste, čím si však oproti vlaňajšku o tri priečky pohoršila. Slovensko skončilo na 23. mieste, oproti minulému roku kleslo o jednu priečku. Maďarsko skončilo na 21. mieste a Poľsko na 29-tom.

IEP v aktuálnom indexe porovnával situáciu v 163 krajinách a hodnotil ju na základe 23 faktorov zohľadňujúcich vnútorné i vonkajšie konflikty, výdavky na armádu, počet teroristických útokov a vrážd či ďalšiu kriminalitu.

Európa zostala podľa rebríčka najpokojnejšou časťou zemegule, pričom po niekoľkých rokoch úpadku zaznamenala v rámci mierumilovnosti mierne zlepšenie. Medzi prvých 25 najpokojnejších krajín sa pritom dostalo až 17 európskych, približuje agentúra DPA.

Najväčšie medziročné zlepšenie zaznamenala Ukrajina (aktuálne 152. miesto) a zatiaľ k najväčšiemu úpadku došlo v Nikarague (aktuálne 120. miesto, avšak zhoršenie o 54 priečok).

Na poslednom, 163. mieste skončil Afganistan, ktorý tesne predstihla Sýria, Južný Sudán, Jemen a Irak.

Vyše 400 miliónov ľudí žije v oblastiach s "nízkou úrovňou mieru a vysokým rizikom klimatických zmien". Krajinám v subsaharskej Afrike pritom najviac hrozí, že k zhoršeniu tamojších konfliktov prispejú environmentálne ukazovatele. Zhruba 103 miliónov ľudí žijúcich v ôsmich najmenej pokojných krajinách sveta žije zároveň aj v oblastiach s vysokým klimatickým rizikom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zisk vlastníka značky Zara vzrástol v 1. kvartáli 2019/2020 o 10 %
<< predchádzajúci článok
Macronovi a Trumpovi vyschol strom priateľstva, majú nový