Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

23. augusta 2015

Vo finále kladivárov vládol Poliak Fajdek



Poliak Pawel Fajdek hádže v mužskom finále v hode kladivom na MS v atletike v Pekingu 23. augusta 2015. Fajdek získal zlato hodom s 80,88 m. Slovenský kladivár Marcel Lomnický sa dostal do užšieho finále a obsadil so 75,79 ôsme miesto, ...



Zdieľať
Poliak Pawel Fajdek hádže v mužskom finále v hode kladivom na MS v atletike v Pekingu 23. augusta 2015. Fajdek získal zlato hodom s 80,88 m. Slovenský kladivár Marcel Lomnický sa dostal do užšieho finále a obsadil so 75,79 ôsme miesto, tak ako pred dvoma rokmi v Moskve. Foto: TASR/AP
Peking 23. augusta (TASR) - Po predpoludňajšej chôdzi mužov na 20 km sa na MS atlétov v Pekingu vo večernom bloku udeľovali medaily v ďalších štyroch disciplínach, vrátane ženského sedemboja. V hode kladivom nastúpil slovenský reprezentant Marcel Lomnický, na ktorého sa dosť spoliehalo a považoval sa za jedného z tých, ktorí mohli siahnuť aj na popredné priečky. Na medailové nedosiahol, do užšieho finále však postúpil a obsadil so 75,79 ôsme miesto, tak ako pred dvoma rokmi v Moskve. Zlato patrilo zaslúžene jedinému 'osemdesiatmetrovému' Poliakovi Pawlovi Fajdekovi s 80,88, striebro Dilšodovi Nazarovovi z Tadžikistanu 78,55, bronz ďalšiemu Poliakovi Wojciechovi Nowickému s rovnakou dĺžkou 78,55, rozhodol tak druhý najdlhší pokus v prospech Nazarova (78,06 versus 77,20).


Obhajca titulu Fajdek a olympijský víťaz Maďar Pars mali kladivárske finále ovládnuť, Fajdek s vizitkou tabuľkového lídra (83,93), jediného, ktorý v tomto roku prehodil 80 m. Kým však Fajdek prognózy naplnil, Pars naopak a nezískal ani medailu. Slovenskú atletiku zaujímalo najmä účinkovanie Marcela Lomnického. Do finále postúpil z posledného 12. miesta, no starosti z kvalifikácie zahodil za hlavu a naplno sa sústredil na finálový boj, so snahou hodiť aj 78 a viac metrov. Vo svojom treťom doterajšom štarte na MS druhý raz bojoval vo finále s jasnou ambíciou zlepšiť si maximum, 8. miesto v Moskve'2013.

Maďar Pars zlato na MS nikdy nezískal, dvakrát bol strieborný, no v ceste na svetový trón musel prekonať obrovskú prekážku. Fajdek počas celej sezóny jasne naznačoval chuť titul z Moskvy obhájiť. Po prvej sérii so 76,40 bol až tretí, Lomnický začal so 73,71, podobne ako v kvalifikácii (73,10). V 2. sérii sa pritvrdilo vďaka Rusovi Litvinovovi so 77,09 a Nazarovovi z Tadžikistanu so 77,61, centimetre pridal aj Lomnický so 74,36 a pred 3. sériou sa ocitol na hrane postupu do užšej osmičky, patrilo mu 8. miesto. Tretie pokusy boli hlavne v znamení očakávanej explózie Fajdeka s 80,64 (séria 76,40 - x - 80,64 - 80,88 - 79,34 - 78,29)), hneď za ním sa zlepšil Lomnický na 75,62, no na 8. mieste zostal s vierou, že ho už nikto neprehodí a do užšieho finále postúpi, a tak sa aj stalo.

Marcel Lomnický so sériou 73,71 - 74,36 - 75,62 - 75,79 - 75,72 - 74,82 v trende zlepšovania pokračoval aj vo štvrtom svojom hode 75,79, v piatom sa trochu pribrzdil so 75,72 a v záverečnom so 74,82 mu možno chýbali aj sily. Poliakovi Fajdekovi finále chutilo, vo 4. pokuse poslal kladivo opäť za 80 m na víťazných 80,88 a na takéto výkony obhajcu titulu nemal nikto z konkurencie.

Celý atletický svet dostal do vytrženia súboj Gatlina a Bolta. Zvažovalo sa všetko, čo zdvíhalo očakávania, každé jedno číslo, vzájomné víťazstvá a prehry, čistota a popularita každého. Proti Gatlinovi hovorila jeho dávna minulosť spojená s dopingovými dvoma aférami, za o štyri roky mladšieho Bolta sa prihovárala jeho úžasná úspešnosť, no menej už aktuálna forma.

Bolta zdobila bilancia až osem zlatých a keby pridal ďalšiu, s deviatimi by už zatienil Američanov Lewisa, Michaela Johnsona a Felixovú. V tomto roku sa nad ním vznášali dohady, riešil aj zranenia, štarty mal neucelené, chaotické. Pomohol mu až míting Diamantovej ligy v Londýne a čas 9,87. Pre Gatlina nastal správny čas zdolať jamajského fenoména, jeho suverénnosť bola nespochybniteľná, so štyrmi výkonmi pod 9,80, s najrýchlejšou stovkou 9,74 v katarskom meste Dauhá.

Bolt s Gatlinom by sa mali v Pekingu stretnúť až trikrát, na stovke, dvojnásobnej trati a v šprintérskych štafetách. Kto z nich sa ovenčí titulom zo stovky, bude na najlepšej ceste trikrát zvíťaziť. Za Gatlina sa prihovárali tabuľkové pozície lídra, Bolta spochybňoval len šiesty najlepší čas, na druhej strane vyzdvihovala jeho doterajšia úžasná séria. Naposledy ho zradil uliaty štart na MS v Dägu pred štyrmi rokmi. Predchádzajúce tri šampionáty mu priniesli štedrú zlatú úrodu so svetovými rekordami v Berlíne'09 na stovke i dvojstovke. Dosť sa aj špekulovalo o jeho aktuálnej forme, po Londýne a čase 9,87 zavrel za sebou dvere a v tichu sa sústredil na tréningy. Peking mu na olympiáde'08 doprial plným priehrštím, s tromi štartami a tromi svetovými rekordami. Na Vtáčie hniezdo nedal dopustiť a túžil ho oprášiť podobným spôsobom.

Gatlinova bilancia súčasnosti vzbudzovala úctu. Na stovke triumfoval pred MS v pekingu nepretržite 21-krát. Pripomínalo sa aj jeho víťazstvo nad Boltom v Ríme zo 6. júna 2013, keď ho zdolal v najkratšom šprinte, čo sa odvtedy nikomu nepodarilo. Gatlin na MS'05 v Helsinkách si taktiež užil zlaté double, jeho renomé však spochybnil dopingový nález v roku 2001 a ďalší o päť rokov neskôr. Aj keď sa zubami nechtami bránil, musel si odpykať trest, po odvolaní znížený na štyri roky. Do veľkej atletiky sa vrátil v roku 2010 a odvtedy pôsobí čisto anjelsky, bez akýchkoľvek podozrení s úžívaním zakázaných látok a už dva roky nepoznal ako chutí prehra. Pravda, až do Pekingu sa s Boltom v tejto perióde nikdy na mítingu v dráhe nestretol.

Predkrmom veľké finále bolo semifinále s postupovým kľúčom 2 najlepší + 3 s časom. Bolt v 2. behu sa vyviedol z rytmu, zakopol o mondo, takmer spadol, bol až šiesty, no napriek tomu stratu zlikvidoval a zvíťazil časom 9,96. Oveľa lepšie zapôsobil Gatlin s 9,77, zabehol piaty raz v sezóne pod 9,80 a vyriešil tak polovicu tajničky pred finále. Postúpili do neho až deviati, keďže traja dosiahli na 7.-9. mieste v sumáre semifinále rovnaký čas 9,99, a to Francúz Vicaut, Američan Bromell a Číňan Su Bingtian.

Finálové výsledky
muži
guľa:
1. Pawel Fajdek (Poľ.) 80,88, 2. Dilšod Nazarov (Tadž.) 78,55, 3. Wojciech Nowicki Poľ.) 78,55, 4. Krisztián Pars (Maď.) 77,32, 5. Sergej Litvinov (Rus.) 77,24, 6. David Söderberg (Fín.) 76,92, 7. Mostafa Elgamel (Eg.) 76,81, 8. Marcel Lomnický (SR) 75,79


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pod dohľadom UEFA odštartovala na Kryme futbalová liga
<< predchádzajúci článok
Bartalský získal vo vodnom lyžovaní bronz za triumf v kombinácii