Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

23. októbra 2020

Vlky mohli pomôcť s reguláciou diviakov, Budaj a ochranári považujú nové kvóty za chybu



Znižovanie stavu vlka dravého na Slovensku je chybou. V tlačovej správe to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).



Zdieľať
Vlky mohli pomôcť s reguláciou diviakov, Budaj a ochranári považujú nové kvóty za chybu

Šéf envirorezortu je presvedčený, že vlk dravý môže lovením diviačej zveri pomôcť k znižovaniu rizika prenosu chorôb medzi diviačou zverou.

„Populácia tejto dravej šelmy pomáha znižovať riziko šírenia klasického moru ošípaných, ako aj afrického moru ošípaných. Vlk je veľmi dôležitý pri znižovaní stavu diviakov, ktoré spôsobujú škody farmárom a zároveň sú predátorom tetrova hôlniaka či hlucháňa hôrneho,” povedal Budaj. Ten je z rozhodnutia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) povoliť lov 50 jedincov vlka počas najbližšej sezóny sklamaný.

Prevencia pred rozšírením diviakov

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pritom nepovažuje za dôležitý argument, že vlk dravý spôsobuje významné škody na hospodárskych zvieratách alebo lesnej zveri. Vysoká či diviačia zver spôsobila podľa MŽP SR v roku 2019 poľnohospodárske škody vo výške 17 miliónov eur, a to aj napriek opatreniam poľovníkov.

Envirorezort argumentuje, že vlk síce svojím lovom lesnej zveri či hospodárskych zvierat zapríčiňuje ujmu štátu a vlastníkom na hospodárskych zvieratách, no pomáha predchádzať väčším stratám vzniknutých práve pri ničení poľnohospodárskych plodín či prevenciou rozšírenia diviakov.

Povolený odstrel 50 vlkov

Za posledných 20 rokov bolo v rámci legálnych povolení zastrelených takmer 1 800 vlkov, čo podľa odborníkov negatívne vplýva na zloženie a správanie celej populácie.

Lov 50 jedincov vlka dravého bude povolený od 1. novembra 2020 do 15. januára 2021, prípadne, kým nebude naplnená povolená kvóta odlovu 50 jedincov vlka dravého v priebehu poľovnej sezóny 2020/21.

Ochranári boli za nulovú kvótu

Nová stanovená kvóta na odstrel vlka je horšia, než najhorší možný scenár, ktorí štátni ochranári očakávali. V tlačovej správe to uviedol riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Dušan Karaska.

Hoci ŠOP presadzovala nulovú kvótu na odstrel vlka, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v piatok rozhodlo o tom, že v poľovníckej sezóne 2020/21 bude povolený odstrel 50 jedincov vlka dravého.

„Uviedli sme, že nebol zistený súvis medzi výškou odstrelu a miestom výskytu škôd, resp. celkovou výškou škôd na domácich zvieratách. Škody na nich totiž od roku 2016 stagnujú napriek tomu, že sa kvóta odstrelu vlka v posledných rokoch znižovala,” povedal Karaska.

Poľovná zver robí väčšie škody ako vlk

ŠOP tiež deklarovala záujem o stretnutie so zástupcami chovateľov domácich zvierat, najmä oviec a kôz. Účelom stretnutia má byť vykonanie preventívnych opatrení na znižovanie škôd spôsobených vlkom a aj zlepšenie postupu pri uplatňovaní náhrad škôd spôsobených touto šelmou.

Karaska dodal, že na Slovensku narastá uhrádzanie škôd na zveri poľovníckym združeniam s tým, že v roku 2019 sa uhradilo viac poľovníkom, než poľnohospodárom. V iných krajinách sú podľa neho preplácané len škody na hospodárskych zvieratách, nie poľovnej zveri.

Karaska uviedol, že poľovná zver v súčasnosti dosahuje vysoké počty a v poľnohospodárstve a lesníctve robí ďaleko vyššie škody ako vlk.

„Je to veľmi zlé, lebo škody spôsobené zverou sú i viac ako desaťnásobne vyššie, ako škody vlkom,” uzavrel.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Britská polícia našla ukradnutú čínsku vázu v hodnote 2,5 milióna libier, vrátia ju do Švajčiarska
<< predchádzajúci článok
Huawei Mate 40 Pro je novou jednotkou nezávislom fotografickom rebríčku DxOMark