Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

03. mája 2007

Vlhká forma VPDM sa dá stabilizovať novým spôsobom



Vlhká forma vekom podmienenej degenerácie makuly (VPDM) je najčastejšou príčinou straty zraku u ľudí nad 50 rokov vo vyspelých krajinách sveta. Problém sa čoraz viac týka aj Slovenska, na to čo ...



Zdieľať

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) - Vlhká forma vekom podmienenej degenerácie makuly (VPDM) je najčastejšou príčinou straty zraku u ľudí nad 50 rokov vo vyspelých krajinách sveta. Problém sa čoraz viac týka aj Slovenska, na to čo dnes na tlačovej besede upozornil prednosta I. Oftalmologickej kliniky Fakultnej nemocnice a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (I. OK FNsP LF UK) profesor Peter Strmeň. Hoci ochorenie pred 30 rokmi prakticky neexistovalo, dnes sa zdá, že ak bude tendencia pokračovať, o zrak prídu vo svete milióny ľudí. Situácia je o to vážnejšia, že svetová populácia starne a toto chronické ochorenie sa týka hlavne starších ľudí. Presné údaje o tom, koľko Slovákov VPDM postihuje, nie sú známe, ale počet pacientov s týmto ochorením rastie. Alarmujúco vyznievajú aj zistenia amerických štúdií, podľa ktorých ak bude trend pokračovať, v roku 2030 bude mať VPDM 88 miliónov Američanov nad 65 rokov. Z nich 6,3 milióna (7,2 percenta) postihne strata ostrosti zraku a 500 000 úplne oslepne. V júli 2006 postihovala VPDM podľa zistení publikovaných v žurnáli Archives of Ophthalmology v ôsmich európskych štátoch 51 percent ľudí nad 65 rokov. Upozornil na to prednosta Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity, FNsP sv. Cyrila a Metoda v Bratislave (OK SZU, NCM) profesor Andrej Černák.

Ochorenie znižuje kvalitu života a je ekonomicky náročné. Priame náklady na liečbu pacientov s VPDM v roku 2002 sa vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku a Taliansku odhadovali na 51,3 až 101,1 miliónov eur. Nepriame náklady na zrakové pomôcky sa ani nedajú vyčísliť.

Progres ochorenia bol až doteraz ťažko stabilizovateľný aj preto, že účinná liečba prakticky neexistovala. Osobitne sa navyše musí pristupovať k pacientom so suchou a osobitne k pacientom s vlhkou VPDM. V prípade druhej z nich sa od januára už aj na Slovensku používa liečba antirastovým faktorom ranibizumabom, ktorý zatiaľ ako jediný dokáže uchovať a zlepšiť zrak pacientov. "Nová liečba je dôležitým prelomom v liečbe pacientov s vlhkou formou VPDM a dáva mnohým z nich nádej na získanie stratenej nezávislosti," konštatoval hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre oftalmológiu a prednosta Oftalmologickej kliniky FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, profesor Milan Izák.

Klinické štúdie dokázali, že približne 95 percent pacientov liečených touto formou si uchovalo svoj zrak, čo sa definuje ako strata menej ako 15 písmen zrakovej ostrosti na zrakovom diagrame. U viac ako 68 percent pacientov sa zaznamenalo zlepšenie zraku, čo sa zasa definuje ako akýkoľvek nárast nad východiskovú zrakovú ostrosť. Toto zlepšenie pretrváva aj po dvoch rokoch od liečby. Tá blokuje nekontrolovateľnú tvorbu, rast a priepustnosť nových krvných ciev pod sietnicou, ktoré vedú k rozvoju ochorenia a následne strate zraku. Aplikuje sa injekčne, pričom klasifikovaná je ako chirurgický zákrok, preto sa musí vykonávať v sterilnom prostredí odborníkom. Účinná látka sa podáva raz mesačne tri mesiace za sebou a ďalej podľa potreby. V SR sa zákrok vykonáva v štyroch zdravotníckych zariadeniach, na Očnej klinike SZU, FNsP sv. Cyrila a Metoda (pracovisko Bratislava - Petržalka), Klinike oftalmológie LF UK a FNsP Bratislava (pracovisko Staré mesto - Mickiewiczova), Očnej klinike SZU, FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a na Očnom oddelení FNsP J. A. Reimana v Prešove. Pacientom s diagnózou vlhká forma VPDM hradí po schválení revíznym lekárom náklady na liečbu zdravotná poisťovňa.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Znudený Eriksson prijme aj ponuku z Anglicka
<< predchádzajúci článok
Tímy na MS dopisovali hráčov na súpisku