Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2018

Vlastivedné múzeum v Galante približuje výstavou výrobu piva



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman Hanc
Galanta 19. mája (TASR) – Proces výroby piva priblíži výstava Od chmeľu k pivu vo Vlastivednom múzeu v Galante. Vernisáž výstavy, ktorá potrvá do 8. septembra, sa uskutoční v sobotu o 17.30 h. Na vernisáži bude účinkovať Základná umelecká škola Josepha Haydna Galanta a country skupina OuKeY.


Výstava približuje nielen proces výroby piva, počnúc výberom a pestovaním surovín a končiac pri finálnom produkte, ale taktiež chce prostredníctvom výkladu a pripravených informačných panelov oboznámiť verejnosť so stručnou históriou piva a pivovarníctva, krčiem, hostincov, výčapov a ukázať úlohu piva v rôznych historických obdobiach.

"Pivo totiž od nepamäti patrí medzi nápoje obľúbené širokými vrstvami obyvateľstva, pričom svoju popularitu si získalo vďaka dostupnosti základnej výrobnej suroviny, jednoduchosti prípravy či nízkej cene," uviedla Izabela Danterová z Vlastivedného múzea.

Na výstave budú taktiež prezentované rozmanité zbierkové predmety pochádzajúce zo zbierkových fondov Tribečského múzea. Ide o predmety týkajúce sa pestovania a spracovania chmeľu, kameninové, keramické, sklenené i drevené krígle, súpravy na podávanie piva, menšie historické pivovarnícke stroje a nechýbajú ani zbierkové predmety súvisiace s bývalým „symbolom“ mesta Topoľčany – pivovarom Topvar.

Tribečské múzeum v Topoľčanoch, ktoré výstavu pripravilo, sa od 80. rokov 20. storočia špecializuje na výskum a dokumentáciu chmeliarstva, sladovníctva a pivovarníctva v celoslovenskom rozsahu, v jeho zbierkovom fonde sa nachádza viac ako 15.000 exponátov týkajúcich sa tejto témy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
UNHRC zriadi komisie na preskúmanie zásahu Izraela v pásme Gazy
<< predchádzajúci článok
Poľsko zadržalo a vyhostilo dve ruské občianky za protipoľské aktivity