23. mája 2018
Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich MišovičBratislava 23. mája (TASR) - Všeobecne platí, že ak človek pracuje v zahraničí, povinnosti v sociálnom zabezpečení si plní podľa legislatívy krajiny, kde zárobkovú činnosť vykonáva. Výnimkou je, ak je v rámci Európskej únie na prácu v inej krajine svojím zamestnávateľom vyslaný.
Vtedy aj počas výkonu svojej činnosti v zahraničí naďalej podlieha slovenskej legislatíve. O uplatnenie inštitútu vyslania musia zamestnávateľ a zamestnanec požiadať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne (SP), v ktorej je zamestnávateľ zaregistrovaný na platenie poistného. Po vyplnení potrebných informácií odovzdajú pobočke Žiadosť o vystavenie prenosného dokumentu A1 z dôvodu vyslania zamestnanca na územie iného členského štátu EÚ. Tlačivo žiadosti je k dispozícii na webovej stránke SP, a taktiež v každej jej pobočke. Ak sú splnené všetky podmienky vyslania, poisťovňa vydá prenosný dokument A1 (PD A1), ktorý slúži ako doklad o tom, že pracovník si v sociálnom zabezpečení plní povinnosti naďalej na Slovensku.
"Ak zamestnávateľ o vyslanie nepožiada, odvádza poistné na sociálne zabezpečenie za vyslaného zamestnanca v zahraničí tamojšej inštitúcií sociálneho zabezpečenia a tamojšej inštitúcii zdravotného poistenia," informoval Peter Višváder, hovorca poisťovne.
Ďalšie podrobnosti o podmienkach uplatnenia inštitútu vyslania zamestnanca na prácu do zahraničia, keďže môžu nastať rôzne situácie vyslania, na ktoré sa uplatňujú rôzne postupy, prípadne o súbežnej práci vo viacerých krajinách poskytuje zamestnávateľom každá pobočka Sociálnej poisťovne.
Minulý rok SP vydala takmer 129.000 potvrdení o určenie legislatívy sociálneho zabezpečenia PD A1, ktoré od pracovníka vyžadujú zahraniční partneri.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR