Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. júla 2011

Vlani uhradili banky do fondu na príspevkoch 46,51 mil. eur



V minulom roku uhradili banky do Fondu ochrany vkladov príspevky vo výške 46,51 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 1,4 %. Ku koncu vlaňajška banky pri miernom náraste spravovali ...



Zdieľať
peniaze mena BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) - V minulom roku uhradili banky do Fondu ochrany vkladov príspevky vo výške 46,51 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 1,4 %. Ku koncu vlaňajška banky pri miernom náraste spravovali vklady v celkovom objeme 44,51 mld. eur. Chránené vklady z toho tvorili 23,85 mld. eur, teda 53,6 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom išlo o mierny nárast chránených vkladov, a to vo výške 838 mil. eur, resp. o 3,6 %.


Ako ďalej vyplýva z výročnej správy fondu, pre rok 2010 bol ročný príspevok bánk určený vo výške 0,2 % z hodnoty vkladov podliehajúcich ochrane. Vlani sa prijali legislatívne zmeny zákona o ochrane vkladov, a to v oblasti úrovne krytia vkladov a lehoty na výplatu vkladov. V nadväznosti na eurosmernicu sú bankové vklady na Slovensku od 30. decembra 2010 chránené do výšky 100 tis. eur, rovnako ako aj v ďalších členských štátoch únie. Tým sa zrušila predchádzajúca plná garancia bankových vkladov zavedená na jeseň 2008 v čase globálnej finančnej a hospodárskej krízy.

Vklady v pobočkách zahraničných bánk, ktoré vykonávajú bankovú činnosť na území Slovenska a prijímajú vklady na základe jedného bankového povolenia, sú chránené podľa pravidiel systému ochrany vkladov v členskom štáte, na území ktorého má sídlo príslušná zahraničná banka. Zároveň sa v záujme zachovania dôvery vkladateľov skrátila lehota na vyplácanie náhrad za nedostupné vklady, a to z pôvodných troch mesiacov na dvadsať pracovných dní s možnosťou jej predĺženia o ďalších desať pracovných dní po predchádzajúcom súhlase Národnej banky Slovenska.

Zavedením jednotného limitu ochrany vkladov zanikli dôvody pre doplnkovú ochranu vkladov pre pobočku Citibank a pobočku J&T Banky. Preto po prijatých zákonných zmenách sa ukončila ich účasť v systéme ochrany vkladov na Slovensku. Ďalšou bankou, ktorá ku koncu roka 2010 ukončila účasť v systéme ochrany vkladov, bola Komerční banka Bratislava. Tá od tohto roku vykonáva bankovú činnosť na území SR ako pobočka zahraničnej banky a vklady v nej sú chránené v systéme ochrany vkladov Českej republiky. Naopak, po prijatí prvého chráneného vkladu sa novým účastníkom systému ochrany vkladov vlani stala Slovenská záručná a rozvojová banka.

Fond ochrany vkladov vznikol na základe zákona o ochrane vkladov a do obchodného registra bol zapísaný koncom roka 1996 ako právnická osoba. Fond nie je štátnym fondom. Zo zákona je poverený zabezpečovaním a výkonom činností, ktoré sa týkajú ochrany vkladov fyzických osôb a zákonom vymedzených právnických osôb uložených v bankách a pobočkách zahraničných bánk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O sociálne dávky bude možné žiadať aj elektronicky
<< predchádzajúci článok
Euro sa držalo blízko dvojtýždňového maxima