Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. marca 2006

Vlaňajšie problémy pri maturitách by sa nemali opakovať



Prípravu tohtoročných maturít sprevádzali prísnejšie bezpečnostné opatrenia. Ich cieľom bolo predísť problémom, ktoré sa stali počas vlaňajšej "premiéry" nových maturitných skúšok. Tento rok ...



Zdieľať

BRATISLAVA 31. marca (WN/SITA) - Prípravu tohtoročných maturít sprevádzali prísnejšie bezpečnostné opatrenia. Ich cieľom bolo predísť problémom, ktoré sa stali počas vlaňajšej "premiéry" nových maturitných skúšok. Tento rok by teda už študenti nemali dostať na stôl vypracované testy, ako sa to stalo minulý rok z matematiky A úrovne. Podľa riaditeľky Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Anny Butašovej sa tieto problémy určite nezopakujú, pretože na to si dali pracovníci ústavu mimoriadny pozor. Zdôraznila však, že žiaden bezpečnostný režim, do ktorého vstupuje človek so svojimi nedostatkami, nezabráni nejakému zlyhaniu. Zároveň zopakovala, že všade v zahraničí, kde sa podobné testovanie robí, dochádza k nejakým nedostatkom, napríklad vo Francúzsku sa podľa nej každoročne musí z takýchto dôvodov opakovať aspoň jeden predmet. "My len na to nie sme ako krajina pripravení. Verím však, že to tento rok u nás prebehne v poriadku," vyhlásila Butašová.

Situácia v porovnaní s minulým rokom sa zmenila aj v tom, že už platí novelizovaná vyhláška, ktorá umožňuje ministrovi "ošetriť" nepredvídané situácie. Má právo okamžite vyhlásiť zrušenie časti maturity a oznámiť nový termín. ŠPÚ má pre tieto prípady pripravené ďalšie sady testov. Je teda pripravený okamžite reagovať, dodala Butašová. Ako vysvetlil minister školstva László Szigeti, tento rok zabezpečovalo prípravu maturít novovytvorené špeciálne pracovisko ŠPÚ, ktorého zamestnanci podliehali prísnemu bezpečnostnému režimu. Napríklad na pracovisko nemohli vstupovať s mobilmi, či inými osobnými vecami. Novinkou tiež je, že maturitné testy sa nekopírovali, ale všetky boli vytlačené priamo z dvoch špeciálnych počítačov odpojených od siete. Pred tlačou každý z testov preverili, či je totožný s originálom. Prístup k tlačeniu mali podľa Szigetiho len traja ľudia, pričom ako vstupné heslo do počítača používali odtlačok vlastného prsta. Vytlačené testy rozdistribuuje kuriérna služba v bezpečnostných obálkach.

Tento rok sa na maturitnú skúšku prihlásilo 64 672 študentov. Väčšina z nich si zvolila ľahšiu B úroveň, čo môže byť spôsobené aj tým, že nie všetky vysoké školy sa rozhodli akceptovať maturity pri prijímacích skúškach. Celkové náklady odhadol minister na 10 miliónov korún, čo vychádza približne 155 korún na žiaka. Tohtoročných maturít sa bude týkať niekoľko noviniek. Napríklad medzi voliteľné predmety z prírodovedného balíka pribudla geografia. Zmena sa týka aj cudzích jazykov, k angličtine a nemčine pribudli aj francúzština, taliančina, ruština, španielčina a taliančina. Najvýznamnejšou novinkou je však percentil, čiže údaj, ktorý budú mať maturanti na vysvedčení. Ten ukáže, ako dopadli pri testoch v celoslovenskej konkurencii.

Písomné maturity sa začnú v pondelok 3. apríla, výsledky externej časti budú musieť školy poznať do 12. mája. Ústna časť maturitnej skúšky z vybraných predmetov sa uskutoční od 22. mája do 9. júna. Presný termín určí riaditeľ školy.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvý zápas v novom Wembley najskôr v roku 2007
<< predchádzajúci článok
V sobotu sa začína pomoc ropuchám pri ich jarnom sťahovaní