Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. mája 2010

Vlaňajší deficit sa podľa MF SR zásadne nezmení



Vláda Roberta Fica kamufluje podľa strany Sloboda a solidarita (SaS) tak ako Grécko výsledky svojho hospodárenia. Deficit verejných financií za minulý rok, ktorý predbežne potvrdil ...



Zdieľať
ministerstvo financii sr Foto: SITA

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) - Vláda Roberta Fica kamufluje podľa strany Sloboda a solidarita (SaS) tak ako Grécko výsledky svojho hospodárenia. Deficit verejných financií za minulý rok, ktorý predbežne potvrdil európsky štatistický úrad Eurostat, sa totiž podľa strany môže zvýšiť z 6,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) až na 7,5 % výkonu ekonomiky. "Vláda, štatistický úrad i Eurostat by mali do verejného deficitu za rok 2009 rozhodne započítať i štyri takzvané návratné finančné výpomoci, pri ktorých je takmer nulová šanca, že budú niekedy splatené," konštatuje člen republikovej rady SaS Martin Chren.

Vláda sa podľa SaS pokúsila pred parlamentnými voľbami umelo znížiť deficit verejných financií za minulý rok, avšak v konečnom dôsledku bude deficit po definitívnom potvrdení jeho výšky na jeseň oveľa vyšší. "Presne to robili aj Gréci. Už len chýba aby sme začali započítavať fiktívne príjmy napríklad z prostitúcie a budeme naozaj ako dvojičky s Gréckom," uviedol v pondelok na tlačovej besede na margo počínania vlády jeden z volebných lídrov strany Daniel Krajcer.

Výšku deficitu môže podľa SaS negatívne ovplyvniť "návratná" finančná výpomoc nemocniciam vo výške 130 mil. eur, pôžička ŽSSK Cargo v objeme 166 mil. eur či pôžička Železniciam SR vo výške 70 mil. eur. Rovnako by konečnú výšku deficitu mala ovplyvniť aj dotácia na výstavbu terminálu bratislavského letiska vo výške 70 mil. eur. Metodika ESA 95 pristupuje síce podľa Martina Chrena k takýmto finančným operáciám individuálne, podľa jej princípov však pôžička poskytnutá stratovým podnikom ovládaným štátom, s nízkou pravdepodobnosťou včasného splatenia, má byť vždy zohľadnená ako výdavok a teda započítaná do deficitu verejných financií.

Ministerstvo financií SR však zdôrazňuje, že rozhodnutie o započítaní výdavkov do deficitu môže urobiť jedine Eurostat. Ten navyše podľa hovorcu rezortu Miroslava Šmála v súčasnej dobe prísne hodnotí v každej krajine dodržiavanie pravidiel. Ako ďalej uviedol Šmál pre agentúru SITA, už pri poskytovaní spomínaných pôžičiek sa kládol dôraz na to, aby boli poskytnuté v súlade s požiadavkami Eurostatu. "Tak ako v minulosti, tak aj pri poslednej notifikácii deficitu za rok 2009, nie je možné očakávať nejaké zásadne zmeny," uviedol Šmál.

Ministerstvo financií pôvodne počítalo s deficitom verejných financií pre minulý rok na úrovni 1,7 % HDP. Pri schvaľovaní zákona o štátnom rozpočte v parlamente bol však deficit v dôsledku dopadov hospodárskej krízy navýšený na 2,1 % výkonu ekonomiky. V októbri minulého roka napokon revidovali poslanci výšku deficitu na viac ako trojnásobnú úroveň. Tento krok sa nevyhol kritike opozície, ktorá vláde vyčítala predovšetkým to, že revíziu uskutočnila len na strane príjmov a výdavky aj v čase krízy ponechala nezmenené.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Krach španielskej banky CajaSur poškodil euro
<< predchádzajúci článok
Austrália vyhostila izraelského diplomata