Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2016

Vlajka EÚ symbolizuje jednotu a spoluprácu krajín



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bratislava 30. júna (TASR) - Jedným zo symbolov Európskej únie (EÚ) je vlajka. Kruh zlatých hviezd na modrom poli symbolizuje solidaritu a harmóniu medzi občanmi Európy. Dvanásť hviezd však nezodpovedá počtu členských krajín a nezávisí od rozširovania EÚ. Číslo dvanásť symbolizuje dokonalosť, celistvosť a ideál jednoty a pripomína napríklad počet mesiacov v roku, hodinový ciferník alebo počet apoštolov.


História dnes už všeobecne známej vlajky EÚ s dvanástimi žltými (zlatými) hviezdami usporiadanými do kruhu na modrom poli sa odvíja od roku 1949, kedy vtedajší predstavitelia Rady Európy (RE) hľadali vhodný symbol pre zjednocujúcu sa Európu. Do užšieho výberu sa zo sto návrhov dostalo len niekoľko. Napríklad Richard Nikolaus von Coudenhove-Kalergi, spoluzakladateľ Paneurópskej únie, navrhol vlajku s červeným krížom v zlatom kruhu na modrom pozadí. S touto podobou však nesúhlasilo Turecko.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok


Do diskusie o podobe vlajky prispel svojím návrhom aj britský politik a zať Winstona Churchilla Duncan Sandys. Vlajka podľa jeho návrhu mala vyzerať ako veľké zelené E. Návrh bol odmietnutý, lebo písmenu bola prisudzovaná príliš malá spojitosť s myšlienkou európskej jednoty.

Ďalším návrhom mala byť vlajka s ôsmimi striebornými kruhmi na modrom pozadí, ale ani táto podoba sa neujala.

Návrh, ktorý sa blížil k dnešnej podobe, vytvoril Carl Weidl-Raymon. Ten navrhol vlajku s jednou zlatou hviezdou na modrom pozadí. Až v roku 1955 sa členovia RE dohodli na vlajke s pôvodne pätnástimi zlatými hviezdami na modrom pozadí. S číslom pätnásť však nesúhlasila vtedajšia Spolková republika Nemecko, lebo tým by symbolicky akceptovala Sársko (terajšia najmenšia spolková krajina bola vtedy autonómna) ako suverénny štát. Štrnásť hviezd zase odmietlo samotné Sársko, pretože v tom čase ešte existovali silné tendencie k samostatnosti. Nakoniec sa dohodli na dvanástich hviezdach.

V súvislosti s autorstvom tejto podoby vlajky a tiež súčasnej vlajky EÚ s dvanástimi hviezdami na modrom poli sa spomína nemecký hlavný dizajnér vtedajšieho Európskeho spoločenstva Arthur Eisenmenger, spolupracovník poštového úradu RE Francúz Arsene Heitz a podľa niektorých zdrojov aj Belgičan Paul Michel Gabriel Lévy. Ako jeden z tvorcov súčasnej podoby vlajky EÚ sa uvádza aj írsky heraldik Gerard Slevin.

A remain supporter stops to talk to people as he walks around with his European flag across the street from the Houses of Parliament in London, Friday, June 24, 2016. Britain's Prime Minister David Cameron announced Friday that he will quit as Prime Minister following a defeat in the referendum which ended with a vote for Britain to leave the European Union. (AP Photo/Matt Dunham) Foto: TASR AP



Vlajku najprv používala iba Rada Európy. Pred 30 rokmi, 29. mája 1986, bola prvýkrát vyvesená pred sídlom Európskeho spoločenstva v Bruseli. Vlajku napokon prevzala EÚ, ktorá vznikla na základe Maastrichtskej zmluvy, podpísanej 7. februára 1992.

Štáty EÚ nemajú pre vyvesovanie vlajky jednotné pravidlá, ani samotná únia nemá vlastný právny predpis na jej používanie. V niektorých členských krajinách je používanie vlajky upravené zákonom, inde sa jej vyvesovanie riadi podľa zákona o užívaní štátnych symbolov.








Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hymna EÚ vyjadruje v jazyku hudby ideály slobody, mieru a solidarity
<< predchádzajúci článok
Prehľad výsledkov doterajších volieb do Európskeho parlamentu