Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. februára 2011

Vládna koalícia má v parlamente 78 hlasov, verí Kollár z SaS



Vládna koalícia nemá v parlamente 77 ale 78 poslancov, tvrdí predseda poslaneckého klubu strany Sloboda a ...



Zdieľať
bez nazvu Predseda poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita Jozef KollárFoto: SITA/Michal Svítok BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) - Vládna koalícia nemá v parlamente 77 ale 78 poslancov, tvrdí predseda poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita Jozef Kollár. Pripustil, že je to väčšina tesná a krehká. Vláda sa podľa Kollára môže v Národnej rade SR spoľahnúť na 78 poslancov preto, že Andrej Ďurkovský vylúčený z klubu KDH sa jasne vyjadril pre médiá, že bude naďalej podporovať vládnu koalíciu. Ako ďalej vyhlásil šéf poslaneckého klubu SaS Kollár v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy, k 78 poslaneckým hlasom koalície by "osobne aj naďalej radil aj Igora Matoviča pretože verím, že Igor Matovič nebude nikdy hlasovať tak, aby svojim správaním, svojim hlasovaním prispel k pádu tejto vlády a k návratu Ficovlády". Pripomenul, že návrh na vylúčenie zvyšných troch Obyčajných ľudí z klubu SaS v poslaneckom klube SaS nezískal podporu ani jedného hlasu.


O stabilnom vládnutí koalície má pochybnosti poslanec NR SR a podpredseda Smer-SD Marek Maďarič. Celá koalícia je, ako tvrdí, postavená tak, že má v sebe zabudovaný potenciál na krízy. "Je tam príliš veľa protirečení v tejto koalícii - politických a personálnych. Je to krehká koalícia. Výsledkom je, že vlastne nevie riadiť štát a keď sú v úzkych tak dokonca postavia tú svoju koaličnú väčšinu nad zákon." Podľa Maďariča koalícia míňa energiu na riešenie konfliktov. Jozef Kollár v reakcii na Maďariča pripomenul, že vláda Roberta Fica rozhodovala často tak, že sa o veciach rozhodli len predsedovia strán. Kollár je zástancom toho, že v mnohorakosti názorov sa niekedy rodí dobré riešenie. Pripustil, že v programovom vyhlásení vlády je naozaj zapísaná veta, že vláda bude eliminovať negatívne účinky Ficovho zákona o dvojakom občianstve na občanov SR. Nechcel by byť v koži ministra vnútra, ktorý bude odoberať občianstvo vlastným občanom nie pre vlastizradu, či niečo podobné, ale len preto, že prijali občianstvo iného štátu.

Poslanec NR SR Igor Matovič vo štvrtok 10. februára poslanecký klub SaS vylúčil zo svojich radov za hlasovanie s opozičnou stranou Smer-SD. Matovič spolu s Radoslavom Procházkom (KDH) hlasovali pri zákone o občianstve spoločne s opozíciou. Klub SaS odmietol vylúčiť aj ďalších troch poslancov Obyčajných ľudí, ktorí kandidovali v parlamentných voľbách na kandidačnej listine SaS. Matovič sa stal tretím nezávislým poslancom v parlamente v tomto volebnom období po Andrejovi Ďurkovskom, ktorý odišiel z KDH a Anne Belousovovej, ktorú vylúčili z SNS. Matovič v piatok 11. februára ubezpečil premiérku Ivetu Radičovú, že jej vláda má plnú podporu Obyčajných ľudí. Zhodli sa, že ,"žiadna vládna kríza neexistuje".

Dohoda o tom, že by sa preobsadili všetky miesta, ktoré v štátnych podnikoch obsadili politickí nominanti, neexistuje, konštatoval ďalej v Sobotných dialógoch Jozef Kollár. Podľa šéfa poslaneckého klubu SaS, je pravdou, že sa použijú výberové konania a bude sa to týkať obsadzovania nových postov v štátnych podnikoch. Tie, čo sú obsadené sa mali preobsadiť iba ak by nominanti nespĺňali predpísané požiadavky. Poslanec Smeru Marek Maďarič upozornil na to, že v štátnych podnikoch nejde len o odbornosť ale aj o reprezentovanie politiky ministerstva, pod ktoré štátny podnik patrí. Tieto posty preto podľa Maďariča nemôžu byť úplne apolitické. Vyhlásenia premiérky v tejto súvislosti označil za divadlo

Premiérka Iveta Radičová považuje za škandál, že za krátke pôsobenie v košickej teplárni prináleží bývalým šéfom 90-tisícové odstupné. Podľa Radičovej sa politické nominácie manažérov v teplárňach neosvedčili. Je skeptická, či by situáciu vyriešili konkurzy, pretože by vo výberových komisiách sedeli politickí nominanti. Nominanti štátu v dozorných radách a predstavenstvách by podľa pripraveného uznesenia, ktorým by sa mala vláda zaoberať v najbližšom čase, nemali mať nárok na žiadne odstupné. Na nominantov, ktorí budú mať s podnikom pracovnoprávny vzťah, teda aj riaditeľov, by sa nemala vzťahovať kolektívna odborová zmluva a ich odstupné by bolo najviac trojmesačné. Nové pravidlá by mohli byť účinné v priebehu prvej polovice roka.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PREŠOV: Vietor lámal stromy, ničil strechy a váľal ploty
<< predchádzajúci článok
Demonštranti v Jemene žiadajú odchod prezidenta