Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2013

Vláda v Južnom Sudáne prepustí časť opozičných lídrov



Južný Sudán ohlásil prepustenie ôsmich z jedenástich opozičných lídrov zatknutých za pokus o štátny prevrat, čo by mohlo viesť k ukončeniu etnických násilností, ktoré od polovice decembra ...



Zdieľať
Džuba/Nairobi 28. decembra (TASR) - Južný Sudán ohlásil prepustenie ôsmich z jedenástich opozičných lídrov zatknutých za pokus o štátny prevrat, čo by mohlo viesť k ukončeniu etnických násilností, ktoré od polovice decembra pustošia krajinu, informovala agentúra Reuters.

Na snímke vysídlenci sa umývajú a perú šatstvo v potoku v jednom z táborov OSN v Džube v piatok 27. decembra 2013. Foto: TASR/AP

 Bývalý viceprezident Rieka Machara, ktorého vláda obviňuje zo začatia konfliktu na vyhlásenie bezprostredne nereagoval.
"V zásade sme sa dohodli na okamžitom prímerí, ale naše sily sú v prípade napadnutia pripravené sa brániť,
"
uviedla vláda Južného Sudánu na Twitteri.    

Boje medzi prívržencami viceprezidenta Machara a jeho politického rivala prezidenta Južného Sudánu Salva Kiira vypukli v hlavnom meste Džuba 15. decembra. Následne sa rýchlo rozšírili po celej krajine a to pozdĺž etnických línií, kde proti sebe stoja príslušníci etnickej skupiny Nuera, ku ktorej patrí Machara a etnickej skupina Dinka prezidenta Kiira.

Kiir odvolal Machara z postu viceprezidenta v júli keď ho v súvislosti s vypuknutím bojov v Džube obvinil z pokusu o štátny prevrat. Machar obvinenia poprel, aj keď priznal vedenie povstalcov v bojoch proti vláde, ktoré nasledovali v ďalších dňoch po vypuknutí násilia v hlavnom meste. 

Prepustenie ôsmich z jedenástich zadržiavaných opozičných lídrov nasvedčuje, že vláda Južného Sudánu zmierňuje svoj doterajší postoj voči opozícii.

"Očakávam, že po prepustení sa budú konštruktívnym spôsobom podieľať na mierovom úsilí a riešiť politické problémy, ktoré tento konflikt vyvolal," povedal v piatok večer osobitný vyslanec USA pre Južný Sudán Donald Booth.

Ich prepustenie však nemusí stačiť viceprezidentovi Macharovi, ktorý ako podmienku pre začatie rokovaní požadoval prepustenie všetkých jedenástich opozičných politikov.

Podľa OSN, za 13 dní bojov došlo k vysídleniu 121.600 obyvateľov Južného Sudánu a ďalších 1000 osôb prišlo počas bojov o život. V súvislosti s tým, v snahe ochrániť asi 63.000 civilistov, ktorí sa ukrývajú na základniach OSN v krajine, Bezpečnostná rada OSN v utorok schválila plán na zdvojnásobenie počtu príslušníkov mierových síl OSN v Južnom Sudáne na 12.500 vojakov a 1323 policajtov.

"Ak nedôjde k riešeniu, súčasná kríza bude mať za následok milióny vnútorne vysídlených osôb a utečencov a nepredstaviteľným spôsobom vráti celý región späť," vyhlásil kenský prezident Uhuru Kenyatta na mimoriadnom zasadnutí regionálnej medzinárodnej organizácie Medzivládneho úradu pre rozvoj (IGAD).



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Veľvyslankyňa Zimbabwe v Austrálii požiadala austrálsku vládu o azyl
<< predchádzajúci článok
Ruská delegácia navštívi ruského väzňa v Guantáname