Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. septembra 2018

Vláda súhlasí s podpisom opčného protokolu proti mučeniu a trestaniu



Na snímke zľava podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos, podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír, predseda vlády SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard ...



Zdieľať
Na snímke zľava podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos, podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír, predseda vlády SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná počas 118. rokovania vlády SR 12. septembra 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Marko Erd
Bratislava 12. septembra (TASR) – S podpisom Opčného protokolu k Dohovoru OSN proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu s výhradou ratifikácie, ktorý predložil rezort spravodlivosti, v stredu súhlasila vláda.


Opčný protokol bol otvorený na podpis 4. februára 2003. Protokol je otvorený pre podpis a ratifikáciu v hlavnom sídle OSN v New Yorku. "SR ako zmluvná strana Dohovoru OSN proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu je povinná prijať zákonodarné, správne, súdne a iné opatrenia na predchádzanie zlému zaobchádzaniu," uvádza sa v predkladanom materiáli. 

Vzhľadom na to, že SR pristúpila k dohovoru, jeho implementáciu vládou SR bude monitorovať Výbor OSN proti mučeniu (CAT). Cieľom protokolu je zaviesť systém pravidelných prehliadok nezávislými medzinárodnými a národnými orgánmi na miestach, kde sa nachádzajú osoby zbavené osobnej slobody na základe rozhodnutia štátneho orgánu alebo na jeho podnet alebo s jeho schválením či súhlasom s cieľom predchádzať mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu.

Pridanou hodnotou opčného protokolu je, že zavádza dvojpilierový systém kontroly zaobchádzania s osobami pozbavenými slobody. Na vnútroštátnej úrovni v podobe národného preventívneho mechanizmu a na medzinárodnej úrovni v podobe Podvýboru na predchádzanie mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Úrokové prázdniny pre začínajúcich podnikateľov aj neziskovky
<< predchádzajúci článok
Roskosmos nekomentuje dohady, že otvor v Sojuze vyvŕtali Američania