03. júla 2019
Archívna snímka zo zasadnutia vlády SR v Bratislave. Foto: TASR Pavel NeubauerBratislava 3. júla (TASR) - Slovensko potrebuje podľa OECD vytvoriť plán, aby do roku 2030 splnilo záväzok venovať na oficiálnu rozvojovú pomoc 0,33 percenta hrubého národného dôchodku (HND). Vyplýva to zo Správy o výsledkoch a odporúčaniach vyplývajúcich z hodnotenia tzv. Peer Review Výboru OECD pre rozvojovú pomoc, ktorú v stredu schválila vláda.
"Slovensko ako zodpovedný člen OECD plne zváži všetky odporúčania a vyvinie maximálne úsilie na ich naplnenie," píše sa v správe, ktorá obsahuje aj indikatívny rámec zvyšovania oficiálnej rozvojovej pomoci na úroveň 0,33 HND v roku 2030. Podľa neho by Slovensko napríklad v roku 2020 venovalo na rozvojovú pomoc 150 miliónov eur a v roku 2030 viac než 547 miliónov eur.
Ďalšou možnosťou je podľa správy zvyšovanie oficiálnej rozvojovej pomoci o desať percent ročne, čo by mali byť jednotlivé rezorty schopné zvládnuť. Podľa tohto plánu by Slovensko napríklad v roku 2020 venovalo na rozvojovú pomoc 127 miliónov eur a v roku 2030 viac než 364 miliónov, čo by predstavovalo 0,22 percenta HND.
Rezort diplomacie zatiaľ zisťoval vôľu rezortov výraznejšie sa zapájať do rozvojovej spolupráce prostredníctvom vlastných rozvojových aktivít a ich odpovede do tohto indikatívneho rámca zapracoval. "
Naším zámerom je, aby bol uvedený nezáväzný plán podkladom na ďalšie rokovania s Ministerstvom financií SR na účely zvýšenia slovenskej rozvojovej pomoci," uviedol pre TASR hovorca rezortu Boris Gandel.
OECD tiež Slovensku odporúča zvýšiť počet pracovníkov, ktorí pracujú na jej rozvojovej spolupráci. "
Slovenská republika by mala zvyšovanie rozpočtu na oficiálnu rozvojovú pomoc premietnuť do ľudských zdrojov v Bratislave a na kľúčových veľvyslanectvách," píše sa v správe.
V roku 2017 poskytlo Slovensko na rozvojovú pomoc 0,13 percenta svojho HND. Medzi členskými štátmi výboru OECD/DAC bola SR v roku 2017 na predposlednom mieste, pričom priemerná výška oficiálnej rozvojovej pomoci týchto krajín bola na úrovni 0,31 percenta HND.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR