|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
17. januára 2021
Vláda rozhodla: Lockdown sa spojí s jednorazovým celoslovenským testovaním. Zákaz vychádzania sa predlžuje do 7. februára.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že celoslovenský skríning sa bude realizovať od 18. januára a skončí sa 26. januára.
Zdieľať
Zákaz vychádzania bude spojený s jednorazovým celoslovenským testovaním. Po mimoriadnom nedeľňajšom rokovaní vlády to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), zároveň oznámil, že skríning by mal byť základom pre ďalšie cielené testovanie v jednotlivých okresoch.
Krajčí: Slováci sa budú testovať na COVID-19 od 18. januára
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) informoval, že celoslovenský skríning sa bude realizovať od 18. januára a skončí sa 26. januára. Testovanie nebude povinné, Krajčí však povedal, že vláda chce poprosiť obyvateľov SR o pretestovanie. "Môžu využiť rôzne možnosti, kde sa otestovať buď antigénovými, alebo PCR testami. Prosíme o pomoc samosprávy, ktorým finančne i materiálne pomôžeme, dodáme testy, aby zabezpečili možnosť svojim obyvateľom sa dať otestovať," dodal Krajčí. Uistil, že testov je dostatok.
Rovnako informoval, že vláda predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára. Pravidlá majú byť zatiaľ rovnaké ako v súčasnosti, no po celoplošnom skríningu bude od 27. januára podmienkou cesty do práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu, negatívny PCR alebo antigénový test. Rovnako bude podmienka negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode, nebude sa však týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Ďalšie podrobnosti stanoví vyhláška.
Krajčí takisto avizoval, že po celoplošnom skríningu by sa Slovensko malo rozdeliť podľa výsledkov na 37 horších a 36 lepších okresov - v horších sa bude plošný skríning opakovať a v období medzi 3. a 7. februárom bude potrebné sa opäť preukázať negatívnym testom. "Tie okresy, ktoré na tom budú lepšie, sa od 3. februára vrátia akoby do stavu, ktorý je v súčasnosti," dodal.
Zároveň však minister povedal, že testovanie v kombinácii s ďalším pozitívnym efektom zákazu vychádzania upraví epidemiologické podmienky tak, že od 1. februára už bude možné uvoľňovať opatrenia vrátane otvárania škôl.
Výnimku z testovania budú mať ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a budú mať potvrdenie nie staršie ako 90 dní. Testovať sa nebudú musieť ani ľudia, ktorí absolvovali dve dávky očkovania a po poslednej dávke počkali ešte 14 dní na celkovú imunitu. Rovnakú výnimku majú mať ťažko zdravotne postihnutí, priblížil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
Odberové miesta budú podľa jeho slov za každý vykonaný test dostávať päť eur. Ak vyrieši technický problém z hľadiska štátnej pomoci, tak garantuje, že zamestnávateľ dostane zadarmo testy do svojej firmy a preplatené náklady na jeden test vo výške 3 až 3,50 eura. "Vidím svetlo na konci tunela, keď budeme postupovať takýmto spôsobom, tak na Veľkú noc budeme môcť stráviť svoj čas s blízkymi tak, ako sme to už rok nezažili," hovorí minister práce.
Matovič oznámil, že uznesenie vlády schválili všetci členovia kabinetu s výnimkou vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí).
Covid Automat na Slovensku vláda v decembri schválila Covid automat - 2020-2021 by 24hodin on Scribd
Premiér prezentoval sedem dôvodov, prečo potrebujeme masívne testovanie. Jedným z nich je aj britská mutácia, ktorá sa šíri oveľa rýchlejšie. Počet chorých ľudí potrebujeme podľa neho znížiť, kým začne byť na Slovensku mutácia dominantná.
Medzi ďalšie dôvody patrí znižovanie záťaže nemocníc, urýchlenie návratu detí do škôl, minimalizovanie ekonomických strát, testovanie zamestnancov, získať prehľad o regiónoch, rýchlejší nástup covid automatu.
Prvé kolo masívneho testovania nazýva premiér Igor Matovič skríningom, ktorý by mal pokračovať testovaním dovtedy, kým sa situácia v regióne nedostane pod kontrolu. Tvrdí, že uznesenie vlády podporili všetci členovia vlády, okrem líderky Za ľudí Veroniky Remišovej.
Vláda sa rozhodla pre kontinuálne pretestovanie, ktoré sa začne už zajtra a potrvá do 26. januára. Občania sa môžu ísť otestovať v mobilných odberových miestach, samosprávy dostanú podporu, aby začali zväčšovať kapacity. Zákaz vychádzania sa predlžuje do 7. februára.
Od 27. januára bude pre cestu do práce potrebné preukázať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom.
Testom sa bude treba preukázať aj pri ceste do prírody, avšak to platí len pre ľudí od 15 do 65 rokov.
Ľudia budú mať deväť dní na to, aby sa nechali otestovať, zdôraznil minister práce Milan Krajniak. Občania sa pritom môžu otestovať v bežnom mobilnom odberovom mieste, ale aj u zamestnávateľa. „Verím, že na Veľkú noc budeme môcť stráviť čas s blízkymi tak, ako sme to už rok nezažili,“ tvrdí Krajniak.
Lockdown postupne zaberá a čísla mierne klesajú, tvrdí minister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa neho môžeme postupne uvažovať nad tým, čo sa bude otvárať. Aj napriek tomu by nás však podľa Krajčího čakali ešte týždne prísnych obmedzení. Vďaka testovaniu by sa mohli opatrenia uvoľňovať skôr.
Minister zdravotníctva Krajčí 29. januára, v piatok, oznámi, aká situácia je na Slovensku po testovaní. Krajina by sa mala rozdeliť na 37 „horších“ a 36 „lepších“ okresov. V tých horších okresoch sa celoplošný skríning zopakuje. Obyvatelia týchto okresov sa budú musieť preukázať novým testom, aby získali výnimku zo zákazu vychádzania.
Marek Krajčí pripúšťa, že situácia sa môže zlepšiť aj od 1. februára a vtedy by sa mohol covid automat dostať do bordovej fázy. Ak by to tak bolo, otvárať by sa mohli aj niektoré ročníky škôl.
Keďže bude testovanie rozdelené do viacerých dní, ľudia nebudú musieť mrznúť v radoch, tvrdí premiér Matovič. Podľa neho je to teraz na šikovnosti organizátorov – ak chcú, môžu si ľudí podeliť napríklad aj podľa abecedy.
Po celoplošnom skríningu budeme mať podľa premiéra ešte lepšie čísla, ako to odhaduje dátový analytik Ivan Bošňák z webu Dáta bez pátosu. Ten odhadoval na konci januára 7-dňovú incidenciu 2000 pozitívnych. Premiér to nazval ako „rozstrel s dátovými analytikmi“, ktorí sú proti testovaniu.
Testovania sa musia zúčastniť aj tí, ktorí dostali prvú vakcínu proti koronavírusu. Aj oni sa budú musieť preukázať negatívnym testom, aby mali výnimku zo zákazu vychádzania.
Testov máme dostatok, tvrdí minister zdravotníctva Marek Krajčí. K dispozícii ich máme 5,2 milióna, pričom minister hospodárstva podľa Krajčího avizoval, že je schopný obstarať ďalších 5,2 milióna.
Správu aktualizujeme
Súvisiace články:
Koronavírus: COVID-19 potvrdili ďalším 573 ľuďom, pribudlo 57 úmrtí (17. 1. 2021)
Prezidentka Čaputová kritizuje vládu aj spor Matoviča so Sulíkom, lockdown prišiel neskoro (17. 1. 2021)
Krčméry si vie predstaviť, že by do Veľkej noci boli zaočkovaní najmä seniori ako kritická skupina. (17. 1. 2021)
Rakúsko predlžuje pre obavy z mutácie koronavírusu lockdown, pravidlá sa ešte sprísnia (17. 1. 2021)
KOMPLETNÉ ZNENIE: Prijaté opatrenia na pokles ochorenia COVID-19 (17. 1. 2021)
Koronavírus: Na COVID-19 zomrelo 55 ľudí, nepribudli žiadni hospitalizovaní a pozitivita klesla pod 18 percent (16. 1. 2021)
Raši kritizuje MZ za očkovanie, Cigániková apeluje na komunikáciu (16. 1. 2021)
V Česku vlani prerušilo podnikanie takmer 100.000 živnostníkov (16. 1. 2021)
Krajčí: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov Slovenska na ochorenie COVID-19 (16. 1. 2021)
Počet úrazov v horách oproti vlaňajšku klesol, menej bolo hlavne lyžiarskych úrazov
Južné Tirolsko v Taliansku sa vzoprelo Rímu a odmieta uplatňovať čiastočný lockdown