Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. júna 2014

Vláda prijatím anuitnej novely urobila kšeft, tvrdí I. Švejna



Vláda Smeru-SD prijatím novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení akoby urobila kšeft, prax ukáže, s ktorými životnými poisťovňami. Myslí si to podpredseda strany ...



Zdieľať
Ivan Švejna Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 5. júna (TASR) - Vláda Smeru-SD prijatím novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení akoby urobila kšeft, prax ukáže, s ktorými životnými poisťovňami. Myslí si to podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna. "Vláda totiž prakticky znemožnila občanovi, aby sa mohol rozhodnúť. Takéto pravidlá sú proti občanovi, v záujme niektorých skupín. Napokon, na budúci rok sa ukáže, že o ktoré skupiny ide," vyhlásil Švejna.


Novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú na rokovanie predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR), dnes schválil parlament aj s hlasmi časti opozície. Za jej prijatie hlasovali poslanci klubu SaS, OĽaNO a SDKÚ-DS. Hlasovania sa zdržal poslanecký klub KDH, prijatie novely nepodporila strana Most-Híd.

Novelu podporili opoziční poslanci Jozef Mihál (SaS) a Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). "Túto novelu v zásade podporujem. Najmä preto, lebo historicky za celú existenciu druhého piliera pôjde prvýkrát o tak schválenú zásadnú novelu, ktorá bude mať podporu nielen navrhovateľa, ale aj pomerne veľkej časti opozície. Ľudia budú mať istú voľnosť narábania s prostriedkami," povedal v pléne Mihál.

Podľa vyjadrení Ľudovíta Kaníka, ak niekto hľadá za prijatím novely nejaké kšefty, tak je na falošnej stope. Zároveň zdôraznil, že dôchodkový systém od samého začiatku, keďže stál pri jeho zrode, nikdy nemal inú prioritu ako zabezpečiť trvalý každomesačný zdroj finančných prostriedkov pre dôchodcu. "Druhý pilier nikdy nebol myslený ako nejaká pokladnička alebo hlinené prasiatko, do ktorého padajú peniažky, pretože na to, aby mal človek v druhom pilieri peniaze, nemusí vynaložiť ani cent z vlastných zdrojov. Tie percentá, ktoré sa presúvajú na osobné účty občanov, o tie sumy každý mesiac je súkromný majetok občana väčší a o to sa de facto znížilo jeho odvodové zaťaženie," podotkol Kaník.

Opozičný klub KDH sa pri hlasovaní o novele zákona zdržal. Poslanec Július Brocka to zdôvodnil tým, že sa chce strana vymaniť z podozrenia z kolaborácie so Smerom-SD. Túto nálepku dostali poslanci pri novele ústavy. "Keď tu bola rozprava o manželstve, o rodine, nešlo o peniaze. V tomto zákone ale nejde o hodnoty, ide tu o šesť miliárd eur v dôchodkových správcovských spoločnostiach," podotkol Brocka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ľudia budú svoje úspory z 2. piliera čerpať podľa nových pravidiel
<< predchádzajúci článok
Do obytnej zóny sa zrútilo vojenské lietadlo