Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. decembra 2014

Vláda prerokuje aj zodpovednosť za škodu jadrových zariadení



Na snímke zľava chrbtom minister obrany SR Martin Glváč, minister dopravy SR Ján Počiatek, v pozadí predseda vlády SR Robert Fico, chrbtom minister hospodárstva SR Pavol Pavlis a v pozadí minister vnútra SR Robert Kaliňák počas ...



Zdieľať
Na snímke zľava chrbtom minister obrany SR Martin Glváč, minister dopravy SR Ján Počiatek, v pozadí predseda vlády SR Robert Fico, chrbtom minister hospodárstva SR Pavol Pavlis a v pozadí minister vnútra SR Robert Kaliňák počas rokovania 122. schôdze vlády SR v Bratislave Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 10. decembra (TASR) - Prevádzkovateľ zariadenia s jadrovými reaktormi slúžiacimi na energetické účely bude zodpovedať v etape ich uvádzania do prevádzky aj počas prevádzky za každú jadrovú udalosť, v dôsledku ktorej vznikla jadrová škoda, najviac do výšky 300 miliónov eur.


Vyplýva to z návrhu zákona o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí, o ktorej by mala dnes rokovať vláda SR.

V prípade jadrovej škody s jadrovými reaktormi slúžiacimi výlučne na vedecké, pedagogické alebo výskumné účely sa v zákone navrhuje zodpovednosť najviac v rozsahu 185 miliónov eur za každú jadrovú udalosť. Do výšky 185 miliónov eur bude prevádzkovateľ zodpovedať aj za jadrovú škodu pri každej preprave rádioaktívnych materiálov.

Kabinet sa má dnes zaoberať aj návrhom na uzatvorenie Dohody o Vyšehradskom patentovom inštitúte (VPI). Išlo by o medzivládnu organizáciu krajín V4. Inštitút má mať samostatnú právnu subjektivitu, administratívnu a finančnú nezávislosť. Riadiť ho bude správna rada, zložená zo zástupcov zmluvných štátov. Za organizáciu činnosti inštitútu bude zodpovedať riaditeľ, ktorého vymenuje správna rada. Zriadenie a činnosť VPI nemajú žiadny vplyv na výlučné právomoci národných úradov týkajúcich sa národných patentov a patentov s rovnakým účinkom.

Na návrh ministra spravodlivosti Tomáša Boreca sa do slovenskej legislatívy zavedie tzv. európsky ochranný príkaz, ktorý v júni minulého roku schválil v svojom nariadení Európsky parlament a Rada EÚ. Obete trestných činov a násilia majú byť chránené, kamkoľvek by v Európe cestovali.

Nariadenie má byť rýchlym a flexibilným nástrojom, pomocou ktorého bude chránenej osobe v prípade jej premiestnenia sa z jedného členského štátu do druhého poskytnutá okamžitá ochrana na báze uznania ochranného opatrenia. Novela Občianskeho súdneho poriadku, Trestného zákona a zákona o sídlach a obvodoch súdov má za cieľ definovať postup slovenských orgánov v takýchto prípadoch.

Na programe 138. schôdze je aj správa o stave používania jazykov národnostných menšín na Slovensku. Z nej vyplýva, že Úrad vlády SR, ktorý rieši správne delikty v tejto oblasti, nedostal v roku 2014 ani jeden podnet na porušenie zákona.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Absolventi nebývajú pripravení na prax, Richter chce zmenu
<< predchádzajúci článok
Speváčka Sinéad O'Connorová vstúpila do politickej strany Sinn Féin