Vláda pracuje na tom, aby občan kupoval drahšie, tvrdí Simon
Vláda pracuje na tom, aby spotrebiteľ na Slovensku mohol každým dňom kupovať drahšie a menej kvalitné potraviny, vyhlásil v rozprave k návrhu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných ...
BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) - Vláda pracuje na tom, aby spotrebiteľ na Slovensku mohol každým dňom kupovať drahšie a menej kvalitné potraviny, vyhlásil v rozprave k návrhu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch poslanec Zsolt Simon (SMK). „Distribučné centrá nadnárodných obchodných reťazcov sú mimo územia Slovenskej republiky, tým pádom slovenské výrobky nebudú na obchodných pultoch supermarketov a hypermarketov,“ dodal s tým, že už dnes je na ich pultoch až 60 percent výrobkov iného pôvodu ako slovenského. „Sotva prikážete obchodným reťazcom, aby nakupovali za takýchto tvrdých podmienok, výrobky budú radšej nakupovať mimo územia Slovenska lacnejšie a dosiahnete, že slovenskí výrobcovia, spracovatelia sa nebudú môcť zúčastňovať na domácom trhu v podiele, aký majú dnes. Vy ich pripravte o 50 miliardový biznis,“ zdôraznil Simon na adresu predloženého návrhu zákona.
Producenti sú zatlačení do kúta, tvrdí bývalý minister pôdohospodárstva a poslanec za ĽS-HZDS Miroslav Jureňa. Počas rozpravy povedal, že na Slovensku sa stavajú „hangáre, v ktorých ľudí zaplatia ako vazalov a otrokov a v týchto hangároch dajú nezmyselné podmienky“. Jureňa predložil pozmeňujúci návrh, pretože zákon zabúda na situáciu, ak by kontrolované firmy nespolupracovali pri kontrole alebo by robili prekážky pri kontrolovaní. Podľa Jureňu zákon rieši len postihnutie za preukázané porušenie. Navrhol preto pokuty, ktoré budú môcť byť až do 50-tisíc korún (1 500 eur), ak firma nepredloží v určenom termíne potrebné doklady alebo odmietne poskytnúť informácie, ktoré budú potrebovať kontrolóri, kontrolórom dá nepravdivé alebo neúplné informácie, prípadne inak sťažuje a marí kontrolu. Koaličný poslanec ďalej požaduje, aby sa pokuty v zákone uvádzali aj v eurách, keďže účinný má byť od začiatku budúceho roka, kedy by na Slovensku už mala platiť spoločná európska mena. V prípade päťmiliónovej pokuty má byť v zákone uvedená aj suma 150-tisíc eur a 10-miliónovej pokuty 300-tisíc eur.
Poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) považuje za nelogické, keď sa proti zvyšovaniu cien potravín bojuje zákazom zliav. Poznamenal, že otázka inflácie bude veľmi dôležitá aj v súvislosti s prijatím eura. „Som si istý, že predložený návrh zákona neprispeje k udržateľnosti inflácie, ale práve naopak, hrozí, že bude znamenať zdražovanie potravín.
SITA