Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. novembra 2009

Vláda podľa SOPK zhoršuje podnikateľské prostredie



Paralelne s dopadmi hospodárskej krízy podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) dochádza na Slovensku k zhoršovaniu ...



Zdieľať
Prezident Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter MihókBRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) - Paralelne s dopadmi hospodárskej krízy podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) dochádza na Slovensku k zhoršovaniu podnikateľského prostredia a pretrvávajú problémy s vymáhateľnosťou práva, pričom príčinou tohto stavu nie sú len krízové javy. Šéf SOPK Peter Mihók pritom upozornil na vládou schválený návrh zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností, ktorý je podľa neho nedomyslený, unáhlený a negatívne vplývajúci na podnikateľské prostredie na Slovensku. "Návrh takejto normy by nemal byť predmetom urýchleného legislatívneho procesu bez predchádzajúcej odbornej diskusie a mal by zohľadňovať strategické zámery Slovenska v oblasti ďalšieho rozvoja ekonomiky, investovania a motivačného podnikateľského prostredia ako základného predpokladu úspešného východiska zo súčasnej krízy," upozornil Mihók.


Predseda SOPK kritizuje aj poslanecký návrh na nepriamu novelizáciu zákona o Národnej banke Slovenska. "Jeho jediným poslaním je riešenie personálnych otázok. Pritom Slovenská republika potrebuje v súvislosti s predchádzajúcim vstupom do eurozóny komplexnú novelu zákona. Národná banka je takou dôležitou inštitúciou v ekonomickom systéme každej krajiny, že jej legislatívna úprava by mala byť hlavne záležitosťou vlády, a nie poslaneckých návrhov a mala by komplexne determinovať úlohy a postavenie banky v národnom aj v európskom kontexte," upozornil Mihók. SOPK preto žiada oba legislatívne návrhy stiahnuť zo začatého legislatívneho procesu.

Niektoré spoločnosti na Slovensku dostanú status strategických spoločností. Vláda na svojom minulotýždňovom rokovaní schválila návrh zákona, na základe ktorého by sa po udelení tohto statusu mohol stať štát dočasne vlastníkom strategickej spoločnosti, ktorá má hospodárske problémy. Štát by bol vlastníkom takej spoločnosti do doby, kým nenájde vhodného nového vlastníka, ktorý zabezpečí prevádzkovanie spoločnosti v požadovanom rozsahu. Ako uviedol po rokovaní vlády minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, tento návrh zákona je jedným z protikrízových opatrení vlády, a mal by platiť do konca budúceho roka. "Princípom zákona je, že pokiaľ sa strategický podnik dostane do hospodárskych problémov, a hrozí rýchla likvidácia takéhoto podniku, vtedy môže vláda zasiahnuť a uplatniť si predkupné právo na kúpu takéhoto podniku s cieľom zabezpečiť stabilizáciu podniku a následne ho predať strategickému investorovi," povedal Jahnátek.

Na základe návrhu zákona, ktorý musí schváliť ešte Národná rada SR, musí vlastník strategickej spoločnosti alebo správca pred uskutočnením predaja ponúknuť predaj strategickej spoločnosti štátu za cenu vypočítanú z hodnoty všeobecnej podstaty, ktorú určí znalec. "Ak Slovenská republika ponuku prijme, je vlastník alebo správca strategickej spoločnosti povinný do 60 dní odo dňa prijatia ponuky, ak nie je dohodnuté inak, uzavrieť s právnickou osobou určenou vládou kúpnu zmluvu. Ak Slovenská republika ponuku neprijme do 120 dní od doručenia ponuky, prednostné právo jej zaniká," uviedol rezort hospodárstva v návrhu zákona. "Štát určite nebude dlhodobo pôsobiť v týchto podnikoch, lebo podnikateľské prostredie je nastavené inak. Čiže je to len také účelové opatrenie v rámci krízy. My len hovoríme dokiaľ sa neustabilizuje situácia v podniku," konštatoval Jahnátek. Vlastník alebo správca bude podľa ministra musieť na základe vládou schváleného návrhu zákona zabezpečiť trvalú prevádzku strategickej spoločnosti ako celku, zabrániť podstatnému znehodnoteniu jej majetku a zabezpečiť, aby nedošlo k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov.

Podľa poslaneckého návrhu novely zákona o platobných službách, ktorým sa novelizuje aj zákon o Národnej banke Slovenska, by mal guvernér centrálnej banky na svojom poste pôsobiť aj po skončení jeho funkčného obdobia až do vymenovania nového guvernéra. Súčasnému guvernérovi Ivanovi Šramkovi by to tak umožňovalo vykonávať funkciu a tiež zastupovať slovenskú centrálnu banku v rade guvernérov Európskej centrálnej banky aj po 31. decembri tohto roka, kedy mu končí funkčné obdobie, až do vymenovania nového guvernéra. "Navrhnutou úpravou sa zabezpečuje kontinuálny výkon funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska ako štatutárneho orgánu banky tak, aby guvernérovi táto jeho funkcia a funkčné obdobie zanikli až dňom účinnosti vymenovania nového guvernéra Národnej banky Slovenska," konštatuje sa v odôvodnení návrhu. Má to byť teda podobný systém, ako už existuje pri viacerých iných inštitúciách, ako je napríklad Exportno-importná banka SR alebo Protimonopolný úrad SR. Uvedené návrhy na zmeny zákona o centrálnej banke sa do novely zákona o platobných službách dostali pri jej prerokúvaní vo finančnom parlamentnom výbore.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prasacia chrípka zabila na Ukrajine 22 ľudí, 150 tisíc hospitalizovali
<< predchádzajúci článok
Pakistanski vojaci sa zmocnili kľúčového mesta Talibanu