Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. decembra 2012

Vláda odvolá prednostov špecializovanej krajskej správy



Vláda v stredu na svojom poslednom predvianočnom rokovaní definitívne spečatí koniec špecializovanej krajskej správy na Slovensku. K 31. januáru odvolá všetkých prednostov krajských ...



Zdieľať
vlada BRATISLAVA 19. decembra (SITA) – Vláda v stredu na svojom poslednom predvianočnom rokovaní definitívne spečatí koniec špecializovanej krajskej správy na Slovensku.


K 31. januáru odvolá všetkých prednostov krajských úradov životného prostredia, krajských stavebných úradov a krajských školských úradov. Končia aj prednostovia krajských úradov pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, pričom kabinet zároveň vymenuje šéfov takýchto obvodných úradov, aby sa zabezpečila kontinuita činnosti.

Zánik 64 špecializovaných krajských úradov súvisí s prvou fázou reformy štátnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa), ktorá by mala výrazne uľahčiť a zefektívniť kontakt občanov so štátnymi úradmi, aby akúkoľvek vec vybavili na jednom mieste.

V druhej etape reformy by sa mali všetky pôsobnosti miestnej štátnej správy od 1. januára 2014 integrovať do jedného štátneho úradu. V dôsledku rušenia špecializovaných krajských úradov by malo prísť o prácu 199 ľudí. Zmeny by mali štátny rozpočet v budúcom roku odľahčiť o približne 3,2 milióna eur. Do roku 2016 plánuje kabinet reformou ušetriť 700 miliónov.


Prerokujú aj používanie menšinových jazykov

Krátko po júli 2011, odkedy zákon umožnil používanie jazyka národnostnej menšiny v úradnej agende, to úplne využívalo iba osem percent a čiastočne 19,7 percenta obcí s maďarskou národnostnou menšinou. V prípade ostatných národnostných menšín je tento pomer slabší.

V celej úradnej agende vôbec nepoužívali jazyk národnostnej menšiny a čiastočne používali rusínsky a rómsky jazyk po jednej obci. Aj takéto závery obsahuje správa o stave používania menšinových jazykov, ktorú v stredu prerokujú ministri.

V 32,4 percenta obcí s maďarskou menšinou rokuje zastupiteľstvo v maďarskom jazyku, 28,5 percenta týchto obcí má rokovací jazyk slovenský a v 32,8 percenta obcí s touto menšinou sa používajú oba jazyky.

V prípade obcí s rusínskou menšinou 42,6 percenta zastupiteľstiev rokuje v rusínskom jazyku, 17,6 percenta v štátnom jazyku a 17,7 percenta v oboch jazykoch. Spomedzi obcí s ukrajinskou menšinou sa v 38,9 percentách používa na zasadnutiach obecného zastupiteľstva ukrajinský jazyk, slovenský jazyk používa 22,2 percenta obcí a oba jazyky iba jedno percento.

Nemecký jazyk na nepoužíva ako rokovací jazyk v žiadnej obci. „Nemáme údaje o tom, že by sa rómsky jazyk v niektorej obci na Slovensku používal ako rokovací jazyk,“ píše sa v správe, pričom iba v jednej obci sa používa rómsky jazyk spolu so slovenským.


Návrh nového poradného orgánu

Kabinet bude rokovať aj o vzniku svojho ďalšieho poradného orgánu - Rady vlády SR pre podporu exportu a investícií. Jej hlavnou úlohou bude podpora nášho exportu a prílev zahraničných investícií.

Vláda má odklepnúť aj pokrytie nákladov, ktoré vznikli pri riešení mimoriadnych situáciách v tomto roku, čo si vyžiada 65 191 eur.

Výdavky súvisia so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie na územiach územných obvodov obvodných úradov Galanta, Námestovo, Spišská Nová Ves, Košice-okolie, Rožňava, Prešov, Bardejov, Trebišov, Rimavská Sobota a Košice. Išlo o riešenie problémov s pitnou vodou, z uvoľnených peňazí pôjde 1 608 eur aj na záchranárske práce pri požiari hradu Krásna Hôrka.

Rezort vnútra navrhuje zaktualizovať koncepciu vyrozumenia a varovania obyvateľstva tak, že popri sirénach a obecných rozhlasoch sa budú môcť využívať aj nové technológie. Doplnkovým spôsobom varovania obyvateľstva môže byť aj vysielanie SMS správ.

Hlavným prostriedkom varovania zostane sieť sirén civilnej ochrany, ale ich signálom nebude pokryté celé územie.

Rezort školstva chce postupne zaviesť tri hodiny telesnej výchovy na prvom stupni základných škôl, preto prichádza s takýmto návrhom v koncepcii štátnej politiky v oblasti športu. Slovensko je s dvoma hodinami telesnej výchovy týždenne na poslednom mieste v rebríčku európskych štátov.


Rozšíria zoznam súdnych správcov

Správcov, ktorých súdy ustanovujú pri konkurze alebo reštrukturalizácii firiem, by už nemali vyberať z jedného všeobecného zoznamu.

Zoznam správcov sa má rozčleniť na oddiel reštrukturalizačných správcov, oddiel konkurzných správcov pre právnické osoby a oddiel konkurzných správcov pre fyzické osoby. To umožní správcom vykonávať iba tú agendu, o ktorú majú záujem. Takúto zmenu prináša novela zákona o správcoch, ktorú vláde predkladá minister spravodlivosti.

Ministri by mali odobriť aj zmenu kompetenčného zákona, podľa ktorej koordináciu eurofondov by mal mať od apríla 2013 na starosti úrad vlády. V súčasnosti ju riadi rezort dopravy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Samsung už nežiada zákaz predaja výrobkov Apple v Európe
<< predchádzajúci článok
Dobré správy z USA pohnali ceny ropy nahor