Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. marca 2007

Vláda Lipšicovu novelu proti úžerníkom nepodporila



Vláda odmietla novelu Občianskeho zákonníka poslanca Národnej rady SR za KDH Daniela Lipšica. Akceptovala tak odporúčanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Lipšic sa novelou snaží zabrániť ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) - Vláda odmietla novelu Občianskeho zákonníka poslanca Národnej rady SR za KDH Daniela Lipšica. Akceptovala tak odporúčanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Lipšic sa novelou snaží zabrániť tomu, aby rôzne spoločnosti zneužívali núdzu alebo neinformovanosť ľudí a za pártisícové pôžičky od nich získavali nehnuteľnosti. Takéto zmluvy, kde za pôžičky s vysokými úrokmi dlžník prepíše svoju nehnuteľnosť ešte skôr, ako začne splácať, by súdy mohli vyhlásiť za neplatné. O novele rozhodne parlament na marcovej schôdzi. V prvom čítaní ju podporili aj poslanci ĽS-HZDS, za ktorú je vo vláde minister Harabin.

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo vlastnú novelu zákona o dobrovoľných dražbách. Návrh by mal podľa ministra spravodlivosti Štefana Harabina zabrániť dobrovoľným dražbám tým, že dlžná osoba pred ich uskutočnením bude mať ešte možnosť pohľadávku zaplatiť. "Musí byť pred tým ešte vyzvaný," dodal minister. "Druhý moment je zabrániť tomu, aby bolo možné u podvodníkov kúpiť cez túto dobrovoľnú dražbu dvojmiliónový byt, hoci išlo o pohľadávku napríklad 80-tisíc korún," povedal Harabin s tým, že návrh rezortu zabraňuje podvodníkom ľahko a pod cenu prísť k bytom.

Podľa ministra spravodlivosti Lipšicov návrh neodstraňuje príčiny podvodu, rieši iba možnosť obrátiť sa s vecou na súd, čo umožňuje aj terajšia právna úprava. Koaličných poslancov, ktorí podporili prechod Lipšicovej novely do druhého čítania, Harabin nebude presviedčať, aby hlasovali v pléne proti nej. Myslí si, že ak si prečítajú návrh ministerstva spravodlivosti, "pochopia, kde je problém".

Lipšic si myslí, že novela je potrebná. Obchodné spoločnosti často požičiavajú občanom rádovo desiatky tisíc korún, ale prevedú si byt alebo dom na list vlastníctva. Ak občan raz nezaplatí alebo sa omešká s platbou, definitívne zostávajú vlastníkmi nehnuteľností tieto veriteľské obchodné spoločnosti. Za niekoľkotisícovú pôžičku prídu ľudia o miliónový majetok. "Je tam obrovský nepomer. Súdy takéto právne vzťahy nesankcionujú neplatnosťou ani z hľadiska dobrých mravov, preto je potrebná zmena právnej úpravy, ktorá umožní domáhať sa neplatnosti takýchto úkonov," povedal Lipšic pre agentúru SITA.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rodinám obetí výbuchu v Novákoch vyplatia 9 miliónov
<< predchádzajúci článok
SR v štvrtom kvartáli s najvyšším rastom zamestnanosti v EÚ