Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. apríla 2007

Vláda finančne podporí využívanie slnečnej energie a biomasy



Ministerstvo hospodárstva SR (MH) bude od budúceho roka v rámci zlepšenia využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) finančne podporovať využívanie slnečnej energie a biomasy na vykurovanie a ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) - Ministerstvo hospodárstva SR (MH) bude od budúceho roka v rámci zlepšenia využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) finančne podporovať využívanie slnečnej energie a biomasy na vykurovanie a ohrev vody sumou 100 mil. Sk ročne. Rozhodla o tom v stredu vláda, ktorá schválila Stratégiu vyššieho využitia obnoviteľných zdrojov energie v SR. "Dohodli sme sa, že si túto podporu na využívanie slnečnej energie a biomasy dáme do priorít ministerstva hospodárstva v rámci rozpočtu na budúci rok," povedal po rokovaní vlády minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Podľa stratégie by mali byť dotácie určené pre fyzické osoby a poskytovať by sa mali na kotly na biomasu a na solárne systémy až do roku 2015. Dotácie na využívanie slnečnej energie by mali byť vo výške 75 mil. Sk ročne. Do roku 2010 chce MH nainštalovať 100 tis. metrov štvorcových slnečných kolektorov, čo by malo zabezpečiť výkon 300 terajoulov (TJ). Na jeden meter štvorcový pôdorysnej plochy slnečného kolektora plánuje MH dotáciu 3 tis. Sk. Nad osem metrov štvorcových nainštalovaného solárneho systému navrhuje rezort hospodárstva bonus 1 500 Sk za každý meter navyše. "Rezort hospodárstva je pripravený predložiť aj nejaký doplnok, pokiaľ sa ukáže, že je skutočne interes o takúto štátnu podporu," dodal Jahnátek.

Pri využívaní biomasy na vykurovanie a ohrev vody chce rezort hospodárstva finančne podporiť kúpu kotlov na biomasu. Ročne by na tento účel malo zo štátneho rozpočtu smerovať približne 25 mil. Sk. Dotácia na kotol využívajúci biomasu, ako napríklad pelety, brikety a štiepky, by bola vo výške približne 25 % z ceny kotla. Ročne plánuje MH nainštalovať tisíc zariadení v priemernej cene 100 tis. Sk. Využívanie biomasy na energetické účely je v súčasnosti na úrovni 16 tis. TJ.

Slovensko by malo do roku 2010 bez veľkých vodných elektrární podľa schválenej stratégie vyrobiť z OZE 1 240 gigawatthodín (GWh) elektriny, čo predstavuje 4 % z celkovej spotreby elektriny. Na zabezpečenie výroby takéhoto množstva elektriny z OZE sú potrebné investície približne vo výške 11,35 mld. Sk, pričom by sa malo vytvoriť 3 tis. nových pracovných miest. MH v tejto stratégii nepočítalo s veľkými vodnými elektrárňami kvôli eliminácii veľkých výkyvov vo výrobe elektriny z týchto zdrojov. Na výrobe elektrickej energie z OZE na Slovensku by sa mali najviac využívať biomasa, malé vodné elektrárne, veterné elektrárne a bioplyn.

Rezort hospodárstva predpokladá najväčšie investície do využívania bioplynu, a to vo výške 4,2 mld. Sk. Do roku 2015 chce rezort hospodárstva vyrobiť na Slovensku bez zarátania veľkých vodných elektrární z OZE 2 300 GWh elektriny, čo by predstavovalo 7 % z celkovej spotreby elektrickej energie. MH uvažuje v roku 2015 pri výrobe elektriny z OZE už aj s využívaním geotermálnej energie a fotovoltaických článkov. V roku 2020 predpokladá MH, že OZE sa na výrobe elektriny na Slovensku bude podieľať 12 %. Na Slovensku je v súčasnosti najviac využívaným obnoviteľným zdrojom na výrobu elektriny vodná energia, ktorá pokrýva vyše 98 % výroby elektriny z OZE. Najväčší celkový potenciál z obnoviteľných zdrojov do budúcnosti má slnečná energia, geotermálna energia a biomasa. Slovensko má podľa stratégie MH celkový potenciál na využívanie OZE pre výrobu elektriny 54,126 tis. GWh.

MH chce do konca júna budúceho roka začať kvôli zvýšeniu využívania obnoviteľných zdrojov na Slovensku rokovania s Rakúskom o možnostiach výstavby vodnej elektrárne Wolfsthal na rieke Dunaj. Táto vodná elektráreň by mala mať výkon 74 megawattov a mohla by vyrobiť 450 gigawatthodín elektrickej energie. V rámci podpory OZE pomocou veľkých vodných elektrární, chce rezort hospodárstva na Slovensku postaviť aj prečerpávaciu elektráreň na rieke Ipeľ, v lokalite Nezbudská Lúčka pri Strečne na rieke Váh a v Seredi.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ANS dokáže zvýšiť platy zdravotníkom o 10 percent
<< predchádzajúci článok
Justícia sa podľa Harabina nachádza v stave pred infarktom