Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. novembra 2012

Vláda chce zvýšiť komfort pokusným zvieratám



BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Vláda dnes určila presné požiadavky ochrany zvierat, ktoré sa používajú na vedecké alebo vzdelávacie účely. Vládnym nariadením sa do našej legislatívy dostáva európska smernica ...



Zdieľať
pokusny kralik BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Vláda dnes určila presné požiadavky ochrany zvierat, ktoré sa používajú na vedecké alebo vzdelávacie účely.


Vládnym nariadením sa do našej legislatívy dostáva európska smernica z 22. septembra 2010 o ochrane zvierat používaných na vedecké účely. Podľa predkladateľa nariadenia ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) spresnili všetky pravidlá, aby bol zabezpečený čo najvyšší komfort pokusného zvieraťa pred pokusom aj po pokuse.

Medzinárodné pravidlá sa v tejto oblasti podľa ministra stále vyvíjajú a dopĺňajú o nové poznatky v celej Európe. „My ich takisto spresňujeme, lebo máme záujem minimalizovať pokusy na živých zvieratách a maximalizovať im komfort, podmienky pri pokuse a starostlivosť po ňom,“ dodal Jahnátek.


Zvieratá by mali trpieť čo najmenej

Nariadenie upravuje pravidlá všetkých postupov použitia zvieraťa na pokusné alebo iné vedecké účely so známym alebo neznámym výsledkom alebo na vzdelávacie účely, ktoré môžu zvieraťu spôsobiť rovnakú alebo väčšiu bolesť, utrpenie, strach alebo trvalé poškodenie.

Takýmto postupom je aj činnosť, ktorá má alebo by mohla viesť k narodeniu alebo vyliahnutiu zvieraťa alebo k vytvoreniu a zachovaniu geneticky modifikovanej línie zvierat, okrem usmrcovania zvierat výlučne na účely použitia ich orgánov a tkanív.

V prípadoch, ktoré to umožňujú, sa vždy použije vedecky uspokojivá metóda alebo stratégia testovania, ktorá si nevyžaduje použitie živých zvierat. V projektoch, kde sa živé zvieratá používajú, treba znížiť ich počet na najnižšiu možnú mieru.

Musia sa využívať čo najjemnejšie metódy, aby za odstránila alebo minimalizovala bolesť, utrpenie a strach zvierat. Chov, umiestnenie a starostlivosť o také zvieratá musí byť čo najlepšia. Zvieratá možno usmrcovať len s najmenšou mierou bolesti, utrpenia a strachu.

Zvieratá odchytené z voľnej prírody ani túlavé a zdivočené zvieratá domácich druhov sa na tieto účely nepoužívajú, iba v prípadoch, ktorých podmienky norma prísne definuje. Ľudoopice sa nepoužívajú vôbec. Podľa nariadenia nemožno využiť postupy, ktoré spôsobujú zvieratám krutú bolesť, utrpenie alebo strach, ak môžu pretrvávať a nie je možné ich zmierniť.


Zviera sa môže vrátiť do domácej starostlivosti

Zviera, ktoré sa používa alebo plánuje používať na takéto účely, sa môže vrátiť do domácej starostlivosti, vhodného prirodzeného prostredia alebo chovného systému pre daný druh, ak to umožňuje zdravotný stav zvieraťa, neexistuje nebezpečenstvo pre verejné zdravie, zdravie zvierat alebo životné prostredie, a boli prijaté primerané opatrenia na zabezpečenie pohody zvieraťa.

Nariadením vlády sa upravuje najmä systém schvaľovania chovateľov, dodávateľov a užívateľov zvierat a schvaľovania projektov postupov s použitím zvierat. Upravujú sa aj podmienky spôsobilosti osôb, ktoré sa o ne starajú.

Chovateľ, dodávateľ a užívateľ týchto zvierat bude musieť financovať získavanie osvedčenia o spôsobilosti svojich zamestnancov. Určený personál musí absolvovať školenie, ktorým získa osvedčenie o spôsobilosti, platné v celej EÚ.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Priemysel Slovenska rástol najrýchlejšie v Európskej únii
<< predchádzajúci článok
Súd by mal o vydaní Sadikiho rozhodnúť do konca mesiaca