Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júla 2012

Vláda chce stiahnuť časť vojakov z Afganistanu do konca roka



Vláda na svojej stredajšej 16. schôdzi posúdi návrh rezortu obrany na ukončenie pôsobenia a vyslanie slovenských vojakov do operácie ISAF v Afganistane a zmenu mandátu ich pôsobenia. ...



Zdieľať
slovenski vojaci idu do afganistanu a BRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) – Vláda na svojej stredajšej 16. schôdzi posúdi návrh rezortu obrany na ukončenie pôsobenia a vyslanie slovenských vojakov do operácie ISAF v Afganistane a zmenu mandátu ich pôsobenia.


Navrhované zmeny súvisia s postupným odovzdávaním zodpovednosti za bezpečnosť krajiny do rúk domácich bezpečnostných zložiek a prípravou novej výcvikovej misie NATO, ktorá sa má začať po ukončení operácie ISAF, plánovanom na rok 2014.


Stiahnutie dvoch jednotiek

Do konca tohto roka by mali z misie odísť dve slovenské jednotky – multifunkčná ženijná jednotka na základni v Kandaháre a strážna čata na základni Tarin Kowt v provincii Uruzgan.

V apríli budúceho roka sa plánuje aj stiahnutie jednotky špeciálnych síl, v júni ich má nasledovať ďalšia strážna jednotka z leteckej základne v Kandahári.

Návrh počíta aj s vyslaním nových zložiek nášho príspevku do operácie v Afganistane.

Od septembra až do skončenia operácie by tam mohol pôsobiť štvorčlenný výcvikový tím vojenskej polície. Ďalších osem príslušníkov ozbrojených síl by malo ísť na veliteľstvá operácie ISAF.

Okrem nich má do Afganistanu odísť šesťčlenný vojenský poradný tím, ktorý by cvičil príslušníkov afganskej národnej armády v obsluhe húfnic D-30.

Od decembra by mali v operácii ISAF pôsobiť aj 15 vojaci zo spojovacej jednotky NATO budovanej na našom území. Ich úlohou bude podpora systému velenia a riadenia veliteľstva operácie ISAF s mandátom do 30. mája 2013.


Posúdia aj výdavky za povodne

Ministri sa v stredu zoznámia aj s výsledkami povodňovej situácie od začiatku roka do konca apríla. Povodne za toto obdobie spôsobili škody za takmer 1,8 milióna eur. Nahlásili ich ľudia a obce v územnej pôsobnosti krajských úradov životného prostredia v Trenčíne, Žiline a Prešove, Žilinský samosprávny kraj.

Vznikli aj na majetku v správe rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia. Štátna pokladnica má uvoľniť takmer 453-tisíc eur na úhradu výdavkov za povodňové zabezpečovacie práce (327-tisíc eur) a záchranné práce (126-tisíc eur).

Vláda by mala povoliť aj vznik Vysokej školy Goethe Uni Bratislava. Ide o prvú súkromnú vysokú školu za éry ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorá pravdepodobne dostane zelenú. Minister už pri svojom nástupe vyhlásil, že súkromným školám veľké šance nedáva. Vznik Goethe Uni obhajuje tým, že ide o prestížnu školu.

"Slovensko potrebuje kvalitné školstvo. Preto som navrhol schváliť pôsobenie tejto súkromnej vysokej školy, ktorá má väzbu na univerzitu z Frankfurtu nad Mohanom a patrí medzi najlepšie univerzity,“ odôvodnil predloženie návrhu Čaplovič.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sklamanie investorov vyhnalo ceny ropy nahor
<< predchádzajúci článok
Ostrov Tenerife sužuje požiar, z domov vyhnal tisíce ľudí