19. novembra 2008

RAMALLÁH 19. novembra (WEBNOVINY) - Palestínčania chcú osloviť izraelskú verejnosť pre mierový plán podporovaný arabským svetom. Vláda palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása plánuje vo štvrtok zverejniť celostranové inzeráty v troch najväčších izraelských denníkoch v hebrejčine. Obsahom inzerátov bude mierový plán, ktorý ponúka Izraelu uznanie arabským svetom výmenou za stiahnutie sa z území zabratých v blízkovýchodnej vojne v roku 1967.
Arabská mierová iniciatíva bola po prvýkrát schválená pred šiestimi rokmi. Izrael ju neprijal, hoci v krajine zaznamenali nový záujem o túto myšlienku. Palestínsky vyjednávač Saíb Irikát uviedol, že je to po prvýkrát, čo sa palestínska vláda rozhodla presadzovať kampaň medzi izraelskou verejnosťou formou inzercie.
Budúci americký prezident Barack Obama v utorok v telefonickom rozhovore s Abbásom uviedol, že USA budú aj počas jeho vlády podporovať blízkovýchodný mierový proces. Obama počas prvej telefonickej konverzácie s palestínskym prezidentom zopakoval svoju podporu vzniku Palestínskeho štátu susediaceho s Izraelom. Medzinárodné blízkovýchodné mierové rozhovory iniciované pred rokom v Spojených štátoch nepriniesli žiadne hmatateľné výsledky a osud rokovaní je neistý.
SITA/AP