Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júna 2010

Vláda bude musieť urobiť razantné opatrenia



Nenaplnenie plánu konsolidácie verejných financií v tomto roku môže ohroziť kredibilitu prijatého záväzku Slovenska znížiť deficit pod maastrichtské kritérium 3 % hrubého ...



Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) - Nenaplnenie plánu konsolidácie verejných financií v tomto roku môže ohroziť kredibilitu prijatého záväzku Slovenska znížiť deficit pod maastrichtské kritérium 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) v nasledujúcich rokoch. Konštatuje to hlavný analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo, podľa ktorého bude po nástupe novej vlády záležať najmä na tom, aké razantné opatrenia dokáže kabinet uskutočniť v tohtoročnom rozpočte, aby splnil plán deficitu pod 5,5 % HDP. "Razantná a včasná konsolidácia deficitu by mala byt prioritou slovenskej hospodárskej politiky," uviedol pre agentúru SITA Vaňo.


Tento rok už asi nová vláda so schodkom verejných financií podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka veľa neurobí, keďže príprava a realizácia opatrení nejaký čas trvá. "Mohla by ušetriť kapitálové výdavky, z dlhodobého hľadiska to však veľa nerieši," konštatuje Mušák s tým, že skôr preto očakáva opatrenia až od začiatku budúceho roku.

Na nutnosti konsolidovať verejné financie a zastaviť zadlžovanie Slovenska sa na pondelňajšom rokovaní o programových tézach vznikajúcej vlády zhodli zástupcovia strán SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd. Pri konsolidácii pritom strany podľa volebnej líderky SDKÚ-DS Ivety Radičovej nepočítajú s privatizáciou ani so zvyšovaním daní. "Nebudeme zvyšovať dane, ale pokúsime sa skonsolidovať stav verejných financií,“ zdôraznila po rokovaní Radičová.

Škrty vo výdavkoch pokladá Mušák za lepší spôsob znižovania schodku ako zvýšenie daní, keďže zvyšovanie daní by podľa jeho slov viac spomalilo budúci ekonomický rast a teda aj budúce daňové príjmy. "Na druhej strane si nie som istý, či iba znižovanie výdavkov bude dostatočné na to, aby sa schodok verejných financií dostal na "zdravú úroveň"," dodáva Mušák. Privatizácia by pritom nemala podľa neho priamy vplyv na deficit, okrem toho, že by sa štát mohol zbaviť podnikov, ktoré vyrábajú stratu. Znamenala by však zníženie potreby financovať sa na dlhopisovom trhu v čase, keď môžu byť trhy na deficit citlivé.

Budúce koaličné strany chcú okrem toho stransparentniť proces verejného obstarávania, zlepšiť podmienky pre tvorbu nových pracovných miest a presadiť zásadné opatrenia v odvodovom systéme, pričom súčasťou programových téz strán bude aj zavedenie odvodového bonusu. Ten by sa podľa Radičovej mal zaviesť "za podmienky fiškálnej udržateľnosti a neohrozenia marginalizovaných skupín obyvateľstva".

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fitch vyzýva Poľsko na reformu verejných financií
<< predchádzajúci článok
Nemecký priemysel a služby spomaľujú