Odchodom ľudí do zahraničia ako vážnym demografickým problémom i problémom úniku mozgov sa bude dnes zaoberať vláda. Prerokuje Koncepciu štátnej politiky starostlivosti o Slovákov v zahraničí ...
BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Odchodom ľudí do zahraničia ako vážnym demografickým problémom i problémom úniku mozgov sa bude dnes zaoberať vláda. Prerokuje Koncepciu štátnej politiky starostlivosti o Slovákov v zahraničí do roku 2015. Podľa nej ročne odíde najmenej 15-tisíc ľudí a tento trend má pokračovať, posilnenie sa čaká po otvorení pracovných trhov v Nemecku a Rakúsku. Odchádzajú prevažne mladí muži s maturitou, najviac z Prešovského, Nitrianskeho, Žilinského a Košického kraja. Dlhodobo najviac ľudí odchádza do Česka, Veľkej Británie, Maďarska, Rakúska, Írska, Nemecka a Talianska.
Zriedka pracujú na kvalifikovaných miestach, väčšinou robia v továrňach, na stavbách, v hoteloch a reštauráciách, doprave, skladoch a ako sezónni pomocníci v poľnohospodárstve. Koncepcia vláde odporúča podrobnú štatistiku, sledovanie migračných tokov a definovať migračnú doktrínu. Vláda by sa mala zamerať na ľudí s vysokoškolským vzdelaním a vytvoriť im podmienky, aby sa chceli vrátiť domov. V uznesení navrhuje vybudovanie Pamätníka slovenského vysťahovalectva do dvoch rokov, Slovenská televízia má od júna 2010 vysielať pre Slovákov v zahraničí. Do konca roka 2011 by mala byť na Bratislavskom hrade expozícia dejín vysťahovalectva a života zahraničných Slovákov v rámci novej expozície slovenských dejín a života Slovákov. Stratégia má zabezpečiť každoročnú podporu projektov pre krajanov cez granty za 40 miliónov korún (1,33 mil. €), čo je rovnako ako v tomto roku. Slovákom v Maďarsku by mali ísť ročne 3 milióny korún (99 582 €) tak, ako v posledných rokoch.
Ministerstvo spravodlivosti navrhuje vláde, aby podporila poslaneckú novelu zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Predseda parlamentu a podpredseda Pavol Paška a Miroslav Číž z vládneho Smeru-SD novelou reagovali aj na kauzu falošných podpisov, ktorú odhalil denník Sme. Rafael Rafaj zo SNS podľa denníka podpisoval straníckeho šéfa Jána Slotu na prezenčnú listinu, podľa ktorej dostal Slota plat poslanca aj za dni, keď na rokovaní nebol a neospravedlnil absenciu. Novela rokovacieho poriadku zakazuje podpisovanie jedného poslanca iným. "Pri zápise poslanca do prezenčnej listiny je zastúpenie iným poslancom alebo inou osobou vylúčené. Prezenčnú listinu po skončení každého rokovacieho dňa podpisujú overovatelia NR SR. Účasť poslanca na hlasovaní sa považuje za jeho účasť na rokovacom dni," hovorí novela. MS SR v nej uvítalo zavedenie elektronického podávania a doručovania materiálov do parlamentu.
Rokovanie o dokumentoch, ktoré nebudú na papieri, ale v počítači, bude typické aj pre vládu. Takáto zmena jej rokovacieho poriadku mala platiť od 15. septembra, vláda ju má schváliť dnes. Doteraz sa každý materiál, o ktorom ministri rokovali, vytlačili 40-krát, teraz bude na papieri päť kusov pre archiváciu. Elektronické bude aj pripomienkové konanie. Tak ako doteraz sa majú do programu pravidelného rokovania vlády zaraďovať materiály doručené Úradu vlády SR najneskôr vo štvrtok do 10:00. Pozvánka a program príde ministrom v piatok. Pravidlá na dodatky do programu, ktoré sú na rokovaniach vlády časté, sa nemenia. Dodatky sa môžu zaradiť na rokovanie "len vo výnimočných prípadoch na základe odôvodnenej žiadosti predkladateľa. "Na webovej stránke vlády musia byť dodatky zverejnené najneskôr v pondelok do 15:00. Toto pravidlo vláda nedodržiava, materiály sa zvyčajne objavujú až po rokovaní.
Vláda schváli aj pracovné cesty svojich členov, medzi nimi cestu Štefana Harabina do Ríma a Vatikánu koncom mesiaca, či cestu ministra kultúry Mareka Maďariča s jeho štátnym tajomníkom Ivanom Sečíkom do Arménska. Minister výstavby Marian Janušek pôjde do Ruska, ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu príde do Bratislavy maďarský partner Tamás Székely.
SITA