Víkendy si slovenskí vojaci v Afganistane krátia rôzne
Slovenskí vojaci, ktorí slúžia v Afganistane si víkendy krátia v posilňovniach, v kostole, hraním kariet, ale aj údržbou. „Cez víkend ako zvyčajne pôjdem do fitnescentra a tiež na poľskú ...
BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) - Slovenskí vojaci, ktorí slúžia v Afganistane si víkendy krátia v posilňovniach, v kostole, hraním kariet, ale aj údržbou. „Cez víkend ako zvyčajne pôjdem do fitnescentra a tiež na poľskú omšu,“ povedal o svojom poslednom víkende v Afganistane desiatnik Ján Andraška, ktorý sa na budúci týždeň vracia po šiestich mesiacoch z operácie ISAF k svojej manželke a trom deťom do Zvolena. Z 54 príslušníkov slovenskej multifunkčnej ženijnej roty v Kandaháre ich do kostola pravidelne zájde len približne pätina, športu sa však venuje každý. V kandahárskej minifutbalovej lige získali pohár za víťazstvo. "Skončili sme pritom pred vojenskými mužstvami z Anglicka, Holandska či Francúzska," spomenul vojak Juraj Výbošťok, odmínovač, ktorý už slúžil aj v Iraku.
Mimo základne, ktorá má obvod 30 kilometrov, vojaci ísť nemôžu. Počas týždňa pracujú aj vo viac ako 40-stupňových horúčavách. "Odmínovávajú, vykonávajú stavebné práce, vozia materiál alebo ťahajú služby. Preto je skvelé, že večer a cez víkendy sa majú možnosť odreagovať," skonštatoval veliteľ roty kapitán Štefan Varga. Spolu so svojím zástupcom kapitánom Slavomírom Čmaradom patria k dôstojníkom, ktorí dokážu riadiť svojich ľudí aj prostredníctvom pozitívnej vízie spoločného cieľa. Počas pomaly sa končiacej polročnej rotácie totiž nemal slovenský kontingent v Afganistane žiadne problémy s morálkou či alkoholom.
Vojaci však nemajú voľný celý víkend. "V sobotu je klasický parkovo-hospodársky deň, kedy udržiavame techniku v automobilovom parku a vykonávame všetky nevyhnutné hospodárske práce,“ spresnil kapitán Varga. Okrem rôznorodého športu vojaci hrajú večer karty, pozerajú filmy či prostredníctvom internetu komunikujú so známi a rodinou. Niektorí si idú sadnúť do amerického, kanadského či holandského baru na kávu alebo plechovku nealkoholického piva. V zahraničných jednotkách je totiž nulová tolerancia k požívaniu alkoholu a na základni v Kandaháre ho aj tak nikde nedostať. Podľa kapitána Karola Lipku je pre vojakov duševná hygiena dôležitá a "absolútne kľúčová pre jednotky, ktorých bojové skupiny operujú mimo základne, pričom neraz prichádzajú o svojich kamarátov".
Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva obrany Slovenskej republiky Vladimír Gemela.
SITA