Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2010

Vietnam, ako ho (ne)poznáme



Keď sa povie slovo Vietnam, väčšina z nás si zrejme predstaví obchodníkov s textilom alebo rýchlym občerstvením. Viacerým sa asi vybaví niektorý z mnohých akčných filmov zobrazujúcich viac či ...



Zdieľať
vietnam ako ho nepozname BRATISLAVA 14. decembra (WBN/PR) - Keď sa povie slovo Vietnam, väčšina z nás si zrejme predstaví obchodníkov s textilom alebo rýchlym občerstvením. Viacerým sa asi vybaví niektorý z mnohých akčných filmov zobrazujúcich viac či menej verne dlhoročnú brutálnu vojnu. Starší si možno spomenú na spolužiaka či spolužiačku.

Obraz o dnešnom Vietname však zostáva pre slovenskú verejnosť rovnako vzdialený, ako je i táto krajina ležiaca v juhovýchodnej Ázii. S viac ako 86 miliónmi obyvateľov je dnes Vietnam 13. najľudnatejším štátom sveta. Relatívne bohatú históriu krajiny dokumentuje fakt, že hlavné mesto Hanoj, v ktorom žije viac ako 5 mil. obyvateľov, v tomto roku oslavuje 1000. výročie svojho založenia.
Napriek monopolnému postaveniu Komunistickej strany ideológia postupne ustupuje záujmom hospodárskeho rozvoja. Na programe dňa je posilňovanie slobody podnikania, reorganizácia systému riadenia krajiny s decentralizačnými tendenciami, ale aj iné reformy, ktoré kopírujú západné trendy. Politický systém nepredstavuje zásadnú prekážku pre spoluprácu s krajinami Európskej únie. Naopak, štáty EÚ v poslednom období zintenzívňujú všestrannú spoluprácu s Vietnamom. Jej výsledkom je kontinuálny rast obchodnej výmeny a investícii.
Napriek týmto pozitívam úroveň hospodárstva radí Vietnam medzi rozvojové štáty. Posledné desaťročia je vývoj krajiny poznačený snahou vyrovnať sa s ekonomickými a psychologickými dopadmi vojny, stratou pomoci bývalého Sovietskeho zväzu, ale aj ekonomickými zmenami. Aj keď Vietnam svoju „perestrojku“ paradoxne začal o niekoľko rokov skôr ako napríklad krajiny východnej Európy, HND na obyvateľa nedosahuje ani 900 USD.
Boj s extrémnou chudobou sa darí Vietnamu zvládať aj vďaka rozvojovej pomoci. Medzi donorské krajiny sa zaradila aj Slovenská republika, ktorá sa vstupom do OECD a následne do EÚ prihlásila k spoločným hodnotám vyspelých demokratických krajín. Medzi tieto patrí i spoluzodpovednosť za globálny rozvoj a solidarita medzi ľuďmi.
Jednou z možností priblížiť život vo Vietname sa stal aj Projekt Vietnam – ako ho (ne)poznáme. Projekt získal finančné prostriedky z programu Slovak Aid v rámci iniciatívy Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, ktorá je orientovaná na rozvojové vzdelávanie, budovanie kapacít a verejnú informovanosť. Jeho hlavným cieľom je zvýšiť povedomie slovenskej verejnosti o výzvach, ktorým Vietnam čelil v minulosti a čelí aj v súčasnosti, a ktoré zvládne len s podporu a prostredníctvom rozvojovej pomoci.
Projekt realizuje Slovensko-vietnamská obchodná komora, nezávislá, nezisková a apolitická organizácia, ktorej poslaním je podporovať rozvoj hospodárskych, obchodných a spoločenských vzťahov medzi Slovenskom a Vietnamom.
Jedným z nástrojov tejto osvety je aj nedávno vydaná publikácia prinášajúca nielen základné údaje o Vietname a oficiálnej rozvojovej pomoci, ale napríklad i autentické príbehy jeho obyvateľov. Dokument je dostupný na stránke www.vietnamonline.sk, ktorá vznikla rovnako s podporou programu Slovak Aid.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Majetok sporiteľov v 2. pilieri presahuje 3,66 mld. eur
<< predchádzajúci článok
SUDÁN: Zadržali protestujúce proti zbičovaniu ženy