Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2013

Viete, že WORD nepozná slovo KOMUNITNÝ?



Nenájdete ho ani v slovníkoch slovenského jazyka. Možno to neznamená nič a možno je to len dôkazom toho, že nerozumieme, čo „komunitný“ do dôsledkov znamená. V týchto dňoch vznikla Platforma ZA ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 7. mája (WBN/PR) - Nenájdete ho ani v slovníkoch slovenského jazyka. Možno to neznamená nič a možno je to len dôkazom toho, že nerozumieme, čo „komunitný“ do dôsledkov znamená. V týchto dňoch vznikla Platforma ZA KOMUNITNÉ SLUŽBY – Z Domova domov, ktorej záleží na tom, aby sa tento pojem hlboko zakorenil na Slovensku a to najmä tým, že ho začneme „žiť“.


Byť v komunite a s jej pomocou podporovať jej členov odkázaných na pomoc, je základným princípom komunitných služieb a komunitnej práce. Úlohou komunitných služieb je vytvoriť také podmienky pre človeka odkázaného na pomoc, aby bez ohľadu na jeho mieru postihnutia mohol žiť v prostredí, ktoré považuje za svoj domov. Domov, kde môže počítať s primeranou podporou rodiny, priateľov, dobrovoľníkov a profesionálov. Takáto predstava o podpore ľuďom odkázaným na pomoc druhých je spoločnou víziou medzinárodného spoločenstva. Vníma ju ako súčasť napĺňania ľudských práv každého človeka a dokonca jej dalo aj právny rámec – Dohovor OSN.

Slovensko je v zvláštnej situácii. Koncom mája 2010 vstúpil do platnosti Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Náš štát tak deklaroval, že mu záleží na napĺňaní ľudských práv každého človeka. Samotný Dohovor totiž neprisudzuje ľuďom so zdravotným postihnutím nejaké výnimočné privilégia. Dokument požaduje rešpektovať ľudské práva tejto „najväčšej svetovej minority“ a čo je dôležité, vyžaduje zabezpečiť podmienky pre účasť jej členov na živote spoločnosti. A to je ťažká úloha.

Od začiatku bolo zrejmé, že realizácia konkrétnych povinností, ktoré z Dohovoru vyplývajú, bude viesť k prijatiu doteraz nebývalých právnych úprav zameraných na ľudí so zdravotným postihnutím. Otvárali a otvárajú sa diskusie, organizujú semináre a konferencie. Do dialógu sa zapája štátna aj verejná správa, poskytovatelia sociálnych služieb a tiež zástupcovia osôb so zdravotným postihnutím Na MPSVR SR vzniklo Hlavné kontaktné miesto pre problematiku vykonávania Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. V kontexte sociálnych služieb bolo veľkým posunom schválenie Stratégie deinštitucionalizácie koncom roka 2011 a následná príprava Národného projektu na pilotné odskúšanie transformácie veľkokapacitných domovov sociálnych služieb. Cieľom celého procesu má byť skvalitnenie života pre ľudí s postihnutím pomocou ich čo možno najväčšieho začlenenia do spoločnosti a komunity.

Bohužiaľ zatiaľ sa viac napísalo a povedalo, ako niečo vykonalo. Niečo, čo reálne pomôže ľuďom s rôznymi typmi zdravotného postihnutia napĺňať ich práva. Koncom februára vypracoval INESS štúdiu o čerpaní prostriedkov ROP na sociálnu infraštruktúru v rokoch 2007-2013. Aj keď sa v priebehu obdobia viackrát menili podmienky čerpania a mohli pružne reflektovať prijaté záväzky SR, nestalo sa tak. Takmer 200 miliónov eur sa investovalo opäť do veľkokapacitných zariadení – nových aj pôvodných. Národný projekt podpory deinštitucionalizácie, zmeny z inštitucionálnej na komunitnú starostlivosť, sa doteraz nepodarilo rozbehnúť.

Platforma ZA KOMUNITNÉ SLUŽBY – Z Domova domov vznikla preto, aby spojila ľudí a organizácie, ktorým na realizácii zmien v oblasti sociálnych služieb a náhradnej starostlivosti naozaj záleží.

„Uvedomujeme si, že prechod od ústavných ku komunitným typom služieb nie je jednoduchý. Ale veľké zmeny sa nám za posledných 20 rokov podarilo dosiahnuť v oblasti náhradnej rodinnej starostlivosti. Dnes už takmer každý akceptuje myšlienku, že pre dieťa je lepšie vyrastať v rodinnom prostredí a nie v v detskom domove. Teraz je pred nami podobná úloha. Na Slovensku sa musíme zžiť s predstavou, že ľudia, ktorí majú nejaké zdravotné postihnutie majú právo žiť normálny život v bežnej komunite. Ale pravdepodobne je pred nami minimálne 20 rokov, aby bolo vidieť reálne zmeny“
Vladislav Matej, nadácia SOCIA

V krátkom čase vydá INESS druhú monitorovaciu štúdiu z pera Soni Holúbkovej . Prináša príklady ľudí a organizácií, ktorí nečakali na príkazy a zákony a robia. Ukazujú, že komunitné služby sa dajú robiť aj na Slovensku. Platforma ZA KOMUNITNÉ SLUŽBY – Z Domova domov chce sieťovať takýchto ľudí a organizácie. Vzájomne zdieľať informácie, skúsenosti a príklady dobrej praxe medzi podporovateľmi a všetkými, ktorých to zaujíma. Platforma je otvorená ľuďom z rôznych oblastí a profesií (prijímatelia služieb, ich rodiny a blízki, sociálni pracovníci, zriaďovatelia a poskytovatelia služieb, občianski aktivisti, právnici, ekonómovia, atď.), pretože ide o zmenu, ktorá má ambíciu meniť pohľad širokej verejnosti na ľudí, ktorí sú v niečom iní a výnimoční.

Vyhlásenie Platforma ZA KOMUNITNÉ SLUŽBY – Z Domova domov

Kontakt:
maria machajdiková
platforma@socia.sk
0911 137 175

AKO BY ASI KOMUNITNÉ SLUŽBY MOHLI VYZERAŤ – príklady dobrej praxe zo zahraničia http://www.inno-serv.eu/

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odložiť daňové priznanie za rok 2012 umožnilo pár výnimiek
<< predchádzajúci článok
Agentúra Fitch revidovala ratingy SPP, firma zvažuje zmeny