Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2015

Vieme, ktoré deti začínajú v Európe s alkoholom ako prvé



...



Zdieľať
Medzi krajiny, kde spotreba alkoholu vzrástla, patrí najmä Fínsko, Island, Izrael, Nórsko, Poľsko a Švédsko. Výrazné zvýšenie konzumácie alkoholu bolo zaznamenané aj v Rusku, Brazílii, Indii a Číne.PRAHA 16. mája (WEBNOVINY) - Podľa správy, ktorú v utorok zverejnil v Paríži generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) José Ángel Gurría, zbierajú Česi skúsenosti s alkoholom v rannom veku.


Správa okrem iného uvádza, že aj celková spotreba alkoholu v Čechách je v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami nadpriemerná. Z 36 krajín, ktoré organizácia sleduje, vychádza Česko najhoršie. V roku 2012 pripadalo na jedného Čecha 11,6 litra spotrebovaného čistého alkoholu, zatiaľ čo odhadovaný priemer v krajinách OECD je 9,1 litra. Česká spotreba je pritom relatívne "stabilná".

Problém s alkoholom je ale celosvetový, konštatoval Gurría. Aktuálna správa odhaduje, že ročne pripadá na jedného človeka v priemere okolo desať litrov čistého alkoholu, čo je ekvivalent viac než stovky fliaš vína. Celkovo táto spotreba v uplynulých dvoch desaťročiach mierne klesla.

Medzi krajiny, kde spotreba naopak vzrástla, správa zaradila najmä Fínsko, Island, Izrael, Nórsko, Poľsko a Švédsko. Výrazné zvýšenie konzumácie alkoholu bolo zaznamenané v Rusku, Brazílii, Indii a Číne.

Dokument tiež upozorňuje, že v mnohých krajinách OECD sa zvýšila miera občasného ťažkého a nebezpečného pitia medzi deťmi a mládežou, predovšetkým u dievčat. Od začiatku 21. storočia podiel chlapcov vo veku od 15 rokov, ktorí už boli opití, vzrástol z 30 na 43 percent. U dievčat ide o nárast z 26 na 41 percent. Informáciu uviedol v stredu český spravodajský server lidovky.cz.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do podujatia Noc múzeí a galérií sa zapoja všetky tri spišské hrady
<< predchádzajúci článok
Rusko urobilo ďalší krok, obmedzí činnosť zahraničných organizácií