Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. októbra 2005

Viedenská Secesia je pojem i symbol



Budova viedenskej Secesie je stelesnením moderny viedenskej výtvarnej scény prelomu 19. a 20. storočia a symbolom jej ligotavej, no po vojne dávno zašlej slávy.



Zdieľať
  Budovu tejto architektonicky zaujímavej  galérie postavili v roku 1898 podľa projektu Josepha Mariu Olbricha pre avantgardnú výtvarnú skupinu zvanú Združenie výtvarných umelcov Rakúska - Secesia. Na jej čele stáli okrem iného Gustav Klimt, Josef Hoffmann či Kolo Moser. Priniesli nové výtvarné prostriedky, odrážajúce novátorské a moderné dobové trendy. Je zrejmé, že v cylindrami a frakmi ovešanej Viedni mali vtedajší secesisti ťažký život. Dejiny najvýznamnejšieho diela, spojeného s Olbrichovou budovou, sú toho symbolickým dôkazom.
V roku 1902 vytvoril Klimt Beethovenov vlys, nástennú maľbu venovanú Beethovenovej IX. symfónii, určenú špeciálne pre výstavu viedenskej Secesie. Toto 34 metrov dlhé dielo, ktoré malo po skončení podujatia zmiznúť zo stien galérie, sa však vďaka prezieravému záujmu zberateľa Carla Reinighausa zachovalo až dodnes. Reininghaus dal fresku rozrezať na 12 častí vrátane steny. V tejto forme prežila Klimtova práca v sklade nábytku prvú svetovú vojnu. V roku 1915 získal vlys priemyselník August Lederer. Jeho rodine však nacisti pre židovský pôvod zabavili majetok. Lederer sa včas vysťahoval do Švajčiarska a po vojne mu ulúpené diela rakúsky štát vrátil.  Až na to, že Beethovenov vlys úrady vyviezť zakázali. Lederer preto najcennejšiu časť svojej zbierky predal rakúskej vláde, ktorá dala fresku v roku 1973 zreštaurovať. Práce na obnove tohto unikátu, znázorňujúceho ľudskú túžbu po šťastí, trvali desať rokov. Od roku 1983 možno Beethovenov vlys opäť vidieť v budove Viedenskej secesie.
Zajtra  8. 10. ho môžete vidieť aj vy - v rámci viedenskej Dlhej noci múzeí. Akcia, ktorú pred rokmi inicioval rakúsky verejnoprávny rozhlas a televízia ORF, potrvá od 18.00 do 1.00 hodiny v noci. Za cenu 12, respektíve 10 eur si počas dlhého večera môžete prezrieť všetky viedenské, ale aj iné rakúske a lichtenštajnské múzeá a galérie, ktoré otvoria svoje brány v najnetradičnejšom čase - po záverečnej. 

Dlhá noc múzeí vo Viedni
Centrum podujatia „Treffpunkt Museum“ je na námestí Helden Platz, kde si môžete zakúpiť lístok. Z námestia budú odchádzať špeciálne autobusy, ktoré jazdia po ôsmich trasách. Na trase linky City tour nájdete 39 múzeí, vrátane galérie Albertina, Architektonického centra, Domu hudby, galérie Kunsthalle, Kunsthistorického múzea či Leopoldovho múzea. Usporiadatelia však mysleli aj na deti, pre ktoré je pripravená špeciálna detská autobusová trasa s výstavami, zameranými na detského diváka, vrátane Technického múzea, ktoré ponúka obsiahlu výstavu o doprave na Dunaji. Na svoje si prídu aj priaznivci hudby - v Dome hudby (Haus der Musik) vystúpi popredný viedenský džezový gitarista Harri Stojka či víťaz rakúskej ceny Worldmusic Award 2004 - skupina Nim Sofyan. V priestore kultúrneho centra Kunst Raum Niederoesterreich sa predstaví DJ Christina N. V galérii Akadémie výtvarných umení sa o hudobný sprievod k výstave o baroku postará Barokový súbor Viedenských symfonikov. Leopoldovo múzeum láka zase návštevníkov unikátnou výstavou francúzskych impresionistov. Viedenskú Secesiu nájdete na trase linky číslo 1.  

(jr)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pán Basák v Babylone
<< predchádzajúci článok
Kohn 7.10.2005