Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. októbra 2011

Viedeň pripúšťa, že EFSF možno posilniť aj bez Slovenska


Tagy: euroval



Zdieľať
maria fekterova Ivan Mikloš predpokadá schválenie


Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) predpokladá, že zmeny v eurovale slovenský parlament tento týždeň napokon schváli, a to vzhľadom na deklaráciu opozície, že tieto zmeny podporí. "Je predpoklad, že euroval schválený nakoniec tento týždeň tak či tak bude," vyhlásil v utorok v rozprave k návrhu na schválenie dodatku k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) minister financií Ivan Mikloš.

Minister financií upozornil, že neistota okolo schvaľovania eurovalu na Slovensku spôsobuje aj otrasy na svetových burzách. "Aj keď to asi bude interpretované odporcami eurovalu inak, všetci pozorovatelia sa zhodujú, že to dnes súvisí s neistotou, či bude euroval na Slovensku schválený," uviedol v súvislosti s pohybmi na burzách slovenský minister financií. Mikloš zároveň dodal, že súčasná situácia je vážna a meno Slovenska, ako aj jeho imidž, už boli poškodené.

Viedeň pripúšťa, že EFSF možno posilniť aj bez Slovenska

BRATISLAVA 11. októbra  - Ak slovenský parlament odmietne rozšírenie záchranného mechanizmu eurozóny, možno euroval posilniť aj bez Slovenska, vyhlásil v utorok rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger.

Druhou alternatívou je vyhodnotiť vzniknutú situáciu úplne nanovo, dodal minister. Rakúska ministerka financií Maria Fekterová konštatovala, že treba počkať na výsledok hlasovania slovenských zákonodarcov. Faktom však podľa nej zostáva, že druhý záchranný program pre Grécko je potrebný. Ministerka pripustila, že v prípade slovenského "nie" eurovalu bude potrebné znovu otvoriť rokovania o ďalšej pomoci Grécku.

Rakúsky kancelár Werner Faymann po stretnutí so svojimi ministrami uviedol, že naďalej očakáva pozitívny výsledok hlasovania v slovenskom parlamente. Je dôležité, aby sa našlo riešenie pre Grécko a eurozóna zostala stabilná, povedal kancerlár s tým, že uvažovať o konzekvenciách pre Slovensko v prípade zablokovania eurovalu ju predčasné. "V tejto chvíli dúfame v súhlas (slovenského) parlamentu," zdôraznil. Ministerka financií Fekterová v tejto súvislosti pripomenula, že aj Slovensko musí plniť povinnosti, ktoré vyplývajú z jeho členstva v spoločenstve.

Parlament na Malte v pondelok odhlasoval nové kompetencie a navýšenie zdrojov v Európskom fonde finančnej stability (EFSF). Slovensko tak zostáva poslednou krajinou 17-člennej eurozóny, v ktorej čaká rozšírený euroval na ratifikáciu. Posilnenie eurovalu prešlo hlavnou skúškou pred týždňom, keď dolná komora nemeckého parlamentu odsúhlasila jeho nové právomoci. Lídri eurozóny sa na júlovom summite dohodli na tom, že EFSF za určitých podmienok poskytnú dodatočné právomoci, vrátane prípadného podieľania sa na rekapitalizácii bánk, ďalej možnosť nakupovať vládne dlhopisy a poskytovať preventívne úverové linky členským krajinám eurozóny.

Tagy: euroval
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Chronológia: Vybrané momenty koaličnej krízy pre euroval (11. 10. 2011)
 Zdravý rozum zostal doma, hnevá sa Igor Matovič (11. 10. 2011)
 Pád vlády môže zhoršiť pozíciu Slovenska na finančnom trhu (11. 10. 2011)
 Richard Sulík otvoril schôdzu a rokovanie vzápätí prerušil (11. 10. 2011)
 V ceste záchranného balíka stojí malé Slovensko (11. 10. 2011)
 Osud vlády je v rukách Smeru (11. 10. 2011)
 Politológ: SaS sa správa, ako keby sme suverenitu stále mali (11. 10. 2011)
 SaS sa v utorok na hlasovaní o eurovale nezúčastní (11. 10. 2011)
 Premiérka spojí hlasovanie o eurovale s dôverou vlády (11. 10. 2011)
 NR SR: Mikloš predpokladá schválenie eurovalu tento týždeň (11. 10. 2011)



nasledujúci článok >>
Povstalci obsadili policajnú centrálu v centre Syrty
<< predchádzajúci článok
Ceny zlata pred hlasovaním v slovenskom parlamente klesli