Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. apríla 2024

Viedeň je hlavným mestom špionáže a Rakúsko ostrovom požehnaných. Ministerka spravodlivosti to chce zmeniť


Tagy: Špionáž

Rakúska ministerka spravodlivosti plánuje sprísniť pravidlá týkajúce sa špionáže. Tie v súčasnosti túto praktiku zakazujú, ak je namierená priamo proti Rakúsku, nie však proti ďalším krajinám a ...



Zdieľať
austria_spying_36603 676x507 4.4.2024 (SITA.sk) - Rakúska ministerka spravodlivosti plánuje sprísniť pravidlá týkajúce sa špionáže. Tie v súčasnosti túto praktiku zakazujú, ak je namierená priamo proti Rakúsku, nie však proti ďalším krajinám a medzinárodným organizáciám.


Ministerka Alma Zadić oznámila svoj úmysel novelizovať zákon po zatknutí bývalého rakúskeho spravodajského predstaviteľa, ktorý je obvinený zo špionáže pre Rusko a ktorého prípad upriamil pozornosť na špionážne aktivity v Rakúsku.

Beztrestné špehovanie


Rakúske hlavné mesto Viedeň je domovom niekoľkých úradov Organizácie Spojených národov (OSN) a ďalších medzinárodných zoskupení, ako sú napríklad Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Tiež sa o ňom hovorí ako o hlavnom meste špionáže.

Zadić pre rakúsku tlačovú agentúru APA uviedla, že krajina je už dlho obviňovaná z toho, že je „ostrovom požehnaných“ pre spravodajské služby z celého sveta a skritizovala, že „doterajšie medzery v zákone umožnili zahraničným spravodajským službám v Rakúsku beztrestne špehovať“.

„Chceme rozšíriť špionážne paragrafy tak, aby naše orgány činné v trestnom konaní mohli v budúcnosti zasiahnuť aj proti zahraničným špiónom, keď sa nezameriavajú na samotné Rakúsko, ale na medzinárodné organizácie, ktoré tu sídlia, ako je OSN, alebo spriatelené štáty,“ povedala.

Hrozí najviac päť rokov


V rakúskom trestnom zákonníku sa v súčasnosti uvádza, že každému, kto „založí alebo prevádzkuje tajnú spravodajskú službu na úkor Rakúskej republiky alebo akýmkoľvek spôsobom takúto spravodajskú službu podporuje“, hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až päť rokov.

Zakazuje tiež zriadiť, prevádzkovať alebo podporovať „vojenskú spravodajskú službu“ pre „cudziu moc alebo nad- alebo medzinárodný orgán“, za čo môže byť uložený trest odňatia slobody až na dva roky.


Zdroj: SITA.sk - Viedeň je hlavným mestom špionáže a Rakúsko ostrovom požehnaných. Ministerka spravodlivosti to chce zmeniť © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: Špionáž
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajina chystá premenovanie ďalších miest a obcí, ktoré majú ruské názvy
<< predchádzajúci článok
Zločinecká skupina si odliala vyše šesťsto miliónov eur z plánu obnovy Talianska, stopy siahajú aj na Slovensko