Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

23. septembra 2005

Vidia bez očí



Množstvo prípadov detí s neuveriteľnými schopnosťami ohromilo prednedávnom čínskych vedcov.



Zdieľať
  Presvedčili sa na vlastné oči, že zrak nemusí byť najdôležitejším orgánom. Niektorí ľudia totiž nemusia napísaný text vidieť, aby si ho prečítali. Môžu si ho dať jednoducho k uchu a počúvať, alebo vložiť do podpazušia, a tam si ho „jednoducho prečítať“.
Znie to neuveriteľne? Presne takisto ako aj vy sa k takýmto správam čínskeho denníka Sechuan Daily stavali aj jeho čitatelia, ba aj celá čínska vedecká obec. Noviny pravidelne informovali o deťoch s mimoriadnymi schopnosťami, ktoré dokázali rozlíšiť text napísaný na papieri pomocou dlane, podpazušia alebo uší.
 I keď úrady tieto správy nebrali vážne, vedci zoskupení v čínskej bádateľskej spoločnosti Čchi-kung sa začali o tieto deti vážne zaujímať. Bokom nezostal ani Ústav astronautickej medicíny v Pekingu a poveril výskumom tohto zvláštneho fenoména dvoch svojich renomovaných vedcov Čchen Sina a Mej Leja. Za presne stanovených a prísne kontrolovaných podmienok začali skúmať niekoľko desiatok takýchto jedincov, či skutočne vedia správne identifikovať znaky, číslice a písmená, ktoré im asistenti priložili k uchu. Uspelo vraj až osemdesiat percent jedincov, ktorí splnili presne požadované úlohy.
Ťažko zhodnotiť, ako experimentátori z východu vlastne postupovali a či neuveriteľná úspešnosť dosahovala skutočne takéto hodnoty. Číňania sa však neuspokojovali iba s jedným druhom zázračných detí. Onedlho sa im podarilo objaviť, že schopnosť čítania je iba o niečo nižšia, ak vložia napísané správy pokusnej osobe do podpažnej jamky. „Bolo to pre nás vcelku neočakávané, špekulovali sme o akejsi zvýšenej citlivosti kože, ktorú sme pomenovali dermooptickým vnímaním,“ vyhlásil Li Č-nan, generálny tajomník čínskej bádateľskej spoločnosti Čchi-kung. Tento názor však čoskoro vyvrátili ďalšie pokusy, pri ktorých boli papiere so správami starostlivo zabalené. Deti totiž čítali ďalej.
 Z dostupných výsledkov týchto pokusov je najviac zdokumentovaný prípad trinásťročných dievčat Siung-tie a Li Chung-wu. Obzvlášť prvá z nich vykazovala neuveriteľne vysoké percento úspešnosti. Dokázala identifikovať (prečítať) nielen čínske znaky, ale aj pre ňu neznáme písmená latinskej abecedy alebo arabské číslice. Došlo pritom iba k malým skresleniam - namiesto BKG nakreslila BAG, namiesto 38 napísala 3Q. Zato obrázok domu zachytila presne a v správnej perspektíve.
 V Číne pracuje niekoľko záujmových združení, ktoré sa zaoberajú s neobvyklými funkciami ľudského tela. Ich predstavitelia sa domnievajú, že zázračné schopnosti umožňuje životná energia čchi prúdiaca ľudským telom. Skutoční majstri techniky čchi-kung vraj dokážu aj omnoho neuveriteľnejšie veci. Oblasť paranormálnych javov má na celom svete zelenú. I keď prístup najvyšších štátnych orgánov je k tomuto fenoménu takmer v každej krajine prísne skeptický, neoficiálne sú mimoriadne nadaní jedinci vyhľadávaní a podrobovaní nielen skúmaniu, ale aj tvrdému tréningu. Preto iba môžeme dúfať, že sa dočkáme zaujímavejších okamihov, ktorými nás prekvapia nielen čínske deti.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Geniálni autisti
<< predchádzajúci článok
Obludy z bájí ožívajú