27. februára 2017
Tlačová konferencia pri príležitosti novinárskej projekcie najnovšieho dokumentu režisérky Zuzany Piussi Český Alláh v kine Foajé v Bratislave 27. februára 2017. Na snímke zľava publicistka Zuzana Golianová, režisérka Zuzana Piussi a zástupkyňa distribučnej spoločnosti Filmtopia Eva Križková. Foto: FOTO TASR - Dano VeselskýBratislava 27. februára (TASR) - Slovenská režisérka Zuzana Piussi predstavila dnes v Bratislave kinoverziu svojho celovečerného dokumentu Český Alláh. Na snímke, ktorá skúma dosahy utečeneckej krízy na českú spoločnosť a politiku, pracovala dva roky. Televízna verzia bola v novembri 2016 uvedená v Českej televízii a vo vybraných kinách. "
Chcela som ukázať zmenu, čím spoločnosť začala žiť. Do Európy prišli utečenci a strašne veľa sa začalo meniť, ľudia sa začali angažovať, chcela som to zachytiť," komentovala voľbu témy režisérka žijúca v Českej republike, ktorá vo filme zaznamenala ako sa so "zmenou" vyrovnáva polarizovaná spoločnosť. "Sama som si pre seba zisťovala, ako to je a čo to vlastne znamená," priznala filmárka, ktorej snímky patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty.
V najnovšom počine Piussi zachytila nielen vítanie či odmietanie príchodu utečencov u našich západných susedov, prácu dobrovoľníkov, aktivistov, ale aj antiislamské hnutie v ČR a silný príbeh vzťahu Evy a Issaka, ktorého mal pobodať v Prahe extrémista. Polícia nakoniec jeho prípad odložila s tým, že Issak si mohol zranenie spôsobiť sám. "
Nevedela som, ako to dopadne, či sa rozídu, či budú spolu žiť so štyrmi deťmi, ale nakoniec to naozaj začalo medzi nimi iskriť aj vďaka islamu," poznamenala k tragikomickému časozbernému filmu, ktorý má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom.
Pre režisérku je to cenný film nielen preto, že sa pri jeho nakrúcaní dostala blízko k antiislamskému hnutiu, mala tiež možnosť vidieť zvnútra, ako sa tvorí populistická politika.
"Ako sa vytvára strach v ľuďoch. A ľudia idú k voľbám, keď majú strach. Vytváranie strachu je veľmi nebezpečné," podčiarkla Piussi. Časový odstup a videnie filmu s publikom ukázal podľa nej ďalší potenciál dokumentu. Preto jeho televíznu verziu zmenila a upravila tak, aby bol film zrozumiteľný aj pre zahraničného diváka, ktorý nevie nič o českej politike. "
Stále sa mi zdalo, že som dostatočne nevyťažila materiál. Postupom času, ako som si pozrela film, nebola som s ním spokojná, tak sme to ešte prestrihali a niektoré scény sme pridali, niektoré vypustili, asi 30 minút je komplet zmenených, pridali sme vysvetľujúce titulky," povedala k novej verzii Zuzana Piussi, ktorá pred rokom premiérovala celovečerný dokument Ťažká voľba s pohľadom na spoločnosť cez zákulisie prezidentskej kampane. Pri najnovšej snímke sa podpísala pod scenár, kameru a réžiu.
Český Alláh bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest v sobotu 4. marca v bratislavskom Kine Lumiére. Snímku prináša do slovenskej kinodistribúcie spoločnosť Filmtopia od 5. marca. "
Pôjde do filmových klubov a do alternatívnych projekčných priestorov. Projekcie budeme spájať prevažne s diskusiou s režisérkou a tvorcami. Takisto pôjde do putovného projektu Dokument na kolesách, premietať sa bude aj na stredných a vysokých školách, kde tiež príde aj Zuzana Piussi a bude diskutovať so študentmi," uviedla pre TASR Eva Križková z Filmtopie. Spoločnosť zaradila Českého Alláha do ponuky svojho nového projektu Dokumenty pre radosť, ktorý prináša kreatívne filmové dokumenty zo Slovenska a susedných Čiech s ambíciou reflektovať súčasnú spoločnosť.
"Veríme, že urobia radosť všetkým divákom, ktorí ju majú z aktívneho spoločenského života a kritického myslenia viac, než zo zatvárania očí pred realitou," dodala.
Dokumentárna sonda do názorov a postojov českých občanov k problémom spojeným s imigračnou vlnou má byť aj súčasťou osláv Dňa Európy. Tvorcovia chystajú československú on-line premiéru Českého Alláha na 9. mája. Pri príležitosti osláv európskeho dňa sa má konať aj zvláštne uvedenie filmu v Bruseli.
han ed
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR