Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. decembra 2017

VIDEO: Vychádza album Pavol Hammel The Best Of Prúdy



Zľava Fedor Frešo, Pavol Hammel a František Griglák počas záverečného koncertu turné skupín Prúdy a Olympic v Športovej hale na Pasienkoch v Bratislave 16.februára 1997. Prúdy na ňom hrali v klasickej zostave: Marián Varga, Pavol ...



Zdieľať
Zľava Fedor Frešo, Pavol Hammel a František Griglák počas záverečného koncertu turné skupín Prúdy a Olympic v Športovej hale na Pasienkoch v Bratislave 16.februára 1997. Prúdy na ňom hrali v klasickej zostave: Marián Varga, Pavol Hammel, Fedor Frešo, František Griglák, doplnenej o nových členov Igora Skovaya a Martina Hanzela. Archívna snímka. Foto: TASR - Pavol Funtál
Bratislava 8. decembra (TASR) – Pavol Hammel s dnes už legendárnou skupinou Prúdy vydali "bestofku" hitov, ktoré nanovo nahrali v októbri tohto roku. Dostala názov Pavol Hammel The Best Of Prúdy. Za účasti viacerých osobností slovenskej hudobnej scény ju Hammel a spol. predstavili vo štvrtok 8. decembra v bratislavskom Café Studio Club. Album do života uviedla herečka Kamila Magálová. Pavol Hammel si dal elegantný darček k 69. narodeninám, ktoré oslávil práve 8. decembra.


Dvanásť hitov a jednu novú skladbu ponúka album, sú nimi Podnájom, Chlapci z mesta, Víno, spev  a ženy, Zvonky zvoňte, S rukami vo vreckách, Kamalásky, Keď pavúk svoje siete dotká, Stromy, Medulienka, Koče plné ruží, Cirkus leto, Dnes už viem a Učiteľka tanca. Všetky skladby sa nanovo nahrávali v jednom z najlepších štúdií v strednej Európe, SONO pri Prahe. V legendárnom štúdiu nahrávali také hudobné hviezdy ako David Bowie, Living Color, Glen Hansard, Gipsy Kings, Limp Bizkit, Julian Lennon, Joss Stone, Lucie, Wanastowy Vjecy aj skupina Hex. Pavol Hammel tam nebol prvýkrát, okrem Best Of Pavol Hammel v ňom nahrával aj Nočnú galériu.



Album nahrali Prúdy v zostave Pavol Hammel (spev, vokály, španielska gitara a ústna harmonika), Fedor Frešo (basgitara, vokál), Fero Griglák (gitary, vokál), Peter Preložník (klávesové nástroje) a Igor Teo Skovay'(bicie).

O výbere skladieb na tento album Pavol Hammel pre TASR uviedol: "Bolo to veľmi zložité, nakoniec som nechal demokraticky o tom hlasovať, ale rozhodol som ja, ako som chcel. Naozaj to bolo ťažké, tým skôr, že ja som mal predtým už sám ako osoba Best Of, nedával som tam veci, ktoré vznikli z projektov s Mariánom Vargom, to možno ešte niekedy spravíme. Chcel som, aby výber bol z najstarších vecí, ale samozrejme museli tam byť dnes už notoricky známe veci, aby si ľudia prišli na svoje, či už to bola už vtedy z recesie myslená Učiteľka tanca, alebo Medulienka."



"Moji spoluhráči sa potešili, keď som ich na tento projekt oslovil. Posledný rok – dva máme aj spoločné vystúpenia, okrem toho, že sme robili koncertne Zelenú poštu ešte s Mariánom Vargom, tak sme si na seba zvykli. Zistili sme, že ešte stále vieme dobre hrať, to je dneska veľmi cenné, tak sme urobili aj niečo z Prúdov. O týždeň ideme do Prahy, kde bude repríza 1. Československého beatového festivalu, ktorý bol v Lucerne v roku 1967. Pozvali nás ako ešte funkčnú kapelu a veľmi sa tešíme," dodal Hammel.

Na albume nájdu fanúšikovia aj jednu novú pieseň s názvom Víno, spev a ženy. Hudbu zložila autorská dvojica Pavol Hammel a Fero Griglák, text napísal Boris Filan.

"Pred koncertom v Banskej Bystrici som Palimu zahral v šatni moju novú skladbu a mal som pocit, že by ho to mohlo osloviť. Pali mal rozrobenú pesničku na Borisov text a moje časti pesničky sa po úprave perfekte hodili na slohy. Tak asi po 40 rokoch vznikla naša spoločná pesnička, čo som nesmierne rád," vysvetlil vznik skladby Fero Griglák. 



"Na prvé stretnutie so skupinou Prúdy ma doviedol Marián Varga. Prišiel som na ich skúšku v bývalom Československom rozhlase na Leninovom námestí. Bolo to asi dva týždne pred príchodom Sovietskych vojsk. Pustili mi skladbu Čierna ruža. Tá ma tak oslovila, že som po Mariánovej výzve začal písať. Prvá pesnička s mojím textom bola Jesenné litánie, hudbu k nej zložil Paľo Hammel. Pri Prúdoch sme neskôr ostali dvaja textári, Boris Filan a ja. A to s malými výnimkami ostalo až po dnes," povedal pre TASR o spolupráci so skupinou básnik a textár Kamil Peteraj.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sane sú síce symbolom zimy, ale Hemingway ocenil aj ich letné využitie
<< predchádzajúci článok
Prvá konkrétna zmienka o korčuliach pochádza od canterburského mnícha