Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. októbra 2016

VIDEO: Ústav pamäti národa zorganizoval svoj prvý Deň otvorených dverí



Deň otvorených dverí dnes po prvý raz zorganizoval Ústav pamäti národa (ÚPN). Do 16.00 hodiny sa môže verejnosť, ale najmä žiaci, študenti a pedagógovia ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Dušan Hein
Bratislava 20. októbra (TASR) - Deň otvorených dverí dnes po prvý raz zorganizoval Ústav pamäti národa (ÚPN). Do 16.00 hodiny sa môže verejnosť, ale najmä žiaci, študenti a pedagógovia širokého spektra škôl zoznámiť s pracovníkmi ústavu, jeho úlohami a činnosťou. Podujatie sa koná v sídle inštitúcie na Miletičovej 19 a v Archíve ÚPN na Miletičovej 7 v Bratislave.




"V tejto forme a v tomto rozsahu sa koná prvýkrát od vzniku našej inštitúcie," uviedol na tlačovej konferencii predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák k podujatiu určenému širokej verejnosti, ktorá sa zaujíma o smutnú minulosť našej krajiny. "Lebo ten kto, nepozná svoju minulosť, je naozaj odsúdený ju aj zopakovať," konštatoval s tým, že Slovensko zápasí s prejavmi rasizmu, antisemitizmu, extrémizmu a intolerancie najmä v regiónoch, ktoré už v minulosti trpeli dôsledkami druhej svetovej vojny. "Preto nie náhodou, že v tomto roku minister školstva SR v rámci štátneho vzdelávacieho programu zaradil aj ÚPN medzi odporúčané inštitúcie, ktoré by mali študenti navštevovať."



Ústav dnes sprístupnil priestory depotov archívu, do ktorého má verejnosť prístup len výnimočne. Návštevníci sa tak môžu zoznámiť s prísne tajnými spismi, ktoré vyhotovila komunistická štátna bezpečnosť. "V archíve ÚPN sa nachádzajú aj vyšetrovacie spisy takmer 71.000 odsúdených slovenských občanov, politických väzňov, ktorí po roku 1989 boli rehabilitovaní," doplnil Krajňák a upozornil aj na ďalšie podujatia v rámci Dňa otvorených dverí. Záujemcovia si môžu pozrieť prezentáciu inštruktážnych filmov, ktoré kedysi slúžili absolventom policajnej akadémie ako prevencia boja proti nepriateľom ľudovo-demokratickej spoločnosti, prípadne slúžili ako návody pre špionážnu činnosť československej rozviedky. V programe ďalej figurujú projekcie dokumentov ÚPN z obdobia neslobody, prehliadky odborných pracovísk ústavu, výstavy, multimediálne prezentácie, pripravené sú prednášky a diskusie s bývalými politickými väzňami a disidentmi, na ktoré pozvanie prijali spisovateľ Rudolf Dobiáš a jeden z tribúnov Novembra '89 Ján Budaj.



Archív ÚPN a jeho študovňu, ktorú intenzívne navštevujú najmä historici a amatérsky bádatelia, nárazovo aj novinári, predstavil jeho riaditeľ Ľubomír Ďurina. Podľa jeho slov je v Archíve ÚPN momentálne zhruba 2,5 bežného kilometra archívneho materiálu. "Identifikovaných máme vyše 630 osobných fondov a zbierok rôzneho rozsahu," dodal s tým, že v archíve sa nachádza 62.000 agentúrnych a vyšetrovacích zväzkov. V rozsiahlom fonde rozviedky československej ŠTB spravujú pracovníci archívu vyše 70.000 zväzkov uložených v mikrofišovej podobe.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sankcie EÚ za Aleppo by mohli zasiahnuť aj podporovateľov Asada
<< predchádzajúci článok
PRIESKUM: Slováci neplatia faktúry, dôvodom je nedostatok práce