Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. augusta 2017

VIDEO: Ťažké osudy ´pétépákov´ pripomína v Košiciach pamätná tabuľa



Na snímke bývalí PTP-páci s lodičkami na hlavách počas slávnostného odhalenia tabule.



Zdieľať
Na snímke bývalí PTP-páci s lodičkami na hlavách počas slávnostného odhalenia tabule. Foto: TASR/Milan Kapusta


Košice 8. augusta (TASR) – Príslušníkov vojenských táborov nútených prác a pomocných technických práporov (PTP) ako obete komunistického režimu z rokov 1948-1954 oddnes pripomína v centre Košíc pamätná tabuľa. Slávnostne ju odhalili na budove na Hlavnej ulici 68 za účasti desiatok bývalých "pétépákov" a ich príbuzných. Tabuľu požehnal emeritný arcibiskup Alojz Tkáč.

"Keďže bývalí príslušníci PTP vymierajú a majú vysoký vek, túžili po niečom, čo by tu po nich ostalo a vydávalo svedectvo - o ich utrpení, ale aj ich nezlomnosti, hrdinstve, o ich boji za slobodu a demokraciu, a to je táto pamätná tabuľa. Usilovali sa ju dať na rôzne miesta, napokon vďaka magistrátu sa to podarilo na tejto mestskej budove a som rád, že sa toho dožili aspoň niektorí," uviedol predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS) Peter Sandtner.

Pomocné technické prápory boli pracovné útvary Československej ľudovej armády, v ktorých komunistický režim zhromažďoval ľudí tzv. politicky nespoľahlivých a využíval ich na ťažké a nebezpečné práce. Medzi nimi boli aj mnohí muži z Košíc a okolia. Išlo o kňazov, bohoslovcov zo zrušeného kňazského seminára, rehoľníkov zo zrušených kláštorov, synov roľníkov – kulakov a živnostníkov, prepustených politických väzňov, študentov a ďalších, ktorí dostali posudok o politickej nespoľahlivosti. Namiesto základnej vojenskej služby so zbraňou vykonávali nútené práce v baniach, na stavbách, v lomoch, lesoch a na ďalších pracoviskách. V košických kasárňach, kde boli ubytovaní v drevených barakoch, vykonávali aj murárske a stavebné práce. Mladším generáciám sú "pétépáci" známi najmä z populárneho filmu Čierni baróni, podľa Sandtnera však bývalí príslušníci PTP nemajú radi tento film, keďže skresľuje skutočnosť.

Medzi účastníkmi slávnosti bol aj Košičan Zoltán Korponay, ktorého v rámci PTP odvelili ako 21-ročného na Ostravsko. "Ja som 26 mesiacov robil v uhoľnej bani 700 metrov pod zemou, bola to ťažká a nebezpečná práca," povedal pre TASR. Dôvod, prečo ho vlastne zaradili do PTP, dodnes presne nevie.

Mesto Košice na podujatí zastupovala viceprimátorka Renáta Lenártová, ktorej otec bol takisto zaradený do PTP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po chladnejších dňoch prichádzajú opäť horúčavy
<< predchádzajúci článok
GRECO: Ukrajina musí pokračovať v boji proti korupcii