21. januára 2013

Hrdinom dvoch víkendových pretekov Svetového pohára v skokoch na lyžiach na olympijskom mostíku HS-134 v japonskom Sappore bol síce prekvapujúci víťaz oboch súťaží Jan Matura z Česka, najviac však ...

daiki ito SAPPORO 21. januára (WEBNOVINY) - Hrdinom dvoch víkendových pretekov Svetového pohára v skokoch na lyžiach na olympijskom mostíku HS-134 v japonskom Sappore bol síce prekvapujúci víťaz oboch súťaží Jan Matura z Česka, najviac však rezonovalo meno domáceho Daikiho Ita.

Dvadsaťsedemročný rodák z ostrova Hokkaidó v nedeľu pred absolvovaním finálového 2. kola (po prvom pokuse bol druhý) takmer doplatil na náročné podmienky. Ito stratil rovnováhu na lavičke, začal sa kĺzať dolu nájazdovou stopou, ale našťastie svoj pád napokon - aj s pomocou iných - ubrzdil tesne pred hranou odrazu a všetko dobre dopadlo. V prípade, že by sa tak nestalo, mohlo to mať veľmi zlé následky.

Spomenutá nepríjemná udalosť pripomenula nehodu, ktorú mal Rakúšan Wolfgang Loitzl pred deviatimi rokmi na pretekoch v poľskom Zakopanom. Tomu sa vtedy hneď na začiatku nájazdu "zadrhli" lyže o čerstvý sneh, spadol priamo v stope, no tiež bezpečne pristál na hrane.

"Bola to dobrá kovbojka. Všetci tréneri pozerali na monitor na vietor, zrazu šramot na nájazde. Daiki šiel v polovici nájazdu po chrbte, aby nespadol dolu," citoval portál iSport.cz slová trénera Davida Jirouteka, ktorý ďalej poznamenal: "Potom to bola otázka pre rozhodcovskú komisiu jury, či dajú Itovi ešte jeden dodatočný pokus. Druhá vec je, či by Daiki niečo skočil. Nedali mu už ďalšiu možnosť, zarátali mu iba prvé kolo a skončil tridsiaty."

Ito je už veľmi skúsený skokan: ako člen japonského družstva má v zbierke dve bronzové medaily z majstrovstiev sveta (Sapporo 2007, Liberec 2009), v doterajších 168 individuálnych štartoch vo Svetovom pohári dosiahol štyri prvenstvá (paradoxne dva razy v Sappore, pozn.) a 13 pódiových umiestnení.

Po "havárii" domáceho skokana to nemal jednoduché ani spomenutý Jan Matura, ktorý viedol po prvom kole a čakal ho finálový pokus.

"Nikto nevedel, čo sa bude diať. Hore bol už iba Honza. Päť minút ho ´vyfúkavali´ a potom ho pustili dolu. Dôležité bolo, aby mal vietor proti. Som rád, že to perfektne dokončil," doplnil D. Jiroutek na margo svojho zverenca, ktorý si vychutnal druhý triumf v priebehu dvoch dní.

Matura ukončil dlhé sedemročné čakanie českých priaznivcov v skokoch na lyžiach na víťazstvo v pretekoch Svetového pohára. Pre onedlho 33-ročného rodáka z Českého Krumlova to bol premiérový a následne aj druhý individuálny triumf v rámci SP. V nedeľu mu však nebolo všetko jedno.

"To som doslova ´zíral´. Samozrejme, že skokana pred sebou nevnímate, sústredíte sa iba na seba. Zapínal som si lyže, zrazu rachot, otočím sa a Daiki letí dolu po nájazde. Takéto niečo som videl prvýkrát v živote, ale stane sa to. Údajne sa pustil skôr z lavičky, chcel sa zachytiť a už mu to nevyšlo. Našťastie sa mu nič nestalo, snáď si to vynahradí v ďalších pretekoch," uviedol pre iSport.cz Jan Matura.

Český reprezentant na otázku, či ho Itov pád nejako ovplyvnil pred rozhodujúcim skokom, odpovedal: "Mal som strach, aby niečo nebolo so stopou. Keď som videl, že tomu venujú nejaký čas, bol som si istý, že nič nehrozí. Naopak, pomerne dobre ju vymietli. Aj nájazdová rýchlosť bola celkom vysoká, možno mi to trochu pomohlo."