![]() |
21. februára 2019
Bratislava 21. februára (TASR) – Nezabudneme a neodchádzame sa vo štvrtok podvečer nieslo centrom Bratislavy. Tisíce ľudí si na Námestie SNP totiž prišli pripomenúť rok od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dav volal po nezávislom vyšetrení vraždy a odstúpení predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika či úplnom odchode bývalého premiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi ľudia vyčítali, že drží súčasnú vládnu koalíciu a otáča sa im chrbtom.
"Toto už nie je len o vražde Jána a Martiny, ale aj o tom, že ich smrť a všetko, čo sa stalo v roku 2018 a 2019, strhlo oponu v krajine. My vidíme, akí sú politici schopní zneužívať moc, aké majú kšefty s pochybnými ľuďmi, ako sa krajina rozkráda," povedal pre TASR Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko. Ako tvrdí, ľudia na námestie v Bratislave aj v iných mestách prišli preto, aby ukázali, že verejnosť stále volá po slušnej a spravodlivej krajine. Predstavitelia iniciatívy naďalej žiadajú nezávislé vyšetrenie vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Chcú poznať mená objednávateľov vraždy a zároveň odmietajú politické zásahy do vyšetrovania. Rovnako požadujú dôveryhodnú vládu.
Ľuďom na Námestí SNP sa prišiel prihovoriť a poďakovať aj Kuciakov otec Jozef. Za rok od vraždy sa toho podľa neho udialo na Slovensku veľa. Poukázal na súčasných vládnych politikov. Najsmutnejšie podľa neho je, že sa po roku ukázalo sledovanie jeho syna Jána zo strany bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby, ale aj to, že bol lustrovaný v policajných databázach. "Keď zistia aj objednávateľa vraždy, protesty nemôžu prestať. Lebo toho človeka niečo vytvorilo, nejaké prostredie, pre aké sa on začal cítiť ako nedotknuteľný," vyhlásil neskôr pre médiá.
Na pódiu sa pred davom vystriedali herci, zástupcovia cirkví a mimovládnych organizácií, hudobníci i nespokojní farmári, ktorí protestujú tento týždeň v Bratislave. Prihovorili sa aj zástupcovia médií. Verejné zhromaždenia pri príležitosti prvého výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko okrem Bratislavy aj v 35 ďalších slovenských mestách, rovnako aj na 22 miestach v zahraničí.
Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Obvinené sú zatiaľ štyri osoby – Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť, a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Všetci sú vo väzbe.
Na snímke verejné zhromaždenie Za slušné Slovensko, ktoré sa konalo pri príležitosti prvého výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Námestí SNP v Banskej Bystrici vo štvrtok 21. februára 2019.
Foto: TASR/Dušan Hein
Na snímke verejné zhromaždenie Za slušné Slovensko, ktoré sa konalo pri príležitosti prvého výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Námestí SNP v Banskej Bystrici vo štvrtok 21. februára 2019.
Foto: TASR/Dušan Hein
Pokiaľ zabúdame na našu minulosť, na našu históriu, tak sme, bohužiaľ, odsúdení si ju v tých najhorších prípadoch zopakovať. Pri príležitosti pietnej spomienky na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú to vo štvrtok v Trenčíne povedal scenárista a režisér Peter Hledík.
„Vražda novinára a jeho priateľky je pre mňa trikrát šok. Ten prvý šok bol, že je niekto umlčaný spôsobom, ktorý je definitívny. Že niekto prekáža natoľko, že ho treba zavraždiť. Druhým šokom je ten rok, ktorý prešiel. Očakával som, že sa zásadne zmení riadenie tohto štátu a nepodstúpi len kozmetické úpravy. Tretím šokom je, že niekto povie, že Ján Kuciak do Trenčína nepatrí, pretože s ním nemá nič spoločné. Šokoval ma tento ľudský hyenizmus,“ povedal Hledík.
Jozef Kuciak, brat Jána Kuciaka, stojí pri pamätníku novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorý pri príležitosti 1. výročia ich vraždy slávnostne odhalili 21. februára 2019 v centre Trenčína.
Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Viac ako 1000 ľudí sa vo štvrtok večer zišlo v Nitre na tichej pietnej spomienke na prvé výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ľudia sa zišli pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (UKF), kde Ján Kuciak študoval a neskôr i prednášal. Odtiaľ sa pomaly presunuli na Svätoplukovo námestie v centre Nitry.
Pietnu akciu zorganizovala nezávislá platforma Ozveny plebsu, ktorú tvoria doktorandi a doktori z UKF a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU). „Nakoľko Ján Kuciak bol aj náš kolega, tak sme sa rozhodli urobiť túto pietnu spomienku. V Nitre sa žiaden protest ani spomienka neavizovali, tak sme sa toho chytili my, ako kolegovia a kamaráti Jána Kuciaka,“ uviedla Jana Popovicsová z platformy Ozveny plebsu.
Ako uviedla, v najbližších dňoch v Nitre žiadne ďalšie pietne či protestné akcie nepripravujú. „Spolupracujeme s Iniciatívou za slušné Slovensko. Ak budú avizované nejaké protesty, tak potom sa poradíme a rozhodneme sa, či do toho pôjdeme, alebo nie,“ skonštatovala Popovicsová.
Podľa jej slov je smutné, že od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prešiel rok a stále nie je známe meno páchateľa, ktorý za vraždou stál. „Očakávali by sme čo najskoršie vyriešenie tohto činu. Zároveň však veríme, že istá zmena nastala a že postupne nastane ešte väčšia. Myslím si, že sa politická scéna vyvíja lepšie ako predtým, takže za ten rok vidíme nejaký posun,“ dodala Popovicsová.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |