Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2017

VIDEO: RAVASZ: Problém fetovania je potrebné riešiť na troch úrovniach



Na snímke zľava splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz a primátor Fiľakova Attila Agócs počas tlačovej konferencie vo Fiľakove dňa 11. januára 2017, ktorá sa konala po stretnutí odborníkov, zameranom na riešenie ...



Zdieľať
Na snímke zľava splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz a primátor Fiľakova Attila Agócs počas tlačovej konferencie vo Fiľakove dňa 11. januára 2017, ktorá sa konala po stretnutí odborníkov, zameranom na riešenie problematiky fetovania toluénu v okrese Lučenec. Foto: TASR - Branislav Caban
Fiľakovo 12. januára (TASR) – Pri riešení problematiky fetovania toluénu je potrebná práca a súčinnosť na minimálne troch úrovniach. Ide o legislatívu, terénnu a komunitnú prácu a monitorovanie verejných priestorov. Na tlačovej konferencii vo Fiľakove to v stredu uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz, podľa ktorého sa na tom zhodli účastníci stretnutia, ktoré bolo venované riešeniu tohto problému v okrese Lučenec.


„Potrebujeme zmeniť legislatívu tak, aby sme nedovolili maloletým slobodný prístup k takýmto látkam,“ povedal Ravasz, podľa neho sa SR môže v tomto smere riadiť príslušnou európskou smernicou. „Uvidíme, či musíme zmeniť zákon, alebo iba nejaké smernice,“ dodal s tým, že jeho úrad za účelom spomínanej legislatívnej zmeny osloví partnerov v štátnej správe, vrátane ministerstva hospodárstva či zdravotníctva.



Druhou úrovňou je podľa splnomocnenca terénna a komunitná práca. „Potrebujeme, aby sme mali ľudí ochotných a schopných porozprávať sa s potenciálnymi či aktívnymi užívateľmi týchto látok. Potrebujeme pracovať s ľuďmi, ktorí budú chvíľu bez drog, aby to tak aj zostalo, aby nehľadali náhrady, aby mali k dispozícii pomoc a neboli v tejto situácii sami,“ konštatoval.

Rómske etnikum môže byť stigmatizované


Za tretiu úroveň považuje monitorovanie verejných priestorov. „Je to policajná práca a aj práca rómskych občianskych hliadok. Nejde o represiu, ale o to, aby sme znížili napätie v spoločnosti,“ zdôraznil Ravasz, podľa ktorého nie je dobré, keď ľudia vidia fetovanie na verejnosti a v súvislosti s Rómami to môže zapríčiňovať stigmatizáciu celého etnika. „Možno to spôsobuje aj nárast extrémizmu,“ dodal.

Toluén a podobné drogy sú problémom chudoby


Ako ďalej spomenul, regionálne kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity denne dostávajú správy o tom, že rôzne komunity majú problém s fetovaním. „Toluén a podobné drogy však nie sú len rómskym problémom, ale problémom chudoby,“ prízvukoval Ravasz.

Podľa slov primátora Fiľakova Attilu Agócsa má fetovanie aj ďalšie negatívne sprievodné javy a činnosti, na základe ktorých je možné vyvodiť i trestnoprávnu zodpovednosť. „V meste sme sa stretli s tým, že fetovanie toluénu sa spája aj s podpaľačstvom. Za posledné mesiace máme minimálne štyri až päť takýchto príkladov,“ priblížil primátor.

Doplnil, že pred niekoľkými rokmi v meste videli, ako dospelí dávali toluén na fetovanie mladistvým a v súvislosti s touto látkou sa v marginalizovaných skupinách objavuje i priekupníctvo. „To znamená, že niekto si kúpi fľašu toluénu a po decilitroch ho predáva za drahšiu cenu, ako ho kúpil,“ vysvetlil Agócs.

Na stretnutí sa okrem primátora Fiľakova a splnomocnenca vlády zúčastnili i zamestnanci úradu práce, ktorí sa venujú ochrane práv detí, pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, okresného úradu a miestneho komunitného centra, ako aj lekári, terénni sociálni pracovníci či mestskí policajti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rex Tillerson: Nerozprával som sa s Trumpom o politike voči Rusku
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Viete kde končia vianočné stromčeky po sviatkoch?