Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. septembra 2016

VIDEO: Prešovský Sklad soli otvoril výstavu História zhmotnená v kove



Skvosty z liatiny zo zbierok Rákocziho múzea v Sárospataku, ktoré patrí pod Maďarské národné múzeum (MNM) sú vystavené v expozícii Sklad soli. Sklad soli je súčasťou NKP Solivar v Prešove patriace pod Slovenské technické múzeum ...



Zdieľať
Skvosty z liatiny zo zbierok Rákocziho múzea v Sárospataku, ktoré patrí pod Maďarské národné múzeum (MNM) sú vystavené v expozícii Sklad soli. Sklad soli je súčasťou NKP Solivar v Prešove patriace pod Slovenské technické múzeum Košice (STM). Vystavených je 340 predmetov odliatych v zlievarniach bývalého Uhorska. Výstava s názvom História zhmotnená v kove potrvá do 6. novembra. Na snímke Gábor Tomka, zástupca generálneho riaditeľa MNM. Prešov, 8. septembra 2016. Foto: TASR - Milan Kapusta
Prešov 8. septembra (TASR) - V historických priestoroch bývalého Skladu soli v Prešove – Solivare sprístupnili dnes výstavu História zhmotnená v kove, ktorú tvoria umelecké predmetov z liatiny. Zbierku unikátnych artefaktov prepožičalo Rákócziho múzeum Maďarského národného múzea (MNM) košickému Slovenskému technickému múzeu (STM), ktoré spravuje expozíciu solivarského múzea. Návštevníci prešovskej výstavy budú môcť vidieť 340 kusov predmetov zo zbierky, ktorú tvorí celkom 404 artefaktov. Výstava v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky Skladu soli potrvá do 6. novembra.


Ako informovala riaditeľka MNM Edit Tamás, najhodnotnejšiu časť vystavených zbierkových predmetov predstavujú majstrovské kusy z obdobia počiatkov európskeho umeleckého zlievarenstva. Mukačevskú kolekciu 50 kusov umeleckej liatiny považujú odborníci z hľadiska produktov domácich zlievarní za najcennejšiu. Väčšina vystavených predmetov pochádza zo zlievarní Uhorska z 19. storočia. Vystavované predmety priviezli z Maďarska aj s vitrínami. Prevoz celej kolekcie si vyžiadal kamión. Priestory novozrekonštruovaného Skladu soli si Tamás pochvaľovala.



Generálny riaditeľ STM Eugen Labanič uviedol, že vystavované predmety vznikli v tomto regióne. „Hovoríme o období, keď Rakúsko-Uhorsko bolo otvorené. Nás môže tešiť, že sme si blízki práve tou kultúrou a môžeme sa k nej aj odborne vyjadrovať. Ide o predmety zo zliatiny, ktorá, ako vieme z histórie, už konkurovala aj drahým kovom. Veľmi prekrásne predmety sú zamerané na umelecké diela, sú tam predmety úžitkové, ako napríklad rôzne závesné taniere, sakrálna tvorba, kríže a to, čo sa využívalo v domácnostiach. Je to bohatý sortiment, ktorý obsahuje 340 predmetov muzeálnej hodnoty,“ povedal Labanič.

Diváci môžu obdivovať aj precíznu výzdobu a dokonalé tvary hodín, váz, sôch, malú plastiku, šachové figúrky, busty, rámy obrazov a zrkadiel. Zbierku dopĺňajú veci osobnej potreby, ako písacie potreby, ťažidlá, popolníky. Najväčšími vystavovanými kúskami sú kachle. Niektoré artefakty približujú banícke a hutnícke remeslo.

Výstava pod názvom História zhmotnená v kove, skvosty z liatiny zo zbierok Rákócziho múzea v Maďarsku v expozícii Sklad soli v Solivare v Prešove 8. septembra 2016. Vystavených je 340 predmetov odliatych v zlievarniach bývalého Uhorska. Snímka z výstavy umeleckých odliatkov z kovu. Foto: TASR - Milan Kapusta


Prvé súkromné a erárne železiarne vznikali na dnešnom území Slovenska v Hronci, Tisovci, Hnúšti, ale aj v Rumunsku v Rešici, v Ómassa v Maďarsku a na Zakarpatskej Ukrajine v Mukačeve a Turjanských Remetách. V prvej polovici 19. storočia sa ich počet výrazne zvýšil, na našom území pribudli zlievarne v Drnave, Chyžnianskej Vode a v Krupine.

Zbierku liatinových predmetov vytvoril László Korompay a jeho poslednou vôľou bolo, aby sa zachovala v celku v zbierkach múzea. Jeho zbierku v počte 404 kusov odkúpil József Sándor z maďarského Sárospataku, ktorý ich v roku 2014 venoval Rákócziho múzeu MNM. Zatiaľ ju verejnosť videla iba v Maďarsku a v Košiciach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Yosemitský národný park čaká najväčšie rozšírene od roku 1949
<< predchádzajúci článok
Projekt Na kolesách proti rakovine pomáha aj 13-ročnému Patrikovi