Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. marca 2013

Video: Pápež František sa ujal Petrovho stolca



On-line. Pápež František odslúžil prvú omšu v úrade hlavy katolíckej cirkvi, dal prednosť striebornému prsteňu pred zlatým.



Zdieľať
Pápež František slúži prvú omšu v úrade hlavy katolíckej cirkvi. Vatikáne sa pred pol desiatou začala inauguračná omša pápeža Františka na Svätopeterskom námestí pred státisícami veriacich. Trvala približne dve hodiny a definitívne a oficiálne odštartovala jeho začínajúci sa pontifikát.


František dorazil na námestie Sv. Petra pred deviatou hodinou v papamobile, kde na neho čakal dav veriacich. Pokračoval modlitbou v Bazilike sv. Petra pri hrobke apoštola Petra, ktorý je zakladateľom katolíckej cirkvi.

Svätý Otec František prijal pápežské insígnie - rybársky prsteň a pallium. Pálium je, podobne ako pápežský prsteň, neprenosné a po smrti pontifika ho pochovajú aj s ním. Pallium, 2,6 metrov dlhý biely vlnený pruh, na ktorom je vyšitých červeným hodvábom šesť krížov, ktoré symbolizujú Kristove rany, obliekol pápežovi francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran. Ten pred týždňom oznamoval jeho meno na balkóne baziliky.

Rybársky prsteň, vyrobený na počet svätého Petra, ktorý bol sám rybárom, mu nasadil dekan kolégia kardinálov Angelo Sodano. Ten však na rozdiel od prsteňa Benedikta XVI. nie je vyrobený z čistého zlata, ale len pozláteného striebra. Nejde pritom o nový šperk, pred rokmi ho vytvoril taliansky umelec Enrico Manfrini pre pápeža Pavla VI. Manfrini zomrel v roku 2004. Informoval o tom hovorca Vatikánu Federico Lombardi.



Video: On-line prenos z Vatikánu





Manfrini vyrábal šperky pre pápežov Pia XII. Pavla VI. a Jána Pavla II. Vďaka tomu získal prezývku "pápežský klenotník". "Nevieme, aký prsteň používal pápež Pavol VI., ale nejde fyzicky o rovnaký kus. Vtedy bol prsteň roztavený, pre Františka však vyrobili podľa rovnakého nákresu," dodal Lombardi.

"Nie je to prekvapujúce, že si pápež František vybral strieborný prsteň namiesto zlatého," povedal rímsky zlatník Claudio Franchi pre tlačovú agentúru AFP. Tvorcu prsteňa, ktorý nosil pápež Benedikt XVI. však zaskočila voľba na prsteň, ktorý už v
Pápež František prichádza na inauguračnú omšu.Foto: SITA/AP
minulosti exitoval. "Je to dosť nezvyčajné," konštatoval Franchi.

Pontifik sa rozhodol vzdať zlatých ozdôb a luxusných materiálov, aby zdôraznil svoje videnie "chudobnej cirkvi pre chudobných ľudí". "Nie je to dobrá správa pre nás zlatníkov, ale veľké gesto," súhlasne prikývol 54-ročný rímsky klenotník Paolo Picciotti. Pápež zároveň potvrdil, že bude používať rovnaké logo, aké mal v čase pôsobenia v Argentíne. Na modrom pozadí je vyobrazené Slnko a v strede tri písmená IHS.

Po prevzatí insígnií vyjadrili Františkovi úctu a poslušnosť pokľaknutím.

V stredu pápež príjme zástupcov 30 svetových náboženstiev, v piatok ho čaká stretnutie s veľvyslancami jednotlivých krajín, ktorí pôsobia vo Vatikáne. Moment, ktorý sa však zapíše do dejín nastane v sobotu. Pápež František má naplánovaný obed so svojím prechodom. Prvýkrát sa tak stretne predchádzajúci pápež s novozvolenou hlavou katolíckej cirkvi.

Rím navštívili významní hostia

Rím pri tejto príležitosti navštívili aj významní hostia, medzi nimi je šesť panovníkov, americký viceprezident Joe Biden, argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová, ale aj zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Ten má síce zákaz vstupu do Európskej únie, avšak Vatikán nie je členským štátom tohto spoločenstva.

Účasť prisľúbili aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, španielsky premiér Mariano Rajoy, jeho francúzsky kolega Jean-Marco Ayrault, predstavitelia Európskej únie, ale aj slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Svojich zástupcov na ceremónii má aj anglikánska cirkev, ruská ortodoxná cirkev či egyptskí kopti. Za vzácnu návštevu sa považuje najmä príchod duchovného vodcu pravoslávnych kresťanov, ekumenického patriarchu Bartolomeja I. z Istanbulu. Prvýkrát od roku 1054 sa predstaviteľ pravoslávnej cirkvi zúčastní na inaugurácii pápeža.

Úsmev rozhodne neskrýva

Aj tento signál dokazuje, že usmievavý rodák z Buenos Aires s civilným menom Jorge Mario Bergoglio si za necelý týždeň od svojho zvolenia v Sixtínskej kaplnke získal nielen srdcia miliónov katolíkov, ale aj sympatie predstaviteľov ostatných náboženstiev.

Potomok talianskeho páru sa od prvého okamihu výrazne odlišuje od svojho predchodcu Josepha Ratzingera, ktorý nikdy nepredniesol prejav bez precízne vypracovaných poznámok a nevtipkoval na verejnosti.

Zmysel pre humor neskrýval pápež František už pri svojom úvodnom predstavení po konkláve minulú stredu, keď povedal, že kardináli museli ísť až na koniec sveta, aby našli nového pápeža. Ako píše agentúra AFP, 76-ročný pontifik žartoval aj pri neskoršej večeri s kardinálmi, keď na margo svojho zvolenia prehlásil: "Bože, odpusť im, čo urobili."

V telefonickom rozhovore so svojou talianskou známou vtipkoval, keď sa pápeža Františka spýtala, či ho má oslovovať Svätý Otec. Ten jej s úsmevom na tvári odpovedal, že stačí, aby mu hovorila Otče ako predtým.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Obrazom: Najzaujímavejšie momenty zo života pápeža Františka (19. 3. 2013)
 Pápež František túži po dobrých vzťahoch so Židmi (19. 3. 2013)
 Môžeme dopadnúť ako obyčajná mimovládka, varuje nový pápež (15. 3. 2013)
 Dalajláma novému pápežovi pochválil meno (14. 3. 2013)
 Zvolenie pápeža Františka vítajú v Moskve aj Pekingu (14. 3. 2013)
 Pápež František je Kristov vojak, srší humorom (14. 3. 2013)
 Pápežovi už zagratuloval Rompuy, Cameron aj šéf OSN (13. 3. 2013)
 Obrazom: Pozrite si prvé vystúpenie pápeža Františka (13. 3. 2013)
 Životopis nového pápeža Františka (13. 3. 2013)
 Konkláve pokračuje druhým dňom, svet čaká na biely dym (13. 3. 2013)



nasledujúci článok >>
Útoky pred výročím americkej invázie zabili 50 Iračanov
<< predchádzajúci článok
Čentéš podal námietku proti predsedníčke ústavného súdu