Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. októbra 2016

VIDEO: KAŽIMÍR: Ignorovanie a neriešenie problémov je nepriateľom EÚ



Na snímke zľava taliansky minister financií Pier Carlo Padoan, francúzsky minister financií Michel Sapin, nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, financií SR Peter Kažimír a eurokomisár pre ekonomické a finančné vzťahy Pierre ...



Zdieľať
Na snímke zľava taliansky minister financií Pier Carlo Padoan, francúzsky minister financií Michel Sapin, nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, financií SR Peter Kažimír a eurokomisár pre ekonomické a finančné vzťahy Pierre Moscovici počas panelovej diskusie v rámci medzinárodnej konferencie GLOBSEC-Tatra Summit v Bratislave v piatok 28. októbra 2016. Foto: TASR
Bratislava 28. októbra (TASR) – Nepriateľom Európskej únie je ignorovanie a neriešenie problémov, pretože to je živnou pôdou pre antieurópske nálady. Uviedol to minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) na tlačovej konferencii v rámci medzinárodnej konferencie Globsec Tatra Summit, ktorá sa koná v dňoch 28. až 30. októbra v Bratislave.


Všetci sme si vedomí rizík a nástrah, ktoré hrozia, ak nebudeme robiť nič, ak budeme len plávať a necháme sa unášať prúdom okolností,“ vyhlásil Kažimír.



Európska únia a eurozóna sa podľa neho nachádzajú na križovatke a spoločne sa potrebujú dohodnúť na cieľoch a ceste, ako sa k nim dostať. Priznal, že s 28 krajinami za jedným stolom nie je jednoduché dospieť ku kompromisom.

Aj eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici konštatoval, že EÚ je v ťažkom období, čelí napríklad utečeneckej kríze, ktorá je spájaná s terorizmom. Zároveň musí zvládnuť a prekonať výsledok britského referenda. „Som si istý, že EÚ prežije brexit, o tom nemám absolútne žiadne pochybnosti. Aj keď mi je ľúto, ako sa britskí voliči rozhodli, musíme to rešpektovať,“ zdôraznil.

Hnacím motorom únie je podľa neho eurozóna pozostávajúca z 19 štátov. Pripustil však, že v rámci nej existujú rozdiely medzi krajinami, napríklad v nezamestnanosti či hospodárení. Upozornil, že ak eurozóna nedokáže vyriešiť tieto rozdiely, v istej fáze bude čeliť problémom.

Na snímke účastníci panelovej diskusie GLOBSEC -Tatra summit 28. októbra 2016 v Bratislave. Foto: TASR


Moscovici pritom podľa vlastných slov podporuje myšlienku budovania samostatného rozpočtu eurozóny, aby mali jej ministri väčšie kompetencie a dohľad nad akýmsi ministerstvom financií eurozóny.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v rámci dnešnej diskusie naznačil, že by sa časť zodpovednosti za monitorovanie rozpočtov krajín eurozóny mohla presunúť z Európskej komisie na Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), teda trvalý euroval. Domnieva sa totiž, že kým neexistuje fiškálna únia, komisia by mohla mať viac politickú úlohu a dohľad nad fiškálnymi politikami by pripadol ESM.

Moscovici s touto myšlienkou nesúhlasí. Argumentoval tým, že komisia je v tejto úlohe efektívna vzhľadom na klesajúci deficit v eurozóne. Myslí si tiež, že je zároveň flexibilná a zohľadňuje aj politické aspekty a národné či prírodné špecifiká krajín. ESM označil za významný nástroj, ale čisto technický a finančný, nad ktorým neexistuje demokratická kontrola. Komisia takúto kontrolu podľa neho má, keďže má zodpovednosť voči Európskemu parlamentu, ktorý je demokraticky voleným orgánom.

Dnešná debata je podľa Kažimíra dôkazom schopnosti pozerať sa do budúcnosti a navrhovať riešenia, pričom toto všetko sú len možnosti a tie treba „upratať“ napríklad do právneho rámca. „Komisia má svoje kompetencie, na ktorých sme sa dohodli a ktoré sme im zverili,“ dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Švédsku odsúdili muža, ktorý cez sociálne siete zneužil 114 dievčat
<< predchádzajúci článok
R. FICO: Zo 160.000 migrantov bolo rozdelených len pár