Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. júna 2017

VIDEO: Gymnázium C. S. Lewisa nasleduje víziu modernej školy



Na snímke budova bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave 26. júna 2017. Od marca 2017 je budova gymnázia bezbariérová. Okrem nájazdovej rampy pred vchodom slúži pre ľudí so zníženou mobilitou v interiéri výťah.



Zdieľať
Na snímke budova bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave 26. júna 2017. Od marca 2017 je budova gymnázia bezbariérová. Okrem nájazdovej rampy pred vchodom slúži pre ľudí so zníženou mobilitou v interiéri výťah. Foto: FOTO TASR - Michal Svítok
Bratislava 26. júna (TASR) – Okolie Haanovej ulice v bratislavskej Petržalke sa stáva miestom obnovenia tradícií, ktoré dostávajú nový charakter. Hneď vedľa areálu klubu, ktorý sa novou filozofiou snaží oživiť legendu petržalského futbalu, sa niekdajšia školská budova zmenila a stále mení na sídlo modernej školy zodpovedajúcej potrebe a výzvam budúcnosti. Od roku 2004 tento proces, týkajúci sa školy ako sídla i vzdelávacej inštitúcie, naštartovali na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa.


Samotné gymnázium rozšírilo sieť školských zariadení v roku 2004, keď nadviazalo na princípy Cirkevnej základnej školy Narnia. Aktuálna "haanovská" etapa gymnázia sa začala v roku 2015, keď sa gymnázium presťahovalo do prenajatých priestorov v objekte Bratislavského samosprávneho kraja.

"Na jar 2015 sa začala veľká rekonštrukcia objektu, ktorá ešte nie je definitívne ukončená. Cieľom, ktorý chceme dosiahnuť, je vytvoriť priestor, ktorý by nielen v samotných učebniach, ale aj v spoločných priestoroch, ako je vstupná hala či chodby, nabádal k rozvoju a utužovaniu komunity, kreatívnosti, spolupráci a otvorenosti," ozrejmil súčasný, v poradí už tretí riaditeľ školy Dušan Jaura. Jeho slová dokumentujú sedačkové súpravy na chodbách, študentská kaviareň, pingpongové stoly vo vstupnej hale, ale aj detaily, ako sú napríklad priehľady vo dverách učební.
Na snímke riaditeľ bilingválneho gymnázia C.S. Lewisa Dušan Jaur. V Bratislave 26. júna 2017. Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Filozofiu školy ako vzdelávacej inštitúcie dáva gymnáziu aj jeden z pilierov, na ktorých stojí – popri výchove k hodnotám, ktoré majú mať rovnakú váhu ako vedomosti a zručnosti, a inovatívnosti posúvajúcej obzor poznania neustále dopredu, je to bilingválnosť. "V tomto prípade však nejde iba o to, že väčšina odborných premetov sa vyučuje v slovenčine i angličtine, ale aj o medzinárodnú pluralitu, ktorú chceme vytvoriť," upozornil riaditeľ gymnázia. "Máme tu preto učiteľov z celého sveta, napríklad z USA, Indie, Veľkej Británie, Mexika či Nemecka," prezradil.

A napriek tomu, že gymnázium nie je medzinárodnou školou, internacionálny prvok je zastúpený i medzi študentmi. "Približne desať percent z nich je zo zahraničia a nielen z okolia Slovenska. Máme medzi nami napríklad dvoch študentov z Izraela," spresnil Jaura.

Medzi študentmi sú veriaci i tí, ktorí sa nehlásia k žiadnej viere. "Napriek tomu, že naším zriaďovateľom je cirkev, konkrétne Cirkev bratská, naším cieľom sú ekumenické hodnoty, porozumenie medzi ľuďmi vyznávajúcimi vieru i tými, ktorí veriaci, v náboženskom slova zmysle, nie sú," skonštatoval riaditeľ gymnázia.

Cieľom vzdelávania na škole nie je "naliať do hláv kvantum informácií", ale rozvíjať kritické a analytické myslenie a schopnosť spájať a využívať nadobudnuté poznatky. Gymnázium dbá i na adresnú profiláciu študentov. "Kým v prvých troch ročníkoch sa snažíme našim študentom ponúknuť čo najširší všeobecný záber odborov, v posledných dvoch ročníkoch posilňujeme voliteľnosť. V 5. ročníku si až dve tretiny predmetov zvolia študenti sami podľa toho, v akej oblasti chcú v živote pôsobiť," uviedol Jaura.

Zaujímavosťou Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa je tiež pedagogický zbor. "Jeho vekový priemer je približne 30 rokov a takisto sa oproti iným školám môžeme pochváliť i tým, že medzi našimi učiteľmi je až 40 percent mužov," ozrejmil riaditeľ petržalského gymnázia. Zdôraznil, že prioritou však nie je vek ani rovnocenné rodové zastúpenie, ale vzdelaní a motivovaní učitelia. "Majú preto možnosť rozvíjať sa prostredníctvom tréningov, osobných koučingov a supervízií," doplnil Jaura.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Búrky v Maďarsku spôsobili problém v doprave a poškodili budovy
<< predchádzajúci článok
Pojednávanie v prípade exriaditeľa VSS Romana M. odročili na október